Herbata Yerba Mate

Herbata Yerba Mate

Napój przyrządzany z liści ostrokrzewu paragwajskiego o ziołowym, lekko trawiastym smaku. Zawiera kofeinę zwaną inaczej mateiną, która nie uzależnia i nie obciąża serca. Zapobiega chorobom nowotworowym, redukuje stres i oczyszcza organizm z toksyn.

Mate parzymy wodą o temperaturze 70° C, 3-5 minut (w zależności od upodobań związanych z intensywnoscią naparu), 3 łyżeczki suszu na 170ml wody (mała filiżanka), można parzyć 3-4 razy.

Sprawdź również: kawa na prezent
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 6

Ustaw kierunek malejący
na stronę

Yerba Mate Sklep Cup And You

Yerba Mate to napar przygotowany z listków i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego, który rośnie tylko na niewielkim obszarze pomiędzy Oceanem Atlantyckim, a rzeką Paraguay, na terenie Argentyny, Paragwaju, Brazylii i Urugwaju. Tutaj jest produkowany i eksportowany na cały świat. Ostrokrzew Paragwajski to wiecznie zielone drzewo, które potrafi w stanie dzikim osiągnąć nawet do 15 m wysokości. Dzięki swoim właściwościom pobudzającym, wzmacniającym, oczyszczającym herbata Yerba Mate jest bardzo popularnym naparem. Ma niesamowicie bogaty skład i działanie. Poniżej kilka słów o historii Yerba Mate. Herbata yerba mate była już znana w czasach prekolumbijskich. Indianie z plemienia Guarani odkryli, że żucie liści lub przyrządzanie z nich naparu pozwala efektywnie zmniejszyć zmęczenie i orzeźwić umysł. Tubylcy nie znali jednak technik koniecznych by założyć plantacje, więc susz pozyskiwano jedynie z dzikich roślin. Z powodu ograniczonej ilości krzewów, każdy z nich był postrzegany za święty i otaczany kultem. Dlatego picie yerba mate przybierało formę mistycznej celebracji. Odnosząc się do ludowej tradycji, ostrokrzew pojawił się na ziemi dzięki bogiń Yari i Arai. Gdy wędrowały pod ludzką postacią przez dżunglę, zaatakował je jaguar. Przeżyły ten atak dzięki interwencji myśliwego o imieniu Guarani, zastrzelił celnym strzałem zwierzę. Gdy wróciły w niebiosa, boginie zadecydowały nagrodzić swojego wybawcę. Jednej nocy zasadziły przed jego domostwem zagadkowe niebieskie nasiona. Rankiem myśliwy zauważył kilka małych drzewek, które miały soczyste zielone liście. Ten krzak to właśnie ostrokrzew paragwajski, który od tej pory stał się symbolem przyjaźni i pokoju.

Indianie z plemienia Guarani z początku pili yerba mate bez bombilli cedząc napar przez zęby. Pierwsze stworzone przez nich bombille były trzcinowe lub drewniane. Popularne było także żucie liście yerby co również niwelowało zmęczenie i uspokajało uczucie głodu.

Herbata Yerba Mate była spostrzegana również jako napój przyjaźni i traktowana jako rytuał. Czcił go gospodarz, który był nazwany matero. Przygotował on jedno naczynie w którym zaparzył herbatę yerba mate i częstował nim siedzących w kręgu zebranych. Trafnie porównuje się ten rytuał do fajki pokoju Indian Ameryki Północnej.

Do Europy herbata yerba mate dotarła w XVI w. gdy hiszpańscy kolonizatorzy napotkali  plemię Indian Guarani. Pod koniec XVI w. Jezuici którzy nawracali indiańskie plemiona zapoznali się z tą niespotykaną rośliną. Niebawem polubili ją hiszpańscy marynarze którzy odkryli, że herbata yerba mate ochrania ich przed szkorbutem. Zaprzyjaźnianie Europejczyków z mate nie obyło się jednak bez pewnych trudności. Jak to na ogół bywa w trakcie nawracania pogan, wszystkie ich działania były kojarzone z siłą diabelską, herbata yerba mate została jednak zaakceptowana przez chrześcijan. Za pomocą europejskich mnichów i ich wiedzy, udało się utworzyć pierwsze plantacje ostrokrzewu paragwajskiego i rozpocząć eksport materiału do innych prowincji. Herbata yerba mate szerzyła się z sporą dynamiką. Niebawem napar czyli herbata yerba mate był znany i popularny w całej środkowo-południowej części kontynentu. Powstawało coraz więcej plantacji, a sam napój zdobył uznanie pośród ludzi wszelkich klas i stanów. Herbata yerba mate jest produkowana w największej ilości w Argentynie. To w tym kraju również wytwarza się największą liczbę gatunków tego produktu: na przykład herbata yerba mate Amanda, która ma co najmniej dziesięć odmian smakowych czy herbata yerba mate CBSE znana z co najmniej piętnastu odmian smakowych. Państwo to może się poszczycić najdłuższą tradycja produkcji yerba mate. Polska również przyczyniła się w małym stopniu w produkcję i rozpowszechnianie yerba mate, ponieważ plantację, którą obecnie znamy pod nazwą Amanda, założył polski emigrant, który miał na nazwisko Szychowski! Herbata Yerba Mate produkowana w Argentynie powstaje w dwóch odmianach. Pierwsza odmiana to odmiana tradycyjna, która określona jest również pod przydomkiem con palo. Posiada ona rozkawałkowane patyczki i liście ostrokrzewu paragwajskiego. Druga odmiana, znana jako despalada lub sin palo, posiada tylko liście, które rozdrobnione są w stopniu średnim. Argentyńska herbata yerba mate najbardziej i najszybciej wpisała się w gust Europejczyków i jest najchętniej kupowana. Cechuje się wysoce wyrafinowanym, a równocześnie niezbyt przytłaczającym smakiem. Ze względu na suszenie liści ostrokrzewu nad paleniskiem, często herbata yerba mate ma wyczuwalny posmak dymu, który tutaj jest niezbyt wyraźny (w przeciwieństwie do herbaty pochodzącej z Paragwaju). Argentyńscy producenci chętnie eksperymentują z różnymi kompozycjami smakowymi. W efekcie czego na ich plantacjach powstaje coraz więcej ziołowych i owocowych odmian marek, prócz tego wielu z nich wypuszcza na rynek yerba mate w postaci herbaty rozpuszczalnej. Z tego kraju wywodzić się także wiele różnorakich rekwizytów przystosowanych do łatwego i wygodnego picia herbaty yerba mate. Na przykład tykiew oraz słomka z sitkiem tzw. bombilla.

Brazylia, a zwłaszcza jej południowe tereny znane są z produkcji trzech najważniejszych rodzajów yerba mate. Pierwszy rodzaj to mate green. Herbata ta jest bardzo popularna w Polsce. Jej susz tworzą liście, które są cięte na 4-5 milimetrowe kawałki. Jest to yerba mate praktycznie nie zawierająca pyłu oraz o bardzo małej ilości patyczków. Można ją użytkować bez żadnych dodatków smakowych, ale najczęściej komponuje się różne mieszanki smakowe. Drugi rodzaj to chimarrao – herbata yerba mate, która zawiera bardzo drobno zmielone liście, które mają konsystencję mąki z większymi fragmentami patyczków. Ze względu na tak drobny susz warto zadbać o dobór odpowiednich akcesoriów do picia. Najlepiej jeśli bombilla ma spore, płaskie zakończenie z niemałą ilością dziurek (picie naparu przez zwykłą bombillę jest bardzo trudne, nieczęsto dosłownie niemożliwe). Tego rodzaju herbata yerba mate jest spożywana przez brazylijskich zwolenników w dużych naczyniach w formie kielicha i pita przez wielkie bombille. Trzeci rodzaj herbaty to mate o bardzo drobno zmielonym suszu, a rozmiar kawałków jest tu pośredni między mate green a chimarrao. Napar, który wytwarza się z tego produktu ma smak zdecydowany, z lekko uchwytnym posmakiem dymu. Odmiany mate green i chimarrao cechują się smakiem mniej dymnym, określanym również jako trawiasty. Wpływ na smak i aromat ma sposób suszenia liści ostrokrzewu paragwajskiego, który przeprowadzany jest w tych gatunkach głównie metodą nawiewu powietrza, czyli suszenie powietrzem, bez użycia dymu.
W Paragwaju herbata yerba mate o mocno dymnym aromacie jest szczególnie ceniona i lubiana. Ten ewidentnie wędzonkowy smak nie zawsze jednak smakuje degustatorom z Europy. Efekt ten zawdzięcza suszeniu liści ostrokrzewu bezpośrednio nad ogniem z paleniska, czyli w dymie.
Herbata yerba mate powstająca w Paragwaju charakteryzuje się drobno zmielonym, mającym mocno rozdrobnione listki i patyczki suszem. Wiele marek produkujących herbaty yerba mate dodaje do suszu zioła poprawiające pracę układu pokarmowego. Smakosze herbaty yerba maty w Paragwaju uwielbiają pić yerba mate na zimno, dlatego wiele produktów będzie więc produkowane z myślą o herbacie parzonej na zimno czyli terere. Wszystkie plantacje produkujące yerba mate tworzą susz zarówno tradycyjny, czyli do zalewania gorąca wodą, jak i susz do terere, czyli do zaparzania wodą chłodną, to idealny napój na upalne dni. Herbata yerba mate i jej gatunki oraz różnorodny smak pozwala znaleźć ten idealny gatunek wg indywidualnych upodobań,

Herbata Yerba Mate Właściwości

Herbata Yerba mate ma bardzo wiele pozytywnych właściwości, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie, samopoczucie i zadowolenie. Jest doskonałym źródłem cennych dla naszego organizmu związków, ponadto dostarcza nam dużą dawkę naturalnej kofeiny. W zależności od gatunku herbaty, zawartość kofeiny oscyluje między 0,5 g a 1,5 g na 100 gram suszu. Herbata Yerba Mate zawiera również teobrominy i teofiliny, które podobnie do kofeiny działają pobudzająco i dodają energii. Substancje czynne i witaminy zawarte w herbacie yerba mate przenikają do organizmu człowieka przez żołądek i jelito cienkie. Później rozprowadzane są do tkanek. Dzięki tym, nasz układ nerwowy jest stymulowany, a mięśnie i serce pobudzone do pracy. Dodatkowo przemiana materii jest przyspieszana. Herbata Yerba mate poprawia też pracę nerek i aktywuje wydzielanie soku żołądkowego. Dodatkowo podnosi ciśnienie krwi i temperaturę ciała równocześnie obniżając napięcie naczyń krwionośnych. Dzięki tym właściwościom napar redukcje zmęczenie i poprawia samopoczucie. Szczególnie widoczne są te pozytywne właściwości herbaty Yerba mate podczas wzmożonej aktywności fizycznej lub obciążenia intelektualnego. Herbata yerba mate cieszy się więc sławą naturalnego stymulanta wśród sportowców.

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób traktuje herbatę yerba mate jako alternatywę do codziennej filiżanki małej czarnej kawy. Patrząc na właściwości yerba mate nie powoduje to zdumienia. Energetyzujące działanie zarówno kawy jak i herbaty można przypisać obecności kofeiny w tych naparach. Parzona kawa posiada od 380 do 650 mg kofeiny. Herbata Yerba Mate zawiera jej mniej, ponieważ jedno naczynko naparu zawiera około 360 mg kofeiny. Napój przygotowywany z ostrokrzewu posiada znacznie więcej wartościowych dla organizmu składników. Pijąc napar yerba mate dostarczamy naszemu organizmowi ż 6 witamin, mikro- i makroelementy oraz potas, niacynę, luteinę i fosfor. Podczas spożywaniu kawy mamy wrażenie nagłego przypływu energii, a później następuje opadanie z sił i ogólne osłabienie. Dzieje się tak, ponieważ kawa wypłukuje magnez z organizmu. Herbata yerba mate ma odmienne działanie, gdyż stymulacja kofeiną będzie mniej gwałtowna, ale dłuższa i stabilniejsza. Kofeina przyswajana jest przez nasz organizm powoli i stopniowo, warunkiem jest picie yerby w tradycyjny sposób zalewając susz wiele razy. Efekt pobudzenia odczuwalny może być nawet do 5 godzin. Co ciekawe, herbata yerba mate nie ma wpływu na jakość snu oraz nie przyczynia się do problemów z zaśnięciem, co więcej pomaga uregulować proces zasypiania. Następnym interesującym i uznanym skutkiem picia mate jest niwelowanie uczucia głodu. Naukowe badania dowodzą, że substancje zawarte w yerba mate wpływają na właściwe receptory w mózgu sprawiając, że nie doświadczamy głodu. Cecha ta jest szczególnie ceniona podczas stosowania różnych diet.

Tanina to kolejny składnik herbaty yerba mate, która ma pozytywne działanie na nasz organizm. Między innymi cechuje się właściwościami przeciwzapalnymi, zawartością kwasów kawowych, terpeny, laktony, witaminy (B1, B2, B6, E, C, karotenoidy), a także minerałów takie jak wapń, fosfor, żelazo, magnez, potas oraz sód.

Bardzo duże znaczenie mają również polifenole, które posiadają silne działanie przeciwutleniające, odmładzające i przeciwnowotworowe. Co więcej, herbata yerba mate działa korzystnie na układ odpornościowy, nie tylko dzięki występowaniu saponin, które sprawiają, że mate się pieni, ale także mają działanie odkażające i bakteriobójcze. Dodatkowo wspomagają pracę samego układu immunologicznego. Wykazano również korzystne działanie yerby w walce z alergiami i astmą. Wspomaga także działanie leków przeciwbólowych. Pomaga przy biegunkach i chorobach układu moczowego.

Niezalecana jest tylko dla dzieci ze względu na dużą zawartość kofeiny oraz dla osób z borykających się z chorobą wrzodową układu pokarmowego gdyż przyspiesza wydzielanie soków żołądkowych co z kolei wspomaga trawienie.Herbata Yerba Mate słynie z powodzenia, że jest lepszą alternatywą kawy. Bez wątpliwości napar ostrokrzewu ma całe mnóstwo właściwości zdrowotnych. Mieszkańcy Ameryki Południowej już od dawna korzystają i cenią sobie jej pozytywne oddziaływania na ciało i umysł. Nie drażni żołądka, a jednocześnie pobudza. Objawy zmęczenia są niwelowane, a ciśnienie regulowane. Dodatkowo organizm zostaje oczyszczany i odżywiany. Równocześnie poprawia się nasze samopoczucie, a senność, zmęczenie i wycieńczenie odchodzą na drugi bok i robią miejsce przypływu energii i siły.

Prawda jest taka, że napar czyli herbata yerba mate, która pochodzi z ostrokrzewu paragwajskiego zainteresowała naukowców dopiero w ostatnich dwóch dekadach, szczególnie po roku 1995, kiedy to ukazał się pierwszy artykuł naukowy opisujący dobroczynne właściwości tego naparu.
Skład chemiczny ostrokrzewu został dokładnie zbadany, jego liście zawierają ponad 200 różnorodnych komponentów. Nie wszystkie jednak przenikają do naparu. Na przykład wapno i żelazo, które zawiera roślina, nie wypłukują się pod wpływem wody i w zasadzie w całości zostają w suszu. Jednakże przewaga drogocennych substancji rozpuszcza się pod wpływem wody i pijąc herbatę yerba mate dostarczamy je do naszego organizmu. W skrócie można opisać najważniejsze składniki, które znajdują się w naparze herbaty yerba mate następująco: ksantyny, czyli kofeina, teobromina oraz częściowo również teofilina odpowiadają za właściwości pobudzające, pomagają pracy umysłowej, polifenole, zawierają właściwości antyoksydacyjne, czyli antyrakowe i przeciw mutagenne, saponiny odpowiedzialne za gorzki smak yerba mate oraz tworzenie się charakterystycznej pianki na powierzchni naparu. Cechują się właściwościami przeciwzapalnymi i wpływają korzystnie na metabolizm cholesterolu, makroelementy czyli magnez, potas, fosfor, mikroelementy, czyli mangan, cynk, miedź, chrom, krzem oraz liczne witaminy typu A, B1, B2, C, E, PP, H. Aby nasz organizm poprawnie i prawidłowo funkcjonował, niezbędne są te wszystkie składniki mineralne (mikro- i makroelementy) jak również witaminy.

Liście ostrokrzewu paragwajskiego zawierają ogromną ilość przeciwutleniaczy i występują w na tyle sporych stężeniach, że roślina ta dominuje wśród konkurencji z innymi bogatymi źródłami jak na przykład herbatą czy czerwonym winem. Pośród antyoksydantów, które są naturalnie obecne w suszu Yerba Mate można wspomnieć o polifenolach, saponinie, czy kwasie chlorogenowym. Wszelkie te przeciwutleniacze znajdujące się w suszu przyczyniają się do silnego działania powstrzymującego rozwój komórek nowotworowych, a także stymulującego funkcjonowanie układu immunologicznego. Herbata Yerba Mate pomaga również prędzej zregenerować się po chorobie czy po codziennym wysiłku fizycznym.  Interesującą cechą Yerba Mate, jest jej funkcjonowanie pomocnicze diecie cukrzycowej, zarazem w cukrzycy typu pierwszego, jak i drugiego. Kwas chlorogenowy występujący w liściach ostrokrzewu w na tyle sporych ilościach, aby odnotować jego działanie, hamuje wydzielanie glukozy do układu krwionośnego. Jednocześnie zwiększa czułość komórek na funkcjonowanie insuliny. W efekcie czego potrzebne są mniejsze ilości tego enzymu, aby trawić cukier, a sam przebieg jego trawienia jest stabilniejszy. Pamiętajmy jednak, że wspomniane substancje występują w niewielkich ilościach, co przekłada się na niedużą skalę ich działania. Cykliczne i długofalowe picie Yerba Mate może jednak poprawiać odporność organizmu na choroby i alergie. Napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego czyli herbata Yerba Mate wykazuje działanie ochronne przed uszkodzeniami DNA. Rozpoznano też właściwości przeciwzapalne Yerba Mate jak również pozytywny wpływ na ochronę mięśnia sercowego. 

Badania dowodzą, że herbata yerba mate może być użyteczna na dolegliwości, takie jak: "depresja, zaburzenia koncentracji i uwagi, zaburzenia emocjonalne, choroba Parkinsona, nadciśnienie, nadużywanie leków, zaburzenia układu pokarmowego, zespół abstynencyjny, syndrom odstawienia nikotyny". Wcześniejsze badania na temat wpływu herbat yerba mate na nowotwory okazały się błędne i źle przeprowadzone. Ponawiając te badania, wywnioskowano, że picie Yerba Mate jest nie tylko nieszkodliwe, ale wprost pomaga uchronić organizm przed rozwojem nowotworów. Miejmy na uwadze, że wszystko w nadwyżce i źle użyte może nam zaszkodzić. Należy pamiętać, że yerba zawiera spore ilości kofeiny, dlatego z łatwością można ten związek przedawkować. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Nie zaleca się spożywania yerby przez małe dzieci oraz osoby cierpiące na wrzody żołądka, ze względu na zawartość kofeiny. Herbata Yerba Mate ma również działanie moczopędne, co przy dużym użytkowaniu może doprowadzić do subtelnego wysuszenia organizmu. Herbata Yerba Mate, jak wiele innych przyjemnych rzeczy, umiarkowanie uzależnia. Trudno jednak nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że jest to jedno z najzdrowszych uzależnień, jakie mogą się nam przytrafić. Przed pierwszym zaparzeniem pobudzającego naparu z ostrokrzewu, warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych utensylii.

Herbata Yerba Mate pije się przez specjalną słomkę filtrującą - Bombilla. Aby w pełni móc cieszyć się naparami na bazie ostrokrzewu paragwajskiego, będzie nam ona potrzebna. To najzwyczajniej słomka filtrująca yerba mate. Ponieważ napar posiada dużą ilość drobnych fusów, bombilla stanowi absolutnie konieczne akcesorium. Zazwyczaj ma formę podłużnej rurki zrobionej ze stopu metali lub, z rzadka, drewna. Jej koniec składa się z profilowanego ustnika zakończonego filtrem. W zależności od modelu bombilli, filtr może przybierać różnorodne formy. Najpopularniejsze są płaskie filtry nazywane też łóżeczkowymi. Nadają się do większości gatunków suszu. Dla mieszanek o drobnej gramaturze, zalecane są bombille potrójnie filtrujące, ponieważ posiadają zazwyczaj jeszcze dwie kolejne warstwy filtrujące. Zapobiegają przedostania w całości nawet te najdrobniejsze fusy. Podobnie działają bombille rodzaju “bomba”. Na rynku dostępne są także rurki do yerby zakończone spiralną sprężyną, lecz niestety nie są aż tak precyzyjne. Dlatego nie dziwi fakt, że używa się ich przede wszystkim do naparów z suszem o pokaźnej gramaturze.

Następnym nieodzownym akcesorium będzie naczynko na nasz napar, tzw. matero. Wybór jest naprawdę przeogromny. Słowo „matero” to ogólne nazewnictwo wszelkiego rodzaju naczynek do parzenia herbaty yerba mate. Rozróżnia się wiele różnych naczynek, które różnią się kształtem i materiałem wykonania.

Bardzo popularna jest tykwa tradycyjna, to nic innego jak sucha i wydrążona tropikalna dynia. Indianie Guarani używali jej na długo przed przybyciem Europejczyków. Również dzisiaj jest bardzo chętnie używana, chociaż powoli sukcesywnie zatapiają ją praktyczniejsze matera ceramiczne lub palo santo. Porównywalnie jak termin “matero”, wyraz “tykwa” często stosowane jest w kontekście wszelkich naczynek do yerba mate.

Ceramiczne naczynka do yerba mate czyli tykwa ceramiczna to w dzisiejszych czasach jedno z najpopularniejszych wyborów pośród mateistów. Ich największą zaletą jest niska cena i duża odporność na uszkodzenia mechaniczne. Prócz tego, tykwy ceramiczne nie pleśnieją i łatwo utrzymać je w czystości. Ponadto polecane są wszystkim osobom ceniącym sobie akcesoria o większej pojemności, gdyż zazwyczaj to właśnie one zmieszczą najwięcej naparu. Cuia to siostra klasycznej tykwy. Do jej wytworzenia stosowana jest inna część tropikalnej dyni, ta  która znajduje się bliżej szypułki. W efekcie naczynko ma inny kształt niż tykwa tradycyjna. Oprócz tego ma dosyć zbliżoną charakterystykę. Jest bardzo popularna szczególnie na południu Brazylii. Najchętniej podaje się w niej tamtejszą specjalność czyli zielone i pylaste chimarrao. Następnym naczynkiem to guampa uznawana największym identyfikatorem każdego argentyńskiego gaucza, czyli podłużne naczynie na napar z bydlęcego rogu. Zdarza się, że posiada specjalny uchwyt, który umożliwia zawieszenie na szyi. Istnieją także alternatywy guamp, kóre wykonane są z drewna.

Mityczne palo santo to występujące w Ameryce Południowej drzewo z rodziny osoczynowatych. Oryginalną nazwę (z hiszp. “święte drewno) zyskało dzięki wydzielaniu wonnej żywicy o niezwykłym, uspokajającym zmysły zapachu. Palo santo ma stosowane jest w medycynie ludowej i jest popularnym ingredientem kadzideł. Wytwarza się z niego także naczynka do yerba mate. Eteryczny aromat drewna wybornie pasuje z wytrawnością naparu! Tykwy z palo santo mogą oznaczać się rozmaitą formą. Z naszych autopsji wynika, że mateiści najgorliwiej wybierają naczynka z metalowym okuciem.

Przebieg przygotowania naczynia do użytkowania nazywa się Curado matero. Wzmacnia i zabezpiecza naczynko przed przeciekaniem. Sposób curado jest zależny od rodzaju użytkowanego naczynka. Naczynka wykonane z glinek czyli curado naczynek ceramicznych nie potrzebują specjalnej konserwacji. Przed pierwszym korzystaniem wystarczy przepłukać je wrzątkiem.

Calabaza (tykwa) to tropikalna dynia, która po wydrążeniu nadaje się jako naczynko do parzenia herbaty Yerba Mate. Aby wygodnie z niej korzystać, przed pierwszym użyciem zaleca się wsypać do niej odrobinę suszu. Później zalewamy ją ciepłą, ale nie wrzącą wodą i pozostawiamy na noc. Suche ostatki owocu zmiękną i kolejnego dnia możemy usunąć je z wnętrza. Przebieg powtarzamy. Ostatecznie tykwa będzie gotowa do użytku.

Materka, która zrobiona jest drewna (głównie palo santo lub algarrobo) należy szczegółowo przepłukać bieżącą wodą. Po wyschnięciu trzeba natłuścić wnętrze oliwą lub olejem (według uznania). Dalej pozostawić na dwie doby do pełnego wchłonięcia. Jeżeli po tym czasie trafią się jeszcze ślady tłuszczu, usuwamy je suchą szmatką. W kolejnym etapie zasypujemy naczynie suszem i zalewamy wodą w temperaturze do 80 stopni. Tak przygotowane i zalane naczynie pozostawiamy na noc. Ostatnim krokiem curado jest wypłukanie naczynia pod bieżącą woda.

Świat yerba mate czaruje obfitością i zróżnicowaniem. Będąc na samym początku swojej przygody z herbatą yerba mamy do wyboru mnóstwo gatunków. Zróżnicowanie rodzajów suszu wiąże się różnego rodzaju czynników. Wpływ na smak i właściwości ma wiele czynników, między innymi charakter i położenie plantacji, rodzaj gleby, technologia upraw oraz metody późniejszej obróbki, sposób suszenia oraz konfekcjonowanie. Tradycyjny podział sporządzony z uwzględnieniem przywołanych elementów zakłada następujące gatunki:

  • Elaborada / Elaborada con palo czyli tradycyjna yerba mate zawierająca patyczki i pewną ilością pyłu. Po zakończonych zbiorach poddawana jest suszeniu gorącym dymem. Potem leżakuje w chłodniach od kilku do kilkunastu miesięcy. Najczęściej spotykana w Argentynie i Paragwaju. Susz z Paragwaju powszechnie uważa się za nieco intensywniejszy w smaku.
  • Despalada / Sin palo z hiszpańskiego oznacza herbatę “pozbawioną patyczków”. Przebieg jej powstawania wygląda identycznie jak tradycyjnej elaborady. Różni się jedynie faktem, iż na pewnym etapie jej produkcji kawałki gałązek są eliminowane. W rezultacie uzyskujemy susz składający się z listków i pyłu w różnorakich proporcjach. Ze względu na to, że patyczki nie zawierają kofeiny, despalada uznawana jest za bardziej pobudzającą.
  • Suave z kolei to tradycyjna yerba mate, która ma nieco łagodniejszy smak przy równocześnie tak samo wysokiej zawartości kofeiny. Łagodniejsze nuty osiąga się poprzez odpowiednio długie leżakowanie suszu w ściśle ustalonych warunkach.
  • Sin humo to herbata yerba mate suszona powietrzem, czyli Yerba mate green - gatunek yerba mate, który na etapie przetwórstwa został poddany suszeniu powietrzem zamiast dymem jak ma to miejsce w tradycyjnych odmianach. W rezultacie charakteryzuje się żywą zieloną barwą, jej smak jest delikatniejszy, a goryczka znacznie zneutralizowana. Mimo to ilość kofeiny cyrkluje się na zbliżonym poziomie, co w przypadku "dymnych" wytworów. Zielone yerba mate dobrze współgra z owocowymi i ziołowymi dodatkami. Często polecane są osobom zaczynającym swoją przygodę z herbatą yerba mate. Najpopularniejszą marką jest brazylijska Verde Mate Green.
  • Con hierbas czyli ziołowa herbata yerba mate posiada w swoim składzie ziołowe dodatki w formie suszu, olejków lub aromatów. W zależności od gatunku kompozycji mogą oznaczyć się prozdrowotnym charakterem.
  • Con frutas  to owocowa herbata  yerba mate z uzupełnieniem owoców lub owocowych aromatów. Znakomicie sprawdzają się nie tylko jako ciepły napar, lecz również w schłodzonej postaci.
  • Organica czyl herbata yerba mate organiczna – kategoria ta nie opisuje smaku, lecz technikę uprawy i przetwarzania suszu. Zaopatrując się w organiczne herbaty yerba mate mamy gwarancję, że powstały one zgodnie z przepisami rolnictwa ekologicznego. Do najpopularniejszych certyfikowanych yerba mate zalicza się Soul Mate Organica.

Parzenie Herbaty Yerba Mate

Metod parzenia herbaty yerba mate jest bardzo wiele. Najpopularniejsza metoda to napełnienie naczynka suszem mniej więcej ⅔ jego objętości (tak napełniają Latynosi). Na początku swojej przygody zaleca się przygotować napój tak, aby jednak nie był zbyt gorzki, więc na początek powinno wystarczyć około ¼ naczynka (2-3 łyżki).

Wierzch naczynka zakrywamy dłonią, odwracamy je do góry dnem i kilkukrotnie wstrząsamy. W efekcie czego najgrubiej zmielone i największe kawałki suszu trafią na dno, a te delikatne, drobno zmielone zostają na górze. To bardzo ważny etap, gdyż to właśnie te największe kawałki suszu będą miały bezpośredni kontakt z sitkiem bombilli. Dzięki temu nie dojdzie do jej zatkania. Następnie przychylamy naczynko, jednak tylko pod kątem 45 stopni, susz musi ułożyć się po skosie. Wkładamy bombille wzdłuż powstałego kopczyka, pamiętając o tym alby ustnik zamknąć w trakcie wkładania do suszu i wody. Następuje pierwsze nalanie wody w celu zwilżenia suszu. Ma to na celu zachowanie jak najdłużej smaku i właściwości prozdrowotnych oraz pobudzających tego naparu. Następnie należy chwilę odczekać aż wsiąknie woda. Nie jest tajemnicą, że pierwsze zalanie ostrokrzewu w „tajemniczy sposób” znika. Parząc napar powinniśmy najpierw zalać go zimną wodą i poczekać aż wsiąknie zanim dolejemy do pełna już gorącej wody. Według dawnych tradycji i wiary, mówiono że pierwsze zalanie jest wypijane przez Świętego Tomasza. Wiara ta ma swój początek już u Jezuitów, którzy rozpowszechnili Yerbę wśród Europejczyków. To właśnie oni byli przekonani, że pierwsze zalanie ostrokrzewu paragwajskiego to łyk świętego Tomasza. Jak głoszą legendy, był on okrążony znakomitą aurą, nie napadały go pumy, nie atakowały go jaguary, czy nawet żmije. Wierzono, że to on wprowadził na świat ostrokrzew paragwajski i pokazał ludziom jakie są jego cenne właściwości. Wiemy już, że pierwsze zalanie wsiąka w susz i wody jest po prostu mniej. W dzisiejszych czasach nie jest to ani tajemnicą, ani nie przypomina w żaden sposób niewyjaśnionego zjawiska. Ostrokrzew jest najzwyczajniej mielony i właśnie w tej formie wchłania cała wodę. Na tej zasadzie, uwalniane zostaje multum drogocennych składników, które się w nim znajdują oraz sam smak naparu. Dla nas to ewidentne, ale kilka wieków temu myślano, że Yerba Mate i św. Tomasz są ze sobą połączeni. Jako kreator naparu wskazywał w ten sposób swoją bytność. W związku z tym, że pokazał ludziom jak fantastycznym naparem jest Yerba, miał całkowite prawo do tak zwanego łyku świętego Tomasza. Przyrządzenie herbaty Yerba Mate wiąże się z kontrolowaniem temperatury wody, oraz dosypaniem odpowiedniej ilości suszu. Nie da się jednak ukryć, że jeśli do zwyczajnego, codziennego rytuału picia i parzenia herbaty yerba mate, dodamy niezwykłą opowieść o łyku świętego Tomasza, moment z naparem stanie się niemalże magiczna. Trochę fantazji z pewnością nie zaszkodzi!

Wracając do parzenia herbaty yerba mate, po odczekaniu chwili, aż susz wchłonie wodę, dolewamy już tym razem do pełna gorącej wody (pamiętajmy jednak i to jest niesamowicie ważne, że temperatura nie powinna przekraczać 80 stopni Celsjusza). Następnie należy odczekać chwilę aż napar się zaparzy i powstanie cudowny smak, którym można się delektować. Torebka suszu jest bardzo wydajna, gdyż w zależności od gatunku suszu, możemy parzyć te same liście kilka razy, aż do momentu, gdy poczujemy, że herbata yerba mate straciła już swój smak. Ilość ponownych zaparzeń waha się między 3 a 4 razy. Istnieją różne formy urozmaicenia smaku oraz wzbogacenia napar o zioła, miód, cytrynę lub inne dodatki.

Kolejną bardzo popularną metodą parzenia herbaty yerba mate jest terrere, czyli parzenie na zimno. Paragwaj, który oddalony jest od wody i oceanu, latem potrafi osiągnąć ogromnie wysokie temperatury. Nikogo nie dziwi więc fakt, że gorące napary nie cieszą się tam bardzo dużą popularnością. Z biegiem czasu jednak udało się mieszkańcom znaleźć niezawodny sposób na ochłodę, jest to właśnie tereré, czyli nic innego jak herbata yerba mate serwowana na zimno! Jej przygotowanie nie odróżnia się pokaźnie od tradycyjnego. Wystarczy, że ciepłą wodę zastąpimy schłodzoną i dodamy do matero kilka kostek lodu. Już po kilku minutach umiemy cieszyć się naparem, który nie tylko chłodzi, lecz także pobudza dostarczając niemałą dawkę naturalnej kofeiny. Doskonałą alternatywą dla wody może być również zmrożony sok owocowy! Tak przyrządzone terere nazywane jest tereré rosyjskim. Mówi się, że zostało sporządzone przez radzieckich ochotników walczących w paragwajskiej armii na początku XX wieku.

Poniżej kilka najczęściej zadawanych pytań odnośnie herbaty i metod parzenia Yerba Mate.

1. Co to jest Yerba Mate?

Yerba mate czyli herbata paragwajska, Ilex paraguariensis, indiańskie caá mati, caá mate. Pierwsze napary z yerba mate spożywali ludzie z plemienia Guarani. Napar sporządzono z wysuszonych, zmielonych liści, czasem także z dodatkiem ich gałązek. Nazwa yerba mate pochodzi od przekształconego łacińskiego słowa herba – zioło i mati. Mati w języku keczua oznacza tykwę czyli naczynie do parzenia ziół.

2. Jak działa Yerba Mate?

Yerba mate reguluje ciśnienie krwi i zniża napięcie mięśni szkieletowych. Pobudza do pracy układ trawienny, układ nerwowy i stymuluje pracę serca. Wyciąg posiada w swoim składzie większość witamin i sole mineralne, duże ilości ksantyn (poza kofeiną także teobrominę i toefilinę). Zawiera również przeciwutleniacze wykazujące właściwości antynowotworowe. Yerba Mate ma równocześnie korzystny wpływ na włosy i paznokcie.

3. Czym różni się Yerba Mate od Kawy?

Jednym z największych różnić Yerba Mate od kawy to fakt, iż dostarcza ona do organizmu magnez, a nie wypłukuje go jak kawa. Kawa daje nam gwałtowny zastrzyk energii, który trwa przez niedługi czas. Zaraz po nim od razu odczuwamy osłabienie. Yerba Mate uwalnia pomału kofeinę, co powoduje, że jesteśmy pobudzeni przez dłuższy czas. Yerba Mate oprócz magnezu posiada też wiele witamin: B, C, A.

4. Do czego służy ta rurka z dziurkami (bombilla)?

Metalowa lub bambusowa rurka zakończona dziurkami służy do odcedzania naparu z fusów. Yerba Mate przyrządza się podobnie jak wiele innych ziół, to znaczy, że susz nie opada na dno naczynka. W związku z tym, aby unikać połykania fusów, wymyślono sposób picia przez rurkę zwaną bombillą.

5. Jaka jest najlepsza temperatura do zaparzania Yerba Mate?

Optymalna temperatura wody nie powinna 75 stopni Celsjusza. Należy uważnie pilnować temperatury wody podczas zalewania i parzenia suszu. Co ważne, warto zwracać na to uwagę, aby nie pozbawić naparu „mocy” i smaku! Yerba Mate jest bardzo różnorodną rośliną. To znaczy, że istnieje wiele możliwości jej parzenia. Jej cudownymi właściwościami możemy cieszyć się, przyrządzając również zimny napój (Terere).

6. Czy Yerba Mate można przyrządzać na zimno?

Istnieje możliwość zalewania herbaty Yerba Mate zimną wodą. Yerba przygotowana z lodem, ziołami, limonką lub innymi owocami, lub sokami jest bardzo popularna w Ameryce Południowej. To świetna opcja podczas wysokich upałow. Cudownie nawadnia i ochładza, gasi pragnienie. Warto wspomnieć, że im zimniejsza woda, tym smaczniejszy napój. W taki sposób przyrządzona yerba nazywa się terere.

7. Czy Yerba Mate może być podawana dzieciom?

Rząd Argentyny swego czasu nagłaśniał program wprowadzenia ostrokrzewu paragwajskiego do diety młodzieży szkolnej. Yerba Mate miało być traktowane jako swoisty suplement diety. Program ten był nastawiony głównie na ubogie rodziny, w których jadłospisie niecodziennie, a nawet bardzo rzadko pojawiał się pełnowartościowy posiłek. Niemniej jednak, w dzisiejszych czasach odradza się podawania małym dzieciom yerba maty, ze względu na spore ilości kofeiny w naparze.

8. Sin Palo, Con Palo – co to jest?

Sin Palo jest to susz Yerba Mate, który nie posiada gałązek, tylko same listki. Z kolei listki z dodatkiem gałązek nazywają się Con Palo.

9. Czym jest Palo Santo i Algarrobo?

Palo Santo i Algarrobo to najpopularniejsze gatunki drewna służące do wyrobienia produktów, głównie naczyń do picia Yerba Mate.

10. Czym różnią się poszczególne marki Yerba Mate?

Marki Yerba Mate mogą różnić się między sobą wieloma czynnikami, między innymi wyglądem, aromatem, ilością pyłu, składem, smakiem i sposobem suszenia. Mogą posiadać same listki lub listki z gałązkami skomponowane w różnych proporcjach. Występują również herbaty Yerba mate, które mają w składzie dodatki kawałków owoców lub są aromatyzowane.

11. Dla kogo jest przeznaczona Yerba Mate?

Yerba mate zaliczane jest do używek, w związku z tym nie powinny jej spożywać małe dzieci. Również kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny mocno ograniczyć a nawet wyeliminować spożywanie tego naparu, to samo tyczy się osób ze schorzeniami żołądka.

12. Czy Yerba Mate można używać w kuracjach odchudzających?

Już od wieki wieków znane są właściwości yerba mate, które hamują uczucie głodu i przyspieszają metabolizm, co za tym idzie poprawiają układ trawienny w skutek czego dochodzi do obniżenia masy ciała. To bardzo skuteczny środek odchudzający, należy pamiętać jednak, że współgra z odpowiednim trybem życia, czyli zaleca się umiarkowane i rozsądne spożywanie jedzenia, jak również wprowadzenie do życia więcej ruchu i sportu.

Czy muszę Yerba Mate pić koniecznie z tykwy?

Herbata yerba mate smakuje wyśmienicie w zwykłych kubkach porcelanowych, możemy też wykorzystać kubeczki gliniane, ceramiczne, matera z Palo Santo i Algarrobo, lecz smakosze yerby najczęściej używają tykwy – calabazy. Decydują się na to ze względów estetycznych jak i smakowych. Jest to kwestia bardzo indywidualna.

Sam Cejrowski pije już od lat herbatę Yerba Mate i ma wyrobione własne zdanie na jej temat. Wracając do jego wypowiedzi można wywnioskować, że Yerbę (herbata yerba mate) pije już od roku 2000 roku. Zna wiele marek i doświadczył różnorodne smaki tego cudownego naparu.

Według własnych doświadczeń opisuje herbatę firmy KURUPI jako jedną z najlepszych. Pierwszy raz pił ją właśnie w roku 2000 i po 15 latach, będąc w Paragwaju, na nowo odkrył jej walory smakowe. Jego zdaniem to najlepsza yerba jaka zna. Nie czekał więc długo, nie zastanawiał się i nie przeciągał. Wojciech Cejrowski, sprowadził od razy cały kontener tego zioła do rodzinnego kraju.  Dlaczego zdecydował się na importowanie całego kontenera, a nie zakup tylko odrobiny? Jak sam tłumaczy, przyjął sobie za cel rozpowszechnienie tego trunku podobnie jak kawy. A kawę nie kupuje się w małych ilościach, tylko sprowadza się całymi kontenerami. Do wyboru są trzy rodzaje herbaty yerba mate marki KRUPI. Classica, czyli herbata yerba mate bez dodatków. To herbata przeznaczona dla tych, którzy piją samą yerbe bez dodatków, albo dosypują sobie własne dodatki jak na przykład zioła z ogródka. Następna to Menta y boldo, czyli yerba która zawiera w sobie dwa zioła. To jego ulubiona herbata yerba mate i te właśnie pije najczęściej. Trzeci rodzaj to Katuava, to mieszanka yerby z ziołami, zalecana smakoszom bardzo mocnej, pobudzającej yerby. Kim właściwie jest Wojciech Cejrowski i skąd pochodzi jego ogromna wiedza i zainteresowanie na temat herbaty yerba mate.

Wojciech Cejrowski jest dziennikarzem i podróżnikiem, w tym jednocześnie pisarzem, fotografem oraz satyrykiem. W dzisiejszych czasach jest uznawany za osobę bardzo charakterystyczną i rozpoznawalną. Wojciech Cejrowski urodził się pod Elblągiem 27 czerwca 1964 roku. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, oraz w tym samym czasie, historię sztuki na KUL (Katolickim Uniwersytecie Lublelskim). Studiował również na Uniwersytecie Warszawskim socjologię i archeologię. Wojciech Cejrowski włada trzema językami – polskim, angielskim (odmiana amerykańska) i hiszpańskim (odmiana latynoska). Dodatkowo potrafi się porozumieć w języku rosyjskim oraz portugalskim (odmiana brazylijska). Swoją karierę telewizyjną Wojciech Cejrowski rozpoczął początkiem lat dziewięćdziesiątych, gdzie obok Wojciecha Manna debiutował w programie „Non Stop Kolor”. Powiązany był z radiem KOLOR i Polskim Radiem. Poza tym realizował artykuły dosłownie z amazońskich uliczek. Wystąpił w wielu telewizyjnych programach, i zapadł w pamięć jako gospodarz programu „WC Kwadrans” oraz „Stajnia”. Cykl programów pt. „Boso przez świat” w TVP Puls 2 i TVP Puls dotarł do milionowej rzeszy telewidzów. W tej chwili przebywa w cyklu pt. „Minęła dwudziesta” emitowanym w TVP1. Był w 40 krajach na 6 kontynentach. W latach 1996-1997 zrealizował przy tym cykl trzydziestu reportaży z wypraw do Ameryki Południowej – „Podróżnik”. Prowadził, wspólnie z podróżniczką Beatą Pawlikowską, która była jego żoną przez pewien czas, słynną audycję „Aeroplan”.

Jest zarówno członkiem The Explorers Club jak i kierownikiem artystycznym biblioteki Poznaj Świat. Widzowie telewizyjni poznali go głównie w latach dziewięćdziesiątych dzięki programowi „WC Kwadrans”, którego prowadził. Program emitowany był w TVP1. Wojciech Cejrowski uwielbia muzykę country i zalicza się do wielkich fanów USA. Wielu fanów zyskał dzięki programowi „Boso przez świat” nadawanego na falach TVP, który odnalazł też swój cykl „Po mojemu”. Wiązany też z TVN Style. Natomiast „Wojciech Cejrowski. Boso” emitowany jest w Puls 2 i TVP Puls. Od 2017 jest częstym gościem na falach TVP1 w cyklu „Minęła dwudziesta”.

To właśnie dzięki programom podróżniczym odniósł największą popularność, chociaż nie szczędzono mu również krytyki. Wojciech Cejrowski jest osobą o silnej osobowości, do czego też się sam przyznał. Jego programy pokazują egzotykę miejsc, które zwiedza, dodatkowo Cejrowski zawsze posiada swój punkt orientacyjny, którym sugeruje się interpretując zachowania i zwyczaje obcych kultur. Bliska mu jest kultura katolicka i cywilizacja europejska. Podróżując po całym świecie Cejrowski pokazuje cechy różnych cywilizacji i kultur w odniesieniu do powszechnie u nas przyjętych wyobrażeń na ich temat. Wojciech Cejrowski to bujna postać polskiego show-biznesu. Przez swój bezpośredni styl bycia, umiejętność opowiadania, zyskał sobie rzeszę fanów. Jest autorem wielu książek, które chętnie są kupowane i czytane. Poniżej kilka ciekawostek na temat Wojciecha Cejrowskiego. W okresie PRL był represjonowany, był przesłuchiwany przez wiele godzin, w tym czasie zostały połamane mu palce dłoni. Może poszczycić się imponującą ilością zwiedzonych krajów – 40. Jeden szaman amazoński nadał mu przydomek „Kameleon”. Został uhonorowany tytułem Najlepszy Program Podróżniczy przez The New York Festivals. Jako jeden z trzech Polaków jest członkiem prestiżowego klubu Royal Geographical Society. Jego chwyt marketingowy to przechodzenie przez świat na bosaka, mimo iż bliższe mu tak naprawdę są kowbojki, gdyż jak sam mówi, uwielbia Stany Zjednoczone a sam ma posiadłość w Dallas w Teksasie oraz ranczo w Arizonie. Znając już jego życiorys możemy przypisać mu dużą zasługę w kwestii propagowania yerba mate w Polsce. W trakcie swoich podróży, w szczególności po Paragwaju, nie było opcji, aby nie poznać tego trunku, ponieważ częstowano go herbatą yerba mate na każdym kroku. Paragwajskie yerby są dla osób nienauczonych jej smaku, dosyć mocnym przeżyciem. Z pewnością lepiej zaczynać od argentyńskich lub brazylijskich gatunków, które są dużo łagodniejsze. Jednak Wojciech Cejrowski nie miał wtedy wielkiego wyboru, gospodarzom się nie odmawia. Należy więc pić to co podają, czyli gorzką, mocną, dymną paragwajską mate. To zdecydowanie coś dla wielbicieli przygód i mocnych wrażeń. Produkt dla prawdziwych Gaucho, którzy są odważni i nie boją się nowych wyzwań. To właśnie dzięki książkom i programom o yerba mate w Polsce wyrosło całe pokolenie mateistów, czyli osób pijących yerba mate. Należy też wspomnieć, że w dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na odległe podróże po egzotycznych kontynentach jak Ameryka Południowa, w których stykają się z naparem z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Herbata Yerba Mate jest sprzedawana w wielu krajach na świecie. Zalicza się do nich między innymi Stany Zjednoczone, jak również Francja, gdzie sprzedawane są ogromne ilości herbaty yerba mate. Ponadto sprzedawane są w wielu krajach arabskich, Niemczech, Hiszpanii, a nawet w Japonii. Podczas podróży jest wręcz niemożliwe by nie poznać tamtejszej herbaty yerba mate. Herbata Yerba mate jest zatem szeroko rozpowszechniona i ogólnie dostępna.

Cofamy się jeszcze raz do połowy XVI wieku. Dorzecze rzeki Paragwaj rezydują Indianie z plemienia Guarani. W chłodne wieczory siedzą wszyscy razem i grzeją się przy ognisku, podając sobie jednocześnie rytualnie tajemniczy napój i sącząc go przez rurkę. Dzięki temu trunkowi w niełatwych sytuacjach przetrwają kilka dni bez jedzenia i znaków zmęczenia. Napój, który ich tak wspaniale pobudza i pomaga przetrwać ciężkie chwile, to właśnie herbata Yerba Mate – rozdrobnione i wysuszone liście ostrokrzewu paragwajskiego, które w zalane ciepłą wodą dają napój o niezwykłych właściwościach. Działanie Yerba Mate porównać można do kawy, którą codziennie pije mnóstwo Polaków i ludzi na całym świecie. Porównanie jest jednak o tyle nieudane, ponieważ mała czarna kawa, działa krótko i bardzo słabo, daje szybki efekt pobudzenia, który jeszcze szybciej spada i zamienia się w osłabienie i brak energii. Herbata Yerba Mate zdecydowanie dłużej i skuteczniej pobudza i orzeźwia. Nie wspominając już o tym, że jest zdrowsza. Posiada wiele witamin i minerałów, zwiększa odporność organizmu, podnosi potencjał fizyczny, wspomaga koncentrację i przemianę materii, poprawia wydajność układu krążenia. Przez kilkaset lat znana była tylko obywatelom Ameryki Południowej, którzy podobnie jak Indianie, pili ją przy ognisku, dodając sobie energii, wigoru i jasności umysłu. W dzisiejszych czasach pije się ją wszędzie: w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Japonii, w Europie, oraz w  naszej rodzimej Polsce. Do nas trafiła jakiś czas temu dopiero, głównie za sprawą wspomnianego już  wcześniej Wojciecha Cejrowskiego, słynnego podróżnika celebryty, który boso zwiedził ponad 40 krajów na 6 kontynentach a który w pracy w telewizyjnym studiu zawsze pojawiał się z termosem i tajemniczym naczyńkiem w ręce, z którego popijał sobie spokojnie Yerbę. Tym sposobem zwracał podwójnie na siebie uwagę. Nie trwało to długo, aż pierwsze osoby z ciekawości i z ogromnym zainteresowaniem, pokosztowali tego zagadkowego trunku. Powstali więc pierwsi mateiści, tak określamy osoby lubujące się w mate, a yerba pojawiła się na sklepowych półkach obok niezbędnych do jej przygotowania akcesoriów. Rozwój popularności herbaty yerba mate przyczynił się do powstania specjalnych pijalni. Dziś w kilku miastach, między innymi w Sopocie i we Wrocławiu, można się degustować herbatą yerba mate odpoczywając w przeznaczonych do tego pijalniach. W Internecie powstało mnóstwo sklepów oferujących najróżniejsze gatunki, a na ulicach można coraz częściej zaobserwować elegantów w garniturach, z aktówką w jednej ręce, a naczynkiem do yerby w drugiej. W czym zatem pić herbatę mate? Bo yerba to nie kawa, którą zalewa się w zwykłym kubku wrzątkiem i wypija zostawiając na dnie fusy. Piciem yerby towarzyszy swoisty kult, który zrodził się w lasach Ameryki Południowej, a teraz imponuje i fascynuje. Yerbę pije się uroczyście, ze charakterystycznego naczyńka, przez specyficzną rurkę, w specjalny sposób. Do przygotowania pierwszego naparu yerba mate na początku trzeba się przygotować. Czyli trzeba wpierw zaopatrzyć się w susz, to znaczy zmielone łodyżki i liście ostrokrzewu paragwajskiego. Pakowane są one zazwyczaj w podobne torby, w których przechowuje się też cukier czy mąkę. Susz można kupić przez internet, lub w specjalnych sklepach. Tutaj można się zdziwić ilością gatunków. To znaczy, że na tym etapie stoimy przed ciężka decyzją jaką yerba mate wybrać. A jest ich naprawdę wiele.

Yerba mate to susz z niezwykłą duszą i niesamowitymi właściwościami. Rodzaje yerby są na tyle różnorakie, że każda następna paczka suszu gwarantuje nam coraz to nowsze przeżycia. Gatunki Yerba Mate podzielone są według ich mocy, aromatu, pochodzenia, dodatków i przeznaczenia. Jest naprawdę w czym wybierać.

Każdy znajdzie jakiś odpowiedni gatunek dla siebie. Zarówno osoby początkujące, jak i długoletnie smakosze tego suszu. Osoby, które, które dbają o zdrowie i walczą ze dodatkowymi kilogramami znajdą coś dla siebie, jak również osoby, które szukają susze, które dają mocnego kopa i pobudzą. Wyróżniamy produkty brazylijskie, argentyńskie, czy paragwajskie - każdy z nich będzie nowym, pozytywnym doznaniem. Probowanie coraz nowych gatunków herbaty yerba mate przynosi nam nowe doznania i kolejne doświadczenia. To wspaniały czas, który można przeżyć wraz ze znajomi, rozmawiając, parząc na różne sposoby susz i kosztując napar. Warto przedstawić swój ulubiony gatunek wśród innych osób i wymienić się opcjami i przemyśleniami. Rozróżniamy między następującymi gatunkami: Klasyczne - Yerba Mate Pajarito, Yerba Mate Pipore , Yerba Mate Rosamonte, Yerba Mate Playadito,  Yerba Mate Verdeflor, Yerba Mate Sara, Yerba Mate Cruz de Malta, Yerba Mate Despalada, Yerba Mate Elaborada, Yerba Mate Amanda. Ekologiczne:  Yerba Mate Kraus, Yerba Mate Fede Rico, Yerba Mate Colon, Yerba Mate La Rubia, Yerba Mate Silueta, Yerba Mate Organic. Łagodne: Yerba Mate Campeche, Yerba Mate Union, Yerba Mate Andresito, Yerba Mate La selva, Yerba Mate La Tranquera, Yerba Mate Naranja, Yerba Mate Aguantadora. Aromatyczne: Yerba Mate CBSe, Yerba Mate Campesino,Yerba Mate La Merced. Herbata yerba mate charakteryzująca się głębokim smakiem to Yerba Mate Selecta. Esencjonalna to Yerba Mate Taragui, intensywna to Yerba Mate Kurupi, w skład gatunku Chimarro wchodzi Yerba Mate Barao, Yerba Mate Campesino, Yerba Mate La Merced. Pylasta to Yerba Mate Tacuy Tipo, Yerba Mate Campesino, Yebra Mate Canarias,

Kobiety chętnie sięgają po yerba mate z dodatkiem owoców na przykład skórki cytryny, imbiru, kiwi itp. Nowicjusze, osoby, które dopiero przygodę zaczynają powinny pytać o gatunek łagodniejszy, bo smak klasycznej yerby naprawdę może zaskoczyć negatywnie.  

Najpopularniejszym przez mateistów na całym świecie naczynkiem do parzenia yerby jest Palo Santo („Święty Pal”), to naczynie wykonane z wyjątkowo twardego drewna, którego żywica przyjemnie wzbogaca smak. To naczynie jest jednak najdroższe ze wszystkich i mieści się w przedziale 60-90 złotych.

Picie herbaty yerba mate można porównać do rytuału. Możemy się wcielić w rolę Indian z plemienia Guarani, którzy celebrowali spożywanie yerby niczym palenie fajki pokoju. Po raz kolejny należy tu wspomnieć o temperaturze wody. Jest to bardzo ważny czynnik, ponieważ za gorąca woda nie przyniesie oczekiwanych smaków i doznań. Napar będzie za gorzki, za mocny i bez cennych właściwości prozdrowotnych. Warto o tym pamiętać podczas parzenia. Znawcy tematu wierzą, że w zbyt gorącej wodzie Yerba po prostu umiera. Żeby nie straciła pożądanego aromatu, należy ją zalać wodą o temperaturze 80-85 stopni. W tym celu można użyć kuchennego termometru, ale jeśli takiego nie posiadamy to nie ma tragedii. Wystarczy poczekać ok 10 minut od momentu wrzenia. Zalewamy susz i  czekamy parę chwil. Pierwszy łyk wypija wspominany Święty Tomasz. Faktycznie, na początku smak jest szokujący, mocny, gorzki, niedobry. Ale susz można zalewać wodą kilkukrotnie, za każdym razem otrzymując odpowiednio mocny, pełnowartościowy smak, który dopiero po 6-8 parzeniach traci swoją intensywność. W tym momencie musimy opróżnić naczyńko i nasypać świeży susz. Ta właściwość herbaty yerba mate jest między innymi najbardziej ceniona wśród wielbicieli mate, prawdziwych mateistów. W przypadku, gdy wypita w pośpiechu poranna kawa kończy swoje działanie już po kilku godzinach i przychodzi ogólne zmęczenie, Yerbę zalewa można się ponownie co jakiś czas, równocześnie ładując swoje akumulatory o kolejną dawkę energii.

Pamiętajmy jednak, że kofeina zwarta w yerba mate również potrafi uzależnić, więc napar traktowany jest jako używka. Ma zarówno tyle zwolenników jak i przeciwników, którzy twierdzą, że jest wręcz ohydna, nie to połknięcia, bardzo gorzka i smakiem przypomina picie naparu z „petów” po papierosach. Yerba z całą pewnością nie jest napojem dla wszystkich. Po skosztowaniu jeden powie, że nigdy więcej nie weźmie jej do ust. Należy mieć zawsze na uwadze, że co za dużo to nie zdrowo i picie zbyt dużych ilości tego naparu może obciążyć serce i prowadzić do złego samopoczucia. Niemniej jednak śmiało można stwierdzić, że napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego na dobre zagościł w Polskich domach. Jeszcze nie tak dawno, gdy pojawiała się pierwsza yerba mate w Polsce, nikt nie wiedział co to jest, jak się pije i parzy ten susz. Dzisiaj każdy słyszał o tym trunku w większym bądź mniejszym stopniu, ale ogólnie jest znana i powszechnie lubiana. Ilość sklepów, w których jest do kupienia rośnie w zawrotnym tempie, tak samo jak wybór pośród poszczególnych gatunków oraz akcesoria przydatne do przyrządzenia i spożywania herbaty yerba mate.

 

Zobacz również: zestaw herbat na prezent, zestaw kaw na prezent, najlepsza zielona herbata, herbaty ziołowe, yerba mate herbata, herbata czerwona pu erh, herbaty owocowe, herbaty na prezent, herbata czarna, sklep z kawą, herbata sklep internetowy, kawa sklep internetowy, wiki

Chcesz otrzymać 5% zniżki na zakupy?
Zapisz się do naszego newslettera!