28 gru 2018 16:03:40

21-22 stycznia – Dzień Babci i Dziadka - nie przegap!

Siwy włos, uśmiech na twarzy, dom pachnący ciastkami, fotel bujany i bambosze…taką wersję babci i dziadka kojarzymy chyba najczęściej... taką znamy z książkowych ilustracji, filmów, a także z życia. Jednak dziś ten typowy wizerunek naszych dziadków nieco się zmienił, często odbiega od zakorzenionych  stereotypów. Nasze babcie stały się bardziej aktywne, zamiast w ulubionym fotelu czy w kuchni częściej możemy je spotkać na rowerze, zajęciach z nordic walking czy spotkaniach przy kawce i herbatce w gronie znajomych. I bardzo dobrze. Najważniejsze jednak jest to, że niezależnie od tego czy mamy w rodzinie tradycyjną czy bardziej ”nowoczesną” babcię czy dziadka –  ich rola w naszym życiu i rodzinie nie uległa zmianie. To co mają do zaoferowania jest równie cenne jak dawniej. Doceńmy to – zwłaszcza w tym wyjątkowym dniu – dniu babci i dziadka -  kiedy szczególnie czekają na nasz gest i dobre słowo.

A jak to się zaczęło ?

Niezwykle rzadko zastanawiamy się nad tym, jak to czy inne święto trafia na karty naszego kalendarza. Tym razem wszystko zaczęło się ponad 50 lat temu w Poznaniu, można powiedzieć że niemal przypadkiem, za sprawą tygodnika „Kobieta i Życie”, redakcji "Expressu Poznańskiego" i występującej w teatralnej roli babci - 85-letniej wówczas Mieczysławy Ćwiklińskiej. Artystkę, która w dniu występu obchodziła swoje sędziwe 85-te urodziny, po spektaklu  uhonorowano kwiatami i tortem „na dzień babci”, który mimowolnie stał się początkiem tej pięknej tradycji.

Jak na świecie ?

Świętowanie dnia babci i dziadka to jednak nie tylko polski zwyczaj. Znany jest niemal na całym świecie, choć różne są daty obchodzenia tego święta i różne historie jego powstania. W Stanach Zjednoczonych, święto to powstało w celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na los ludzi starszych, czasem samotnych i zapomnianych. W Japonii nazywany jest Dniem Szacunku dla Wieku, we Włoszech – święto to zbiega się z dniem Aniołów Stróżów, data jego ustanowienia nie była więc przypadkowa… I wiele wiele innych…Jaki kraj taki obyczaj, ale dziadkowie wszędzie tacy sami, troskliwi, pomocni i niezwykle cenni. Starajmy się im to pokazać przez cały rok, a 21-22 dajmy im po prostu wyjątkową niespodziankę.

Troska i miłość jaką nas darzą jest bezcenna – aromatyczne  upominki, które przygotowaliśmy specjalnie na tę okazję nie kosztują aż tyle.. :)  Zerknijcie jak możecie podkreślić ten dzień wręczając swym bliskim podarunki (klik).

napisała Monika

Twój komentarz* wymagane pola

Zapisz się do newslettera
Odbierz 10% rabatu