6 maj 2020 11:26:09

Jak powstał Dzień Matki?

Dzień Matki jest obchodzony w bardzo wielu miejscach na świecie. Święto to jest celebrowane w różny sposób i w różnych terminach, a w niektórych krajach jest nawet świętem ruchomym. Na przykład w Norwegii jest to druga niedziela lutego, w Tajlandii jest to 12 sierpnia, a w Indonezji 22 grudnia. W Polsce jednak życzenia naszym matkom składamy 26 maja i jest to bardzo ważne, coroczne święto mające na celu okazanie szacunku, miłości oraz podziękowania za trud włożony w wychowanie. W tym dniu matki są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci. O tym wszyscy wiemy, ale czy wiemy również, jak wygląda historia tego dnia? Jak powstał, w jaki sposób dawniej był obchodzony i jak jest celebrowany w dzisiejszych czasach? Szybko tłumaczymy.

CZASY ANTYCZNE – POCZĄTKI W GRECJI I RZYMIE

Historia tego święta sięga czasów starożytnych. Wtedy to, kultem otaczano matki-boginie, które były symbolami płodności i urodzaju. Prawdopodobnie tradycja obchodzenia Dnia Matki wywodzi się jeszcze ze starożytnej Grecji. Późną wiosną przystępowano do celebrowania święta Matki Natury, podczas którego składano hołd żonie Kronosa – Rei, która według mitologii była matką wszechświata i wszystkich bóstw. Nieco inaczej świętowali Rzymianie, którzy oddawali cześć bogini Cybele – matce Bogów. Uroczystości trwały trzy dni i nazywane były Hilariami, czyli świętem radości. Bardzo prawdopodobne, że Hilaria obchodzona była od 15 do 18 maja.

WIELKA BRYTANIA, STANY ZJEDNOCZONE

Tradycja święta matki została zapomniana na bardzo długi czas. Dopiero w czasach nowożytnych, w siedemnastowiecznej Anglii, w czwartą niedzielę Wielkiego Postu obchodzono Mothering Sunday, czyli „Niedzielę u Matki”. Dzień ten był wolny od pracy, a dorosłe, pracujące dzieci wracały do rodzinnych domów, aby uroczyście celebrować i oddawać cześć swoim matkom. Ale skąd takie święto w Anglii? Wtedy wielu ubogich angielskich chłopców i dziewcząt, służyło jako pomoc domowa na dworach bogatych rodzin. Wiązało się to z częstymi wyjazdami i zamieszkiwaniem domu pracodawcy. Pracując przez 7 dni w tygodniu, nie mogli sobie pozwolić na częste widywanie bliskich. W „Niedzielę u Matki” dostawali oni wolny dzień po to, aby mogli odwiedzić rodzinny dom i spędzić trochę czasu z najbliższymi. Córki piekły specjalne ciasto, tzw. „Ciasto Matczyne”, przywoziły je do domu na znak szacunku i miłości do rodzicielki. Innymi podarunkami były kwiaty i słodycze, a matki zaś dziękowały za upominki błogosławieństwem.

Inaczej zaś historia Dnia Matki przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. Wikipedia podaje, że w 1858r. amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis, po śmierci swojej matki rozpoczęła kampanię na rzecz ustanowienia Dni Matczynej Pracy. Twierdziła, że kobiety są niedoceniane i należy zwrócić uwagę na to, jak poświęcają się dla swoich rodzin. Święto miało na celu zbliżać rodziców do swoich dzieci. Od 1872 r. Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. W końcu, w 1905r. udało się ustanowić Dzień Matki Ann’ie Marie Jarvis, córce Ann Jarvis. Krok po kroku zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś w 1914r. Kongres USA uznał drugą niedzielę maja za święto narodowe, zwane Dniem Matki.

POLSKA

Historia Dnia Matki w Polsce związana jest z Krakowem, gdzie w 1914r. święto to było obchodzone po raz pierwszy. Od tego odległego momentu Dzień Matki jest w Polsce obchodzony co roku 26 maja. W Polsce dzień ten, nie jest świętem narodowym, a jeśli nie wypada w weekend – nie jest również dniem wolnym od pracy. 26 maja nasze mamy są obdarowywane drobnymi upominkami w postaci kwiatów, czekoladek czy bombonierek.

KONIEC KOŃCÓW..

Można uznać, że każde z opisanych wyżej historii wpłynęło na obecne obchody Dnia Matki. Współcześnie nosi w sobie wiele pozostałości po rzymskich Hilariach, ale także jest ściśle związany z historią „matczynej niedzieli”. Pozostała także tradycja wzajemnej radości w ten Dzień - niezależnie od kultury, szerokości geograficznej czy języka, dzieci na całym świecie w Dzień Mamy wyrażają swoją miłość do niej najpiękniej jak potrafią. Bukiet polnych kwiatów czy własnoręcznie przygotowana laurka przez młodsze dzieci są dla każdej mamy piękną pamiątką o magicznej sile, a drobny upominek w postaci kawy lub herbaty (zobacz - kilik) z pewnością umili wspólnie spędzony czas. Święto to jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych, nie zapominaj w ten dzień, ale także na co dzień o najważniejszej kobiecie w Twoim życiu - MAMIE!

napisała Kamila

Twój komentarz* wymagane pola

Zapisz się do newslettera
Odbierz 10% rabatu