27 maj 2019 12:24:18

Hokus, Pokus! HERBACIANY FOKUS! Czary mary…CZY DASZ WIARY?

Chiński cesarz Qianlong żyjący w XVIII postanowił wybrać się incognito w podróż po kraju, żeby zobaczyć jak żyje jego lud. Podczas wyprawy ze swymi sługami, którzy udawali jego kompanów podróży - zatrzymał się w gospodzie. Gospoda była zatłoczona, a król musiał utrzymać anonimowość. Jeden obsługujący mężczyzna postawił czajnik z herbatą obok cesarza, a zgodnie z chińskimi normami - sługa wyświadczający posługę cesarzowi powinien uklęknąć i trzykrotnie uderzyć czołem o ziemię okazując w ten sposób swoją wdzięczność za możliwość posługi. Tymczasem cesarz chwycił naczynie i… po prostu nalał herbaty do czarek swoich sług. Słudzy nie mogli okazać wdzięczności zgodnie z tradycją, ponieważ wtedy wydałoby się kim jest siedząca z nimi osoba. Jeden z nich rozejrzał się i dyskretnie, tak aby tylko cesarz zobaczył ten gest, opierając dwa palce jednej dłoni o drugą wykonał symboliczne przyklęknięcie przed władcą. Cesarz uśmiechnął się i skinieniem głowy pochwalił zachowanie sługi. Od tego czasu ów gest w nieco tylko zmienionej formie jest powielany po każdym napełnieniu czarki herbatą.

Chiński świat herbat jest niezwykły, tajemniczy, niemal wręcz magiczny. Znanych jest wiele legend i przypowieści z nim związanych. Już sama ceremonia parzenia herbaty to zapachy nagrzewanych naczyń, suchych liści i naparu. To gesty herbaciarki, płynne i jakby roztańczone. Chińska ceremonia to także dźwięki, szemrzącej wody, tradycyjnej muzyki i ten jeden wyjątkowy dźwięk - podziękowań. W chińskiej kulturze herbacianej przyjęty jest gest, który wykonujemy kiedy chcemy podziękować osobie parzącej dla nas herbatę. Za każdym razem kiedy nasza czarka zostanie napełniona, palcem wskazującym i środkowym dwukrotnie delikatnie stukamy w stół. Kobiety mogą po prostu położyć na chwilę dwa lub trzy palce na stole, jest to subtelniejsza wersja tego pierwszego gestu.

Przenosząc się do fantastycznego świata herbaty stworzyliśmy zestaw MAGIC TEA PARTY, posiadający nieco nowocześniejszą od tradycyjnej formy, o własnym nowoczesnym charakterze magii. Jest to kompozycja 10 różnych smaków i rodzajów herbaty, z których poszczególne zawierają włoskie ciasteczko, bezę, serduszka, gwiazdki, flamingi, ryby lub koniki morskie! Kogo zaprosisz na herbaciane party? Z kim przeniesiesz się do zaczarowanego świata herbaty?

Twój komentarz* wymagane pola

Zapisz się do newslettera
Odbierz 10% rabatu