Z czym kojarzy Ci się regeneracja, odpoczynek? Wielu z nas ma o niej błędne wyobrażenie, gdyż zwykle jest to „całodzienne leżenie przed telewizorem i zajadanie ulubionych przekąsek”. Nic bardziej mylnego. Regeneracja to pojęcie bardziej złożone i składa się na nią wiele czynników, o które powinniśmy zadbać, by pozwolić ciału i umysłowi w pełni odpocząć. Nadchodzący weekend majówkowy to świetna okazja, by zrobić mały reset, przeorganizować swoje nie zawsze zdrowe nawyki i wrócić do pracy ze zdwojoną siłą i pomysłem na to, jak bardziej o siebie zadbać.

Dobierz sposób odpoczynku do wykonywanej pracy

Pracując fizycznie i będąc na nogach całe 8h, ostatnią rzeczą jaka byłaby Ci potrzebna to intensywny trening. Z kolei wytężając umysł w pracy, z pewnością nie będziesz mieć najmniejszej ochoty na rozwiązywanie łamigłówek w domu. W regeneracji ważne jest odpowiednie dobranie rodzaju wykonywanej aktywności po godzinach pracy. Jeśli w pełni angażujesz swój umysł w pracy, jesteś w ciągłej gotowości, spędzasz 8h przed komputerem w pozycji siedzącej, idealnym rozwiązaniem będzie dla Ciebie spacer, trening lub po prostu praca w ogródku. Pozwolisz swojej głowie odetchnąć, a ciało otrzyma swoją dzienną dawkę ruchu. Więc może w majówkowy weekend wybierzesz się na trekking w górach lub wyprawę rowerową z rodziną lub znajomymi?

Jeśli Twoja praca wymaga ciągłej aktywności fizycznej, daj swojemu ciału odpocząć i zaangażuj swoją głowę w wolnym czasie. Świetnie sprawdzi się tu czytanie książki, planszówki czy choćby rozwiązywanie krzyżówek lub ciekawy film.

Wyznacz strefę ciszy

Już w tę majówkę możesz zacząć praktykować wyznaczanie przynajmniej 15 minut w ciągu dnia, kiedy to odetniesz się od wszelkich zewnętrznych bodźców, które dodatkowo wysysają z Ciebie energię. Wyłącz wszelkie rozpraszacze w formie telefonu, telewizora czy radia i pozwól sobie na 15 minut totalnej ciszy. Połóż się lub usiądź z filiżanką herbaty i spróbuj nie myśleć choć przez chwilę o niczym. Okazuje się, że jest to trudniejsze niż Ci się wydaje, gdyż nasz mózg przyzwyczajony jest do ciągłej pracy na wysokich obrotach i przetwarzania tysiąca różnych bodźców na raz. Na początku może to być trudne, ale praktyka czyni mistrza. Po czasie poczujesz różnicę. Wrócisz do swoich zajęć ze świeżą głową.

Zadbaj o higienę snu i bądź w formie w ciągu dnia

„Wyśpię się na starość”. To coraz częściej powtarzane zdanie zwłaszcza u ludzi młodych i jedno z gorszych przekonań. Możesz prowadzić najzdrowszy tryb życia w ciągu dnia, ale jeśli nie zadbasz o odpowiednią ilość i jakość snu w nocy, na nic Twój wysiłek. Jeśli do teraz intensywnie pracowałeś w ciągu dnia, a wieczorem nadganiałeś to, czego nie zdążyłeś zrobić w pracy, majówka będzie dobrą sposobnością, by zmienić nieco dotychczasowy system (o ile nie umówiłeś się oczywiście na grilla ze znajomymi). Wieczorem zmniejsz natężenie światła i częstotliwość korzystania z urządzeń. Ogranicz czas przed telewizorem czy smartfonem. Nadmierne oświetlenie w godzinach wieczornych utrudnia produkcję melatoniny (hormonu snu), która odpowiada za dobrej jakości sen.

Tak samo zaleca się ograniczenie spożywania kofeiny po godz. 16:00, która może być jednym z czynników odpowiedzialnych za problemy z zaśnięciem i jakość snu. Mowa tu również o herbacie, w której kofeinę znajdziemy w formie teiny. Całe szczęście możesz równie dobrze cieszyć się wieczorem filiżanką aromatycznego naparu, który nie będzie zawierał ani grama teiny, a dodatkowo pomoże Ci się wyciszyć i rozluźnić po całym dniu. Do takich mieszanek należą wszystkie owocowe i ziołowe susze, a także coraz bardziej popularny rooibos. Właśnie po to stworzyliśmy Pakiet bez teiny (klik), który zawiera aż 14 saszetek ze specjalnie dobranymi mieszankami, które nie zakłócą Twojego dobowego rytmu i nie utrudnią zaśnięcia wieczorem. Pakiet ten równie dobrze sprawdzi się u kobiet w ciąży, dzieci i osób z nadciśnieniem, które znacząco powinny ograniczać spożycie kofeiny. Z całą pewnością znajdziesz choć chwilę w ten majowy długi weekend, by zajrzeć na naszą stronę i zaopatrzyć się w aromatyczny „wspomagacz”, dzięki któremu uprzyjemnisz sobie każdy wieczór po pracy i w pełni odprężysz się przed snem.

Pamiętaj, odpoczynku nie można wykonać „do przodu”, nie można regenerować się „na zapas”, dlatego tak ważne jest wprowadzanie tych kilku zasad do swojej codzienności. Niech ta majówka będzie dla Ciebie czasem przeorganizowania się i zaplanowania konkretnych aktywności, które po powrocie do pracy pomogą Ci utrzymać ciało i umysł w formie na dłużej.

napisała Monika