23 sty 2019 12:56:43

ŚWIĘTO ZAKOCHANYCH Od czego zaczęło się?

14 luty - WalentynkiDzień Zakochanych. Czy wiesz jakie są początki tego święta?


Wszystko zaczęło się dawno, dawno temu, od zwyczajów pogańskich po późniejsze chrześcijańskie. Te pogańskie związane były z przyrodą, tradycyjnym oczekiwaniem na wiosnę zwiastowanym przez ptaki łączące się w pary - właśnie w lutym. Zwyczaje i obrzędy, nieco odmienne w różnych krajach, miały na ogół podobny cel - zapewnienie sobie zdrowia, płodności i powodzenia w miłości. Z czasem te pogańskie zwyczaje wyparte zostały przez chrześcijaństwo. Mało kto wie, że 14 lutego przypada święto nie jednego, ale aż trzech św. Walentych. Z każdym z nich wiąże się osobna historia, jeden z nich udzielał potajemnie ślubów wojownikom i ich wybrankom, inny wg. legendy miał cudowną moc uzdrawiania, kolejny pomagał prześladowanym chrześcijanom, za co ukarano go karą więzienia – stamtąd właśnie Walenty wysłał list do swej ukochanej z wyznaniem miłości i podpisem „Twój Walenty”. Który z powyższych Walentych stał się patronem zakochanych ?  – nie do końca wiadomo.

Dzisiejsza forma Walentynek wywodzi się najprawdopodobniej ze średniowiecznych kultur francuskiej i anglosaskiej, zwyczaje rycerskie, dworskie i antyczne przez lata splatały się ze sobą i rozpowszechniły się na cały świat. Jedna z pierwszych kartek Walentynkowych autorstwa poety i księcia Ossolińskiego wysłana do żony z okazji Dnia Zakochanych - przechowywana jest do dziś w British Museum.


Jak widać tradycja tego święta jest niebagatelna i nie bez przyczyny znalazło ono swoje miejsce na kartkach kalendarza. Mimo, iż czasem traktujemy je z przymrużeniem oka, a każdy ma swoje indywidualne podejście do tego czy świętować czy nie – zawsze każdy powód jest dobry, aby móc wyrazić swoje uczucia, oderwać się od codzienności i spędzić romantyczny czas z ukochaną osobą   (czy w ten czy w inny dzień :) ).

A jakie są nasze pomysły? Zobacz (klik) i przekonaj się:)

napisała Monika

Twój komentarz* wymagane pola

Zapisz się do newslettera
Odbierz 10% rabatu