27 lut 2017 11:41:13

Dzień Kobiet tuż, tuż...

Czy zbliżający się  wielkimi krokami Dzień Kobiet kojarzy Ci się z pończochami, goździkami, komuną i PRLem? Wielu osobom tak – ponieważ  w Polsce właśnie w czasach komuny to święto zostało upowszechnione, jako jedno z nielicznie obchodzonych hucznie, kiedy to każda kobieta w zakładzie pracy otrzymywała goździki i rajstopy.

Ale historia Dnia Kobiet tak naprawdę związana jest zupełnie z czymś innym – z walką o równouprawnienie. Kobiety w dawnych czasach nie były traktowane na równi z mężczyznami, ani nie były traktowane jako obywatele i osoby, które potrafią zadbać o siebie, czy wyuczyć się czegoś na równi z mężczyznami.

I tak w skrócie:  8 marca 1908 roku w Nowym Jorku kilkanaście tysięcy kobiet chciało zmienić swój los. W jednej z fabryk robotnice tyrające od rana do nocy za niewolnicze pieniądze, postanowiły się upomnieć o poważne traktowanie i zastrajkowały. Chciały godnych warunków pracy i prawa wyborczego. Właściciel fabryki, chcąc uniknąć skandalu, po prostu je w niej zamknął. Wybuchł pożar. Spaliło się wtedy 129 kobiet.

28 lutego 1909 roku w USA odbyły się pierwsze obchody dnia kobiet. Miały upamiętnić śmierć strajkujących kobiet, które zginęły rok wcześniej. W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna ustanowiła Międzynarodowy Dzień Kobiet, który miał na celu podkreślić, że kobiety też są ludźmi i należą się im prawa, takie same prawa, jak mężczyzną.

Znając historię tego pożaru, łatwo zrozumieć, że 8 marca nie wiele ma wspólnego z komunizmem i kobietą na traktorze. Data ta jest ważna dla wielu kobiet, które utożsamiają się z działaniem ich prababek na rzecz równości. Do dzisiaj kobiety są traktowane w inny sposób niż mężczyźni i dotyka to kobiet na całym świecie, w różnym stopniu. Prawda jest taka, że kobiety na całym świecie musiały wyjść na ulice, musiały strajkować, musiały siedzieć w więzieniach, musiały nawet umierać, żeby pozycja kobiet nabrała obecnego kształtu.

Kobiety na całym świecie w różny sposób obchodzą swoje święto, my natomiast przygotowaliśmy z tej okazji dwa zestawy: Herbacianą Paczkę Na Dzień Kobiet i Kawową Paczkę na Dzień Kobiet.

A Ty jak obchodzić będziesz Dzień Kobiet?

 

 

 

Twój komentarz* wymagane pola

Zapisz się do newslettera
Odbierz 10% rabatu