Ziołowa herbata

Słowo „herbata” pochodzi z przedrostka „herba” czyli zioło oraz „ta” czyli angielskiego „tea” a niemieckiego słowa „Tee” określającego herbatę. Dlatego napar ziołowy również nazywamy herbatą, mimo, iż w składzie nie ma liści krzewu herbacianego Camellia Sinesis. Te funkcjonalne mieszanki składające się głównie z ziół oraz dodatku owoców czy kwiatów. Kompozycje naparów ziołowych są tak mnogie jak ilość dostępnych ziół i dodatków owoców oraz kwiatów. Herbata ziołowa charakteryzują się niezliczoną ilością właściwości, a także legend o ich właściwościach.

Jak zaparzyć herbatę ziołową?

Jak zaparzyć idealną filiżankę herbaty? Podpowiemy krok po kroku na co zwrócić uwagę podczas parzenia herbaty, tak aby wydobyć napar, który ma nie tylko głęboki i przyjemny smak i aromat, ale również cudowny kolor. Przestrzegając tych kilku zasad, w prosty i szybki sposób, zaparzymy - w domowych warunkach - herbatę, która w nadzwyczajny sposób poruszy nasze zmysły.

Trzy najważniejsze kroki podczas parzenia herbaty:

  • Dobra jakościowo herbata oraz jej przechowywanie
  • Woda do parzenia herbaty
  • Parzenie odpowiednie dla danego gatunku herbaty (czarna, biała, zielona, Pu-erh, Yerba Mate, owocowa, ziołowa oraz Rooibos)

Wybór herbaty zależy od naszych upodobań, samopoczucia w danym momencie, stanu zdrowia oraz kubków smakowych.
Woda ma znaczenie. Aromatyczny napar utrzymujemy zalewając naturalny susz wodą, dlatego bardzo ważna jest jakość wody. Woda powinna być świeża, zagotowana tylko raz, gdyż wtedy jest bogata w tlen, miękka, oraz nisko zmineralizowana (bez wapnia i magnezu), filtrowana, sprawdzają się tutaj dzbanki z filtrem typu Brita.

Jak rozpoznać, że woda ma odpowiednią temperaturę? Odpowiednią temperaturę wody uzyskamy jeśli odczekamy chwilę od momentu zagotowania. Mniej więcej po upływie 3-4 minut po zagotowaniu, temperatura wody osiąga 90° C, a po upływie 12-14 minut, temperatura wody spada do 75° C. W ten sposób możemy oszacować jaką temperaturę wody mamy w danej chwili.

Do przygotowania idealnej filiżanki herbaty ziołowej używamy 1 łyżeczkę suszu na 170 ml wody. Sposób parzenia herbat funkcjonalnych jest bardzo prosty. Wystarczy zalać łyżeczkę suszu wrzącą wodą (95°-100° C) i parzyć od 5-10 minut (długość parzenia zależy od naszych preferencji smakowych). Możemy parzyć dwukrotnie i delektować się cudownym smakiem jeszcze raz. Aby przygotować dzbanek herbaty wsypujemy jedną łyżeczkę na każdą filiżankę oraz jedną dodatkowo. Jeśli więc chcemy zaparzyć cały dzbanek naparu, który mieści 3 filiżanki, wsypujemy 4 łyżeczki suszu. Pamiętajmy o tym, aby susz miał miejsce na rozwinięcie się podczas parzenia. Ściśnięta mieszanka nie oddaja aromatu całkowicie. Najlepiej parzyć susz w dzbankach lub zaparzaczach. Po upływie wskazanego czasu parzenia, pozbywamy się liści z naparu.

Właściwości herbaty ziołowej

Zioła już od stuleci słyną ze swoich pozytywnych właściwości na nasz umysł i organizm. Pomagają złagodzić różne dolegliwości zdrowotne, mają pozytywny wpływ na układ trawienny, zaparcia, włosy, skórę, paznokcie. Uspokajają, łagodzą ból głowy i brzucha, odprężają. W zależności od rodzaju mają różne lecznicze działania. Na przykład czarny bez czy lipa - cudownie działają podczas przeziębienia oraz grypy. Rozgrzewają, działają napotnie i odkażająco, a do tego potrafią wzmocnić nasz układ odpornościowy. Melisa pomaga nam się zrelaksować i odprężyć po ciężkim dniu, a mięta i rumianek działają kojąco na ból brzucha spowodowany zaparciami lub zaburzeniami trawiennymi. Połączone z owocami tworzą wyśmienite mieszanki, które nie tylko pomogą w utrzymaniu zdrowia, ale również zachwycą wyszukanymi kolorami i wspaniałym smakiem.

Chcesz otrzymać 5% zniżki na zakupy?
Zapisz się do naszego newslettera!