Rooibos herbata

Nazwa rooibos pochodzi z języka afrykańskiego i oznacza „czerwony krzak” – to asparagus linearis, czyli czerwonokrzew Afrykański, rosnący głównie w Republice Południowej Afryki. Jest to niewielki krzak, sięgający maksymalnie 1,5 metra. Jego liście są długie i wąskie. Zbiór rozpoczyna się w styczniu, krzewy są wtedy przycinane i poddawane więdnięciu, gdzie pozbywa się z nich wody. Kolejnym etapem jest cięcie liści na malutkie kawałki ok 5 mm, oraz miażdzenie specjalnym traktorem. Następnie są układane w małe stosy i wystawiane na kilka dni w ciepłe miejsce aby rozpoczął się proces fermentacji, w tym czasie liście zyskują swój miedziano-bursztynowy kolor i niepowtarzalny aromat. Zanim herbata trafia na rynek, leżakuje jeszcze przez 3 miesiące. Rooibos właściwie nie powinien nazywany być herbatą, ponieważ nie zawiera liści Camelia sinesis, jednakże przyjęło się, że napój ten jest również potocznie tak nazywany.

Jak zaparzyć herbatę rooibos?

Jak zaparzyć idealną filiżankę herbaty? Podpowiemy krok po kroku na co zwrócić uwagę podczas parzenia herbaty, tak aby wydobyć napar, który ma nie tylko głęboki i przyjemny smak i aromat, ale również cudowny kolor. Przestrzegając tych kilku zasad, w prosty i szybki sposób, zaparzymy - w domowych warunkach - herbatę, która w nadzwyczajny sposób poruszy nasze zmysły.

Trzy najważniejsze kroki podczas parzenia herbaty:

  • Dobra jakościowo herbata oraz jej przechowywanie
  • Woda do parzenia herbaty
  • Parzenie odpowiednie dla danego gatunku herbaty (czarna, biała, zielona, Pu-erh, Yerba Mate, owocowa, ziołowa oraz Rooibos)

Wybór herbaty zależy od naszych upodobań, samopoczucia w danym momencie, stanu zdrowia oraz kubków smakowych.
Woda ma znaczenie. Aromatyczny napar utrzymujemy zalewając naturalny susz wodą, dlatego bardzo ważna jest jakość wody. Woda powinna być świeża, zagotowana tylko raz, gdyż wtedy jest bogata w tlen, miękka, oraz nisko zmineralizowana (bez wapnia i magnezu), filtrowana, sprawdzają się tutaj dzbanki z filtrem typu Brita.

Jak rozpoznać, że woda ma odpowiednią temperaturę? Odpowiednią temperaturę wody uzyskamy jeśli odczekamy chwilę od momentu zagotowania. Mniej więcej po upływie 3-4 minut po zagotowaniu, temperatura wody osiąga 90° C, a po upływie 12-14 minut, temperatura wody spada do 75° C. W ten sposób możemy oszacować jaką temperaturę wody mamy w danej chwili.

Do przygotowania idealnej filiżanki rooibos używamy 1 łyżeczkę suszu na 170 ml wody. Susz z czerwonego krzaka zalewamy gorącą, a nawet wrzącą woda (90°-100° C) i parzymy od 3 do 5 minut. Czas parzenia jest orientacyjny i zależy od naszych preferencji. Nie musimy jednak obawiać się jeśli zdarzy nam się parzyć herbatę Rooibos nieco dłużej. Nie traci ona wtedy swoich właściwości, będzie jedynie miała intensywniejszy smak. Możemy ją również parzyć wielokrotnie, od 3 do 4 razy. Będzie to wciąż pełnowartościowy napar. Aby przygotować dzbanek herbaty wsypujemy jedną łyżeczkę na każdą filiżankę herbaty oraz jedną dodatkowo. Jeśli więc chcemy zaparzyć cały dzbanek herbaty, który mieści 3 filiżanki herbaty, wsypujemy 4 łyżeczki suszu.

Właściwości herbaty rooibos

Rooibos ma słodkawy, bardzo łagodny, miodowy, pozbawiony goryczki smak. Charakteryzuje się dużą zawartością witaminy C, potasu, wapna i fluoru. Napar z czerwonokrzewu jest bardzo zdrowy dla całego ciała i umysłu. Pomaga podczas wydzielania hormonu szczęścia, tzw. serotoniny, dlatego stosowany może być w walce z depresją. Herbata Rooibos nie zawiera kofeiny, polecana jest zatem szczególnie niemowlakom oraz dzieciom. Kobiety w ciąży również chętnie sięgają po herbatę Rooibos, ze względu na jej właściwości wspomagające laktację oraz łagodzące mdłości. Delikatnym, słodkawym smakiem można delektować się wieczorem, tuż przed snem, napar nie posiada właściwości pobudzających. Do jej wielu zalet zaliczamy szybkie i łatwe parzenie.

Chcesz otrzymać 5% zniżki na zakupy?
Zapisz się do naszego newslettera!