Yerba mate

Yerba Mate to napój, który wywodzi się z Ameryki Południowej. Napar przyrządzany jest z liści i patyczków ostrokrzewu paragwajskiego, który rośnie w lesie lub na plantacjach. Uprawiany jest głównie w Paragwaju, Argentynie i Brazylii. Zbiór liści odbywa się od maja do października. Po wstępnej selekcji liści i gałęzi, następuje ich suszenie w wysokich temperaturach, w ten sposób woda z liści wyparowuje całkowicie. Przychodzi czas na rozdrabnianie i szatkowanie liści. Przygotowane w ten sposób liście leżakują nawet przez kilka lat w specjalnych magazynach. Przyjęła się zasada, iż im dłuższe leżakowanie, tym delikatniejszy i głębszy smak napoju. W Brazylii obróbka liści i patyczków ostrokrzewu ogranicza się tylko do suszenia i rozdrobnienia, bez leżakowania, dlatego ich herbata ma zielony kolor i trawiasty smak. Yerba Mate była znana już w czasach prekolumbijskich, gdzie cały proces picia miał mistyczne podłoże. Indianie pili napar aby rozjaśnić umysł, zredukować zmęczenie oraz zmniejszyć uczucie głodu.

Jak zaparzyć yerba mate?

Jak zaparzyć idealną filiżankę herbaty? Podpowiemy krok po kroku na co zwrócić uwagę podczas parzenia herbaty, tak aby wydobyć napar, który ma nie tylko głęboki i przyjemny smak i aromat, ale również cudowny kolor. Przestrzegając tych kilku zasad, w prosty i szybki sposób, zaparzymy - w domowych warunkach - herbatę, która w nadzwyczajny sposób poruszy nasze zmysły.

  • Trzy najważniejsze kroki podczas parzenia herbaty:
  • Dobra jakościowo herbata oraz jej przechowywanie
  • Woda do parzenia herbaty
  • Parzenie odpowiednie dla danego gatunku herbaty (czarna, biała, zielona, Pu-erh, Yerba Mate, owocowa, ziołowa oraz Rooibos)

Wybór herbaty zależy od naszych upodobań, samopoczucia w danym momencie, stanu zdrowia oraz kubków smakowych.
Woda ma znaczenie. Aromatyczny napar utrzymujemy zalewając naturalny susz wodą, dlatego bardzo ważna jest jakość wody. Woda powinna być świeża, zagotowana tylko raz, gdyż wtedy jest bogata w tlen, miękka, oraz nisko zmineralizowana (bez wapnia i magnezu), filtrowana, sprawdzają się tutaj dzbanki z filtrem typu Brita.

Jak rozpoznać, że woda ma odpowiednią temperaturę? Odpowiednią temperaturę wody uzyskamy jeśli odczekamy chwilę od momentu zagotowania. Mniej więcej po upływie 3-4 minut po zagotowaniu, temperatura wody osiąga 90° C, a po upływie 12-14 minut, temperatura wody spada do 75° C. W ten sposób możemy oszacować jaką temperaturę wody mamy w danej chwili.

Do przygotowania idealnej filiżanki Yerba Mate używamy 3 łyżeczki suszu w 170 ml wody. Susz zalewamy wodą o temperaturze 70°C. Długość parzenia wynosi od 3 do 5 minuty. Metod parzenia herbaty Yerba Mate jest wiele, warto wypróbować każdą z nich i znaleźć swoją ulubioną wersję. Tradycyjnie do przygotowania yerba mate potrzebujemy bombilli – czyli naczynia, bądź rurki do picia tego napoju. Yerba Mate możemy parzyć również na zimno, tzw. Terrere. Należy wtedy zalać ok 3 łyżeczki suszu bardzo zimną, wręcz zmrożoną kostkami lodu wodą i długo parzyć. Smak Yerba Mate parzonej na zimno jest delikatniejszy, przyjemnie chłodzi w upalne dni i lekko pobudza. Każdą wersję herbaty Yerba Mate możemy parzyć wielokrotnie od 3 do 4 razy (a naet więcej), wciąż otrzymamy pełnowartościowy napar. Swoją przygodę z Yerba Mate najlepiej zacząć od mniejszych porcji suszu, ponieważ napar ten ma silne właściwości pobudzające oraz jego smak może być za ciężki, gorzki. Warto również zwrócić szczególną uwagę na temperaturę wody, która nie powinna przekraczać 80°C. Parzona wrzątkiem herbata Yerba Mate ma zbyt gorzki, mocny smak.

Właściwości yerba mate

Dzięki swoim właściwościom yerba mate ma bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. Polecana jest szczególnie osobom walczącym z otyłością, gdyż niweluje uczucie głodu i równocześnie przyspiesza przemianę materii. Dodatkowo obniża poziom cholesterolu, oczyszcza organizm z toksyn i działa moczopędnie. Zawarta w herbacie Yerba Mate kofeina, nie obciąża serca oraz nie uzależnia, zarazem wspomaga koncentrację, działa pobudzająco i zmniejsza zmęczenie. Dzięki tym właściwościom poprawia nasze samopoczucie. Bardzo pozytywnie wpływa również na jędrność skóry oraz zwiększa odporność organizmu. Co więcej, nie wypłukuje magnezu z organizmu jak kawa i nie osadza się na zębach.

Chcesz otrzymać 5% zniżki na zakupy?
Zapisz się do naszego newslettera!