Biała herbata

Herbata biała to napój przygotowywany z najmłodszych liści Camelli Sinensis oraz ich nierozwiniętych pączków, które nie wytworzyły jeszcze zielonego barwnika, a pokryte są białym, srebrnym puszkiem. Zbiory są krótkie i niewielkie. Występują na początku wiosny. Pąki są wtedy starannie wybierane, dlatego susz z białej herbaty jest cenny i wykonany z najszlachetniejszych liści. Produkuje się ją w Chinach i Indiach. Obróbka najmłodszych liści krzaka herbacianego dzieli się na 2 proste etapy i jest najmniej przetworzona ze wszystkich herbat. Pierwszy etap to więdnięcie liści, w ten sposób redukowana jest ilość wody w liściach, następnie liście są suszone w specjalnych suszarkach. Procent fermentacji białej herbaty wynosi 10-15%.

Jak zaparzyć herbatę białą?

Jak zaparzyć idealną filiżankę herbaty? Podpowiemy krok po kroku na co zwrócić uwagę podczas parzenia herbaty, tak aby wydobyć napar, który ma nie tylko głęboki i przyjemny smak i aromat, ale również cudowny kolor. Przestrzegając tych kilku zasad, w prosty i szybki sposób, zaparzymy - w domowych warunkach - herbatę, która w nadzwyczajny sposób poruszy nasze zmysły.

Trzy najważniejsze kroki podczas parzenia herbaty:

  • Dobra jakościowo herbata oraz jej przechowywanie
  • Woda do parzenia herbaty
  • Parzenie odpowiednie dla danego gatunku herbaty (czarna, biała, zielona, Pu-erh, Yerba Mate, owocowa, ziołowa oraz Rooibos)

Wybór herbaty zależy od naszych upodobań, samopoczucia w danym momencie, stanu zdrowia oraz kubków smakowych.
Woda ma znaczenie. Aromatyczny napar utrzymujemy zalewając naturalny susz wodą, dlatego bardzo ważna jest jakość wody. Woda powinna być świeża, zagotowana tylko raz, gdyż wtedy jest bogata w tlen, miękka, oraz nisko zmineralizowana (bez wapnia i magnezu), filtrowana, sprawdzają się tutaj dzbanki z filtrem typu Brita.

Jak rozpoznać, że woda ma odpowiednią temperaturę? Odpowiednią temperaturę wody uzyskamy jeśli odczekamy chwilę od momentu zagotowania. Mniej więcej po upływie 3-4 minut po zagotowaniu, temperatura wody osiąga 90° C, a po upływie 12-14 minut, temperatura wody spada do 75° C. W ten sposób możemy oszacować jaką temperaturę wody mamy w danej chwili.

 
Do przygotowania idealnej filiżanki białej herbaty należy 1 łyżeczkę suszu zalać 170 ml wody. Susz zalewamy przefiltrowaną, raz zagotowaną wodą o temperaturze 70°-80°C. Czas parzenia zależy od upodobań związanych z intensywnością naparu, ale zaleca się odczekać 1,5-2 minuty. Białą herbatę możemy parzyć od 3-4 razy, należy jednak pamiętać o tym, aby każde kolejne parzenie wydłużyć o 30 sekund. Aby przygotować dzbanek herbaty wsypujemy jedną łyżeczkę na każdą filiżankę herbaty oraz jedną dodatkowo. Jeśli więc chcemy zaparzyć cały dzbanek herbaty, który mieści 3 filiżanki herbaty, wsypujemy 4 łyżeczki suszu. Pamiętajmy o tym, aby liście herbaty miały miejsce na rozwinięcie się podczas parzenia. Ściśnięte liście nie oddają aromatu całkowicie. Najlepiej parzyć herbaty liściaste w dzbankach lub zaparzaczach. Po upływie wskazanego czasu parzenia, pozbywamy się liści z naparu. Zbyt długo przetrzymywane liście wytwarzają taniny, które są szkodliwymi związkami chemicznymi. Dodatkowo napar staje się gorzki i bardzo mocny.

Właściwości herbaty białej

Biała herbata jest bogata w przeciwutleniacze, które przyczyniają się do spowalniania procesów starzenia się skóry i ciała, ale również chronią przed powstawaniem nowotworów. Napój z białej herbaty cudownie orzeźwia podczas upałów, łagodzi stres oraz napięcie i poprawia samopoczucie. Co więcej, herbata biała posiada witaminę C, obniża poziom cholesterolu a także zapobiega miażdżycy. Stosowana jako tonik poprawia kondycję skóry. Badania wykazały również, że regularne picie obniża poziom glukozy, szczególnie polecana jest więc dla cukrzyków. Biała herbata ma delikatny smak z nutą owocowo-kwiatową i blado-żółty kolor. Mimo łagodnego smaku zawiera spore ilości kofeiny, więc dodaje energii i poprawia koncentrację. Śmiało może też zastąpić kolejny kubek kawy.

Chcesz otrzymać 5% zniżki na zakupy?
Zapisz się do naszego newslettera!