Jak kwitnie herbata?

Jak kwitnie herbata?

Powszechnie wiadomym jest to, że herbata powstaje z zasuszanych liści rośliny pochodzącej z Azji. Rośliną tą jest niewielki krzak Camellia sinensis, z którego wytwarza się każdy z rodzajów herbacianego suszu – herbatę czarną, zieloną, białą oraz pu-erh. Różnice w smaku i właściwościach wynikają z odmiennych sposobów zbioru i przetwarzania. Większość amatorów aromatycznego naparu o tym wie, ale czy zastanawialiście się kiedyś jak kwitnie herbata i czy kwiaty herbacianych krzaków da się jakoś wykorzystać?

Camellia sinensis źródłem herbacianej różnorodności

Herbata chińska (Camellia sinensis) to krzak dorastający do 3m. Pochodzi z Chin, a dziś jego największe uprawy prowadzi się również w Japonii, na Sri Lance, w Wietnamie, Indiach i niektórych państwach Afryki. Potrzebuje on określonych warunków do wzrostu. Między innymi odpowiedniego podłoża, określonej wilgotności, temperatury, a także górzystego terenu.

Herbaciany susz pochodzi najczęściej z samych liści. To właśnie tam roślina gromadzi najcenniejsze dla naszego zdrowia składniki, a ich napar ma wyjątkowy, dobrze nam znany aromat. Do poszczególnych mieszankach dodaje się również młode pąki kwiatów, które znacznie ubogacają susz, co przekłada się również na jego cenę.

Liście herbaty zbiera się ręcznie bądź mechanicznie. To właśnie pierwsza metoda jest tą tradycyjną, a herbata zebrana tym sposobem jest dużo cenniejsza. Dalszy proces obróbki zebranych liści decyduje o tym, czy uzyskamy herbatę czarną, białą, zieloną czy też pu-erh.

Herbaciana „pomyłka”

Pierwsze transporty herbaty zaczęły docierać do Europy około XVII wieku. Natomiast sadzonki herbacianych krzewów dopiero w XVIII. Co ciekawe, to właśnie kwiaty pozwoliły zauważyć pewną pomyłkę (nie wiadomo, czy celową) w jednym z transportów. Do Anglii miało dotrzeć jedno z większych zamówień na herbaciane sadzonki, które posadzono i cierpliwie czekano, aż ich liście będą gotowe do zbiorów. Jak wielkie było zdziwienie Anglików, gdy okazało się, że przyrządzony z nich napar nie nadawał się do spożycia. Cała prawda wyszła na jaw, gdy krzaki zakwitły i zamiast białych kwiatów, oczom mieszkańców Wysp ukazały się czerwone. Zamiast sadzonek Camellia sinensis, do Anglii trafił transport sadzonek Camellia japonica. Krzaki tego drugiego gatunku są dużo wyższe i spełniają wyłącznie funkcję dekoracyjną. Z ich liści nie da się przygotować naparu zdatnego do spożycia, który miałby choć zbliżone właściwości do naparu z liści Camellia sinensis.

Kwiaty herbacianych krzewów

O ile w znanym nam herbacianym suszu wykorzystuje się liście i ewentualnie młode pąki, o tyle nad właściwościami herbacianych kwiatów nadal trwają badania. Są one raczej wykorzystywane jako osobny surowiec. Herbaciane krzaki kwitną od października do lutego. Same kwiaty Camellia sinensis są białe, drobne, o lekkim, podobnym do jaśminu zapachu. Posiadają liczne, żółte pręciki, z których pozyskuje się cenny pyłek, którego właściwości są cały czas badane. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, herbaciany susz powstaje z liści oraz młodych pąków ze względu na to, że to właśnie tam roślina gromadzi najcenniejsze dla nas polifenole, katechiny oraz liczne mikroelementy. Jak się okazało, same kwiaty wcale nie są gorsze. Badania wykazały, że zawierają bardzo liczne białka, które biorą udział między innymi w naszym metabolizmie oraz funkcjonowaniu układu immunologicznego. W pyłku kwiatów Camellia sinensis odkryto obecność niektórych katechin, podobnych do tych obecnych w liściach. Oprócz nich zidentyfikowano również flawonole – związki o właściwościach przeciwutleniających. Wykazano, że pyłek kwiatów zawiera również saponiny, które działają ochronnie na błonę śluzową żołądka, poprawiają trawienie, działają przeciwalergicznie, a także pomagają w walce z otyłością. Badania pokazały również, że oprócz bakteriobójczego działania katechin, zawarte w pyłku polifenole mają zdolność niszczenia nawet form przetrwalnikowych poszczególnych bakterii.

Herbaciany pyłek jest wysoko odżywczym surowcem. Zawiera ważne dla naszego organizmy aminokwasy, enzymy, biotynę, selen, witaminy z grupy B, miedź, magnez, żelazo i cynk, a także kwasy tłuszczowe i fosfor, które wspierają nasz układ nerwowy. Poszczególne kwasy nukleinowe działają hamująco na rozwój komórek rakowych, a także wspomagają wątrobę w procesach regeneracji i detoksykacji.

Jak widzicie, Camellia sinensis zaskakuje swoimi właściwościami od samego jej odkrycia. Badania nad właściwościami pyłku kwiatów herbaty nadal trwają i dają coraz szersze i bardziej zadziwiające wyniki. Obecnie mamy możliwość zakupu samego pyłku w niektórych sklepach. Jest on stosowany zamiennie do pyłku sosny, jako alternatywa pozbawiona fitoandrogenów (prekursorów męskich hormonów jak np. testosteron). Więc jeśli zależy Wam przed wszystim na odżywczych właściwościach pyłku, zdecydujcie się na ten herbaciany. 

napisała Monika

Zobacz również nasze ostatnie wpisy:

  • Jak zrobić mrożoną herbatę?
    Jak zrobić mrożoną herbatę?

    Lato w pełni, a wraz z nim przychodzi potrzeba na coś, co nas orzeźwi i dostarczy energii. Mrożone herbaty to doskonałe rozwiązanie, które nie tylko gasi pragnienie ale również dostarcza bogactwa smaków i aromatów. Przygotowanie ich jest prostsze niż mogłoby się wydawać, a efekt końcowy zachwyci nawet najbardziej wymagających smakoszy. Oto kilka przepisów na różnorodne herbaty mrożone, które wprowadzą trochę wakacyjnego klimatu do Twojego dnia…

    Czytaj więcej »
  • Co to jest dripper i do czego służy?
    Co to jest dripper i do czego służy?

    Kawa to napój, który towarzyszy zazwyczaj  każdego dnia, dając energię i chwilę relaksu. Jednym z ciekawych  sposobów parzenia kawy, który zdobywa coraz większą popularność jest metoda pour-over z użyciem drippera. Jeżeli zastanawiałeś się kiedyś, czym dokładnie jest dripper i jak działa to w tym artykule przybliżymy Ci ten wyjątkowy sposób parzenia kawy..

    Czytaj więcej »
  • Czy rooibos to herbata?
    Czy rooibos to herbata?

    Rooibos, znany również jako czerwona herbata. To napój, który zyskuje popularność na całym świecie. Chociaż często nazywany jest herbatą, technicznie rzecz biorąc nie jest herbatą w tradycyjnym sensie. Ten artykuł zgłębia różnice między rooibosem a klasycznymi herbatami, analizując ich pochodzenie, skład, właściwości zdrowotne i inne interesujące aspekty. Rooibos może być doskonałą alternatywą dla tradycyjnej herbaty, szczególnie dla osób szukających zdrowych napojów bez kofeiny/teiny. Zrozumienie, czym dokładnie jest rooibos, pomoże docenić jego wyjątkowe właściwości i bogatą historię...

    Czytaj więcej »
  • Herbata na mapie świata
    Herbata na mapie świata

    Herbata to napój, który od wieków fascynuje ludzi na całym świecie. Jej różnorodność smaków, aromatów i właściwości sprawia, że każdy miłośnik tego napoju znajdzie coś dla siebie. Uprawa herbaty rozprzestrzeniła się na trzy kontynenty, a każda z tych lokalizacji wnosi do herbaty swoje unikalne cechy. W tym blogu zapraszamy do podróży po herbatach świata – od Azji, przez Afrykę, aż po Amerykę Południową. Dowiesz się, jak uprawia się herbatę w różnych częściach globu, jakie są jej najpopularniejsze rodzaje i co sprawia, że każda z nich jest wyjątkowa…

    Czytaj więcej »
  • Przygotuj się na wakacje z Cup&You!
    Przygotuj się na wakacje z Cup&You!

    Wakacje i Lato CZAS START! Jak co roku nie będzie u nas nudy! Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się wcześniej co szykujemy. A szykujemy naprawdę duuuuużo! Przygotowaliśmy niezapomnianą podróż do krain kawy i herbaty, która wprowadzi w świat orzeźwiających drinków, ekscytujących nowości i relaksujących zestawów. Koniecznie sprawdź, co umili Ci beztroski czas wakacji i pomoże przetrwać nawet największe upalne dni…

    Czytaj więcej »
  • Prezent dla Taty który wszystko ma i nic nie chce
    Prezent dla Taty który wszystko ma i nic nie chce

    Czy też masz tę jedną osobę w swoim życiu, której wydaje się, że już posiada wszystko? Dla wielu z nas, Tata jest tą właśnie osobą. Zawsze gotowy do pomocy, zawsze gotowy do dawania, ale kiedy przychodzi do otrzymania prezentu, często odpowiada: "Nie potrzebuję niczego". Ale czy na pewno? Dzień Ojca to doskonała okazja, aby pokazać naszym Tatusiom, jak bardzo ich doceniamy. Jeśli masz problem z wyborem prezentu dla Taty, który zdaje się mieć wszystko i nie wyraża żadnych życzeń, oto kilka pomysłów, które mogą pomóc Ci stworzyć wyjątkowy upominek, który doceni…

    Czytaj więcej »
0 Komentarz(y)

Popularne kategorie prezentowe:

Chcesz otrzymać 5% zniżki na zakupy?
Zapisz się do naszego newslettera!