Czarna herbata

Herbata czarna pochodzi z rośliny Camellia Sinensis, czyli chińskiej kamelii, która uprawiana jest w krajach Azji. Zrywane są zazwyczaj młode liście i pączki z krzewu. W zależności od plantacji oraz kraju, zrywanie wykonywane jest mechanicznie, bądź ręcznie, głównie przez kobiety. Ręczne zrywanie liści pomaga równocześnie przyspieszyć wzrost krzaków, ponieważ usuwane są od razu uśpione pączki. Zerwane liście rozkładane są na dużych stołach wykonanych z siatki i „leżakują” w wysokich temperaturach - w ten sposób pozbywa się z liści nadmiaru wody – stają się one miękkie, delikatne i elastyczne. Następnie są one umieszczane w workach i rolowane w specjalnych maszynach, w efekcie czego liście delikatnie się skręcają. Dalszy krok to proces fermentacji, czyli utleniania. Herbata czarna utleniana jest najdłużej. Proces przerywany jest w momencie gdy liście zmieniają swój kolor na brązowy. Następuje suszenie, przez liście przepuszcza się gorące powietrze. Stopień fermentacji herbaty czarnej wynosi 80-90%. Proces kończy się sortowaniem, oczyszczaniem i pakowaniem.

Jak zaparzyć herbatę czarną?

Jak zaparzyć idealną filiżankę herbaty? Podpowiemy krok po kroku na co zwrócić uwagę podczas parzenia herbaty, tak aby wydobyć napar, który ma nie tylko głęboki i przyjemny smak i aromat, ale również cudowny kolor. Przestrzegając tych kilku zasad, w prosty i szybki sposób, zaparzymy - w domowych warunkach - herbatę, która w nadzwyczajny sposób poruszy nasze zmysły.

Trzy najważniejsze kroki podczas parzenia herbaty:

  • Dobra jakościowo herbata oraz jej przechowywanie
  • Woda do parzenia herbaty
  • Parzenie odpowiednie dla danego gatunku herbaty (czarna, biała, zielona, Pu-erh, Yerba Mate, owocowa, ziołowa oraz Rooibos)

Wybór herbaty zależy od naszych upodobań, samopoczucia w danym momencie, stanu zdrowia oraz kubków smakowych.
Woda ma znaczenie. Aromatyczny napar utrzymujemy zalewając naturalny susz wodą, dlatego bardzo ważna jest jakość wody. Woda powinna być świeża, zagotowana tylko raz, gdyż wtedy jest bogata w tlen, miękka, oraz nisko zmineralizowana (bez wapnia i magnezu), filtrowana, sprawdzają się tutaj dzbanki z filtrem typu Brita.

Jak rozpoznać, że woda ma odpowiednią temperaturę? Odpowiednią temperaturę wody uzyskamy jeśli odczekamy chwilę od momentu zagotowania. Mniej więcej po upływie 3-4 minut po zagotowaniu, temperatura wody osiąga 90° C, a po upływie 12-14 minut, temperatura wody spada do 75° C. W ten sposób możemy oszacować jaką temperaturę wody mamy w danej chwili.

Do przygotowania idealnej filiżanki czarnej herbaty używamy 1 łyżeczkę suszu na 170 ml wody. Dzbanek, w którym zaparzamy herbatę, warto ogrzać przelewając go kilka razy wrzącą wodą. Jednym z najważniejszych czynników podczas parzenia czarnej herbaty jest temperatura wody, dlatego czarną herbatę parzymy w tzw. „białym wrzątku”. Tym pojęciem określa się drugie stadium wrzenia wody, czyli moment, w którym pojawiają się na niej pęcherzyki powietrza i wygląda na białą (ok 95° C). Czas parzenia to 3-4 minuty.Aby przygotować dzbanek herbaty wsypujemy jedną łyżeczkę na każdą filiżankę herbaty oraz jedną dodatkowo. Jeśli więc chcemy zaparzyć cały dzbanek herbaty, który mieści 3 filiżanki herbaty, wsypujemy 4 łyżeczki suszu. Pamiętajmy o tym, aby liście herbaty miały miejsce na rozwinięcie się podczas parzenia. Ściśnięte liście nie oddają aromatu całkowicie. Najlepiej parzyć herbaty liściaste w dzbankach lub zaparzaczach. Po upływie wskazanego czasu parzenia, pozbywamy się liści z naparu. Zbyt długo przetrzymywane liście wytwarzają taniny, które są szkodliwymi związkami chemicznymi. Dodatkowo napar staje się gorzki i bardzo mocny.

Właściwości herbaty czarnej

Herbata czarna działa rozgrzewająco, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Parzona wraz z cynamonem, kardamonem i goździkami cudownie rozgrzeje nasz organizm i poprawi nasze samopoczucie. Dodatkowo, dzięki zawartości teiny i kofeiny, wspomaga naszą koncentrację i sprawność myślenia. Jeśli czujemy zmęczenie, wyczerpanie, senność, warto zaparzyć sobie kubek czarnej herbaty. Parzona nieco dłużej niż 4 minuty działa relaksująco i odprężająco. Co więcej, czarna herbata korzystnie wpływa na układ krwionośny, zmniejszając równocześnie ciśnienie krwi. Pobudza nasz układ trawienny do działania, a zawarty w niej fluor wspomaga w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Jednocześnie posiada pozytywny wpływ na regenerację naskórka, spowalnia starzenie się skóry, a okłady niwelują opuchnięte oczy. Wystarczy zanurzyć wacik w naparze z czarnej herbaty i przemyć oczy i skórę. Takie okłady dają również ulgę podczas poparzeń słonecznych. Czarna herbata ma ciemny, bursztynowy kolor oraz wyrazisty aromat. Parzona zbyt długo staje się gorzka, dlatego często jest dosładzana lub dolewa się do niej mleka. Odpowiednio zaparzona charakteryzuje się ciemno-czekoladowym, słodkawym smakiem z owocową nutą.

Czarna herbata ma ciemny, bursztynowy kolor oraz wyrazisty aromat. Parzona zbyt długo staje się gorzka, dlatego często jest dosładzana lub dolewa się do niej mleka. Odpowiednio zaparzona charakteryzuje się ciemno-czekoladowym, słodkawym smakiem z owocową nutą.

Chcesz otrzymać 5% zniżki na zakupy?
Zapisz się do naszego newslettera!