17 cze 2020 13:11:07

Dzień Ojca – kilka słów o historii tego święta :)

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Ojca  – święto będące wyrazem szacunku i wdzięczności ojcom. Obchodzony jest w wielu krajach na świecie, a w Polsce świętujemy go właśnie 23 czerwca. Tradycja ta została wprowadzona jeszcze w 1965 roku. Co prawda Dzień Ojca nie jest tak hucznie obchodzony jak święto Mam i nie ma długiej tradycji, ale jest równie ważnym wydarzeniem. W wielu krajach Dzień Ojca nie posiada stałej daty. Litwini celebrują ojców w pierwszą niedzielę czerwca, Austriacy w drugą, a Turcy w trzecią niedzielę czerwca. Skandynawscy ojcowie swoje święto obchodzą w zupełnie innych warunkach atmosferycznych, bo w drugą niedzielę listopada. Wyjątkiem jest Dania, tam Dzień Ojca zawsze przypada 5 czerwca. W tym dniu ojcowie są zwykle obdarowywani prezentami przez własne dzieci. A jak wygląda historia tego święta? Oto słów kilka jak powstało i w jaki sposób jest celebrowane w dzisiejszych czasach!

JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?

Obchody zapoczątkowane zostały w Stanach Zjednoczonych, gdzie po ustaleniu Dnia Matki pojawiły się protesty, by ustanowić święta również dla pozostałych członków rodziny. Pierwsze świeckie obchody Dnia Ojca miały miejsce 19 czerwca 1910 r. w amerykańskim mieście Spokane. Zorganizowała je Sonora Smart Dodd, która chciała wyrazić wdzięczność swojemu ojcu – weteranowi wojny secesyjnej, który sam wychował ją i piątkę jej rodzeństwa. Wydarzenie na początku miało charakter lokalny, w 1916 r. podczas festynu w Spotkane przemówił prezydent Woodrow Wilson. W 1924 r. święto wprowadził do kalendarza prezydent John Calvin Coolidge Jr. Za to 42 lata później, kolejny przywódca USA Lyndon Johnson, podpisał prezydencką proklamację uznająca trzecią niedzielę czerwca Dniem Ojca. W końcu w 1972 r. prezydent Richard Nixon zatwierdził święto oficjalnym aktem prawnym.

A JAK SYTUACJA WYGLĄDA W POLSCE?

W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest od 1965 roku. Mimo swojej kilkudziesięcioletniej tradycji wciąż nie dorównuje jednak popularnością Dniu Matki, a nawet Dniu Babci i Dziadka. Jednak powoli wszystko zaczyna się zmieniać, biorąc pod uwagę dzisiejszy tryb życia. Ojcowie coraz częściej odchodzą od tradycji - roli często nieobecnego w domu, jedynego żywiciela rodziny. Za to coraz chętniej uczestniczą w wychowaniu dzieci oraz codziennych pracach domowych. A co za tym idzie, stają się coraz bardziej doceniani za zaangażowanie w życie rodziny.

CZYM UCZCIĆ TEN WYJĄTKOWY DZIEŃ – KAWĄ CZY HERBATĄ?

Mimo różnych dat, celebracje Dnia Ojca są podobne w Polsce, jak i w innych krajach. Podstawą tego dnia jest bowiem oddanie szacunku tacie. Większość “dzieci”, nawet tych dorosłych, decyduje się na wspólne spędzanie czasu z rodzicem, spacer, obiad, czy wyjście do kawiarni. Popularne zwłaszcza w Wielkiej Brytanii jest obdarowywanie ojców kartkami okolicznościowymi z osobistymi życzeniami. W naszym kraju święto to kojarzy się także z życzeniami i własnoręcznie wykonanymi laurkami, ale także wystąpieniami w szkołach i przedszkolach. Jednak coraz częściej Dzień Ojca wychodzi poza szkolne mury i nawet nieco bardziej doświadczeni ojcowie mogą liczyć na drobne upominki z tej okazji. W tym dniu szczególnie liczy się pamięć, oraz okazanie miłości i szacunku dla rodzica. Symboliczny prezent jest tylko miłym dodatkiem. Specjalnie na tą okazję, aby sprawić radość wszystkim ojcom w tym dniu, zostały przygotowane upominki – w sam raz dla miłośnika herbaty i amatora niepospolitej, aromatyzowanej kawy! Wybierz prezent na Dzień Ojca, pobudzając nieco jego zmysły i pozwól mu wyruszyć w smaczną podróż przez świat kawy i herbaty razem z nami. Eleganckie opakowania zestawów wraz z dedykacją dodatkowo podkreślą ten wyjątkowy dzień. Zapoznaj się z naszą ofertą (klik) i sprawdź jak mogą wyglądać kawowo-herbaciane prezenty dla taty!

PS. Wszystkim Ojcom w tym dniu życzymy dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności!

napisała Kamila

Twój komentarz* wymagane pola

Zapisz się do newslettera
Odbierz 10% rabatu