25 kwi 2020 14:03:53

Herbata dla dziecka. Jaką wybrać?

Herbata to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych napojów. Dla wielu osób parzenie jej to codzienny rytuał. Jednak poza wrażeniami smakowymi, liście herbaty dostarczają także korzyści dla organizmu. Dla dorosłych napary z herbat mogą okazać się korzystne a nawet i zbawienne każdego poranka, jednak w przypadku dzieci sytuacja nie jest taka prosta. Rodzice powinni przykładać dużą wagę do tego, co pije ich dziecko. Odpowiednio dobrane napoje wpłyną korzystnie na organizm malucha. Zły wybór może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Jeśli jesteście ciekawi, jaka herbata nadaje się dla najmłodszych, zapraszamy do lektury!

Od kiedy Twoje dziecko może zacząć pić herbatę?

Dzieci przez pierwsze 6 miesięcy życia karmione piersią nie wymagają dopajania. Dzieciom po 6 miesiącu życia można już podawać mieszanki owocowe, rooibos czy herbatki ziołowe - czyli takie, które nie zawierają związków pobudzających. Powyżej 3. roku można wprowadzać herbaty czarne, zielone i białe. Jednak należy pamiętać, aby parzyć je w odpowiedni sposób!

Mieszanki owocowe

Napary z mieszanek owocowych świetnie nadają się do ugaszenia pragnienia dziecka. Herbaty owocowe są szczególnie polecane dla dzieci, ponieważ nie zawierają związków pobudzających, można je więc wprowadzić do diety dziecka poniżej 1. roku życia. W przypadku herbat owocowych należy zwrócić uwagę na to, czy nie zawierają substancji dodatkowych i barwników. Warto również czytać składy pod kątem ilości dodanego cukru, ponieważ zbyt duża jego ilość w diecie dziecka nie jest wskazana. Najlepszej jakości herbata dla dziecka to napar składający się tylko z samej mieszanki naturalnego suszu owocowego. Nasze herbaty są produkowane z najlepszych wyselekcjonowanych produktów. Słodki smak maliny bądź leśnej jagody, a także delikatny, słodko-owocowy napar z mango, cytrusów i truskawek może idealnie wpasować się w gusta dziecka.

Rooibos

Kolejna propozycja, którą Twoje dziecko może pić bez przeszkód, to rooibos. Napój przygotowywany z czerwonokrzewu, rośliny  rosnącej głównie na zachodnim przylądku Afryki. Nazywany również herbatą czerwoną. Jest bezkofeinowa, więc nie działa pobudzająco na dziecko. Rooibos ma właściwości przeciwzapalne i jest naturalnym lekarstwem na bóle brzucha i kolki niemowląt. W jej składzie znajdziemy liczne polifenole wykazujące właściwości antynowotworowe oraz przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Ma bardzo łagodny, miodowy, pozbawiony goryczki smak, przez co jest polecana do wprowadzania jako pierwsza herbata. Herbata rooibos jest świetną alternatywą dla dziecięcych granulowanych herbatek, w których przeważającą ilość stanowi cukier! Rooibosy smakowe nie potrzebują dodatkowego dosładzania – intensywnie owocowy z dodatkiem owoców tropikalnych czy ananasowy z delikatną nutą wanilii, z pewnością posmakują każdemu najmłodszemu!

Dla starszych dzieci – herbata czarna, zielona i biała

Włączenie tych rodzajów herbat do diety dziecka powinno nastąpić po 3. roku życia. Herbaty czarne, zielone i białe, pochodzą z takich samych krzewów – liści Camelli sinensis. Różnią się od siebie sposobem przetwarzania liści, ale napar z takiego suszu zawsze zawierać będzie teinę, czyli substancję pobudzającą. Aby napar nadawał się do podania dzieciom należy ją parzyć dłużej, wówczas będzie miała ona właściwości uspokajające, a nie pobudzające. Dzieje się tak, gdyż garbniki, które przedostały się z liści herbaty do naparu neutralizują pobudzające działanie teiny. Przed podaniem dziecku, należy pamiętać o dodatkowym rozcieńczeniu wodą zaparzonej herbaty – wtedy uda się uzyskać lekki napar. Można także podawać napar z drugiego lub trzeciego parzenia, wówczas będzie on słabszy.

Podsumowanie

To tylko kilka propozycji, ale jak wiadomo, każdy maluszek jest inny, ciężko więc określić co akurat mu zasmakuje. Nie należy się poddawać, jeśli za pierwszym razem herbatki nie posmakowały najmłodszemu. Najlepiej metodą prób i błędów podawać dziecku różne smaki mieszanek owocowych, czy słabych naparów herbat, aż uda się znaleźć odpowiedni rodzaj oraz smak. Jeśli Twoja pociecha lubi herbatę, bez obaw możesz podawać opisane wyżej rodzaje. Podczas przygotowywania pierwszych naparów, należy jednak przestrzegać kilku ważnych zasad parzenia - a przede wszystkim należy obserwować samopoczucie dziecka. Pamiętaj, że najzdrowsza do gaszenia pragnienia jest woda, a herbata podawana dziecku nie powinna być słodzona (chyba, że zamiast cukru – zdrowszymi zamiennikami np. miodem, czy syropem klonowym). Lepiej dbać o zdrowe nawyki już od najmłodszych lat!

napisała Kamila

Twój komentarz* wymagane pola

Zapisz się do newslettera
Odbierz 10% rabatu