3 proste sposoby, dzięki którym skutecznie odpoczniesz

Znasz to uczucie, gdy wracasz po długo wyczekiwanym urlopie lub weekendzie i jesteś bardziej zmęczona niż przed? To właśnie przypadłość XXI wieku. Żyjąc coraz szybciej i będąc otoczonym przez coraz większy harmider i natłok informacji zatraciliśmy zdolność do odpoczywania. Z czasem nieświadomie doprowadzamy się do zmęczenia psychicznego, które odbija się na naszym zdrowiu. Lato i sezon urlopowy są idealną okazją do zadbania nie tylko o ciało, ale także o przerwę dla głowy.

Błędne koło

W dzisiejszych czasach kultywuje się filozofię sukcesu i ciągłego dążenia do samorozwoju i realizowania wyznaczonych celów. Odpoczynek ustąpił miejsca nieustannej potrzebie bycia produktywnym i obecnie często postrzega się go jako lenistwo lub marnowanie czasu. „Mogłam zrobić tyle rzeczy w tym czasie…”. Wiele z nas powtarza sobie to zdanie za każdym razem, gdy na horyzoncie pojawi się perspektywa krótkiej przerwy. Przez to, ta chwila przerwy staje się niczym innym jak napiętym czekaniem, aż w końcu ta „chwila” się skończy i będziemy mogli wrócić do swoich zajęć. W wyniku tego jesteśmy bardziej zmęczeni po niż przed. Błędne koło się zamyka. 

Co się dzieje, gdy nie dajesz głowie odpocząć?

Przedłużający się brak prawidłowego wypoczynki może prowadzić do objawów nie tylko psychicznych, ale także fizycznych i behawioralnych. Pogorszenie się stanu cery, bóle brzucha, migreny, obniżenie odporności to sygnały ze strony naszego ciała, że czara stresu powoli się przelewa. Głowa daje znać, że ma dosyć coraz częstszym rozdrażnieniem, bezsennością, brakiem koncentracji i ciągłym zmęczeniem. Behawioralnie zaczynamy coraz bardziej podważać swoją wartość, tracimy sens naszej pracy i w końcu wypalamy się całkowicie.

3 banalnie proste sposoby na efektywny wypoczynek dla umysłu

Tak naprawdę nie trzeba wyjeżdżać na ekskluzywny urlop w tropiki, by naprawdę odpocząć. Prawdziwy „urlop” dla głowy dzieje się w Twoim wnętrzu i nie ma na to wpływu otoczenie. Możesz równie dobrze wylegiwać się na trawie, a nawet kanapie.

Nasze sposoby na odpoczynek sprawdzą się w każdym otoczeniu. Są banalnie proste, skuteczne i dla każdego! Przekonaj się próbując każdego z nich. Co najważniejsze, nie należy zrażać się początkowym niepowodzeniem. Normalnym jest to, że umiejętność odpoczywania nabywana jest z czasem.

1.       Mindfulness z herbatą.

Mindfulness, czyli uważność – skupienie się na tym co tu i teraz. Zalicza się do odpoczynku duchowego i jest swego rodzaju medytacją, która pomaga zredukować stres, nazwać to, co dzieje się w naszej głowie i stłumić negatywne emocje. Udowodniono, że ćwiczenie uważności wspomaga naszą koncentrację, ogranicza wydzielanie kortyzolu (czyli hormonu stresu) oraz zwiększa akceptację i empatię.  

Wyznacz sobie przynajmniej 15min na Twój własny rytuał parzenia herbaty. Wybierz ulubioną mieszankę i począwszy od otwarcia pojemnika, aż po delektowanie się naparem, skupiaj się na każdym szczególe i odczuciu jakie zarejestruje Twój mózg. Jak pachnie i wygląda herbata, jaki kształt ma Twój ulubiony kubek, aż w końcu jak smakuje każdy kolejny łyk. Tym sposobem wyciszysz natłok i nieustanną gonitwę myśli i dojdziesz do równowagi.

zestaw herbat sypanych Chillbox

2.       Kolorowanki dla dorosłych, czyli tzw. mandale. 

Brzmi… dziecinnie? Nic bardziej mylnego. Kolorowanie to jeden ze sposobów na odpoczynek twórczy. Zastanów się ile razy zdarzyło Ci się bazgrać po marginesach czy serwetkach podczas rozmowy telefonicznej. Kolorowanki dla dorosłych znane są na zachodzie już od bardzo dawna. U nas dopiero stają się popularne. Psychologowie zgodnie twierdzą, że kolorowanie poprawia nastrój, redukuje stres, poprawia koncentrację i kreatywność. Jest to nawet element profesjonalnej terapii!

My też stworzyliśmy dla Ciebie taką kolorowankę. Specjalnie zaprojektowaną przez nas letnią pocztówkę DIY dodajemy już teraz do każdego zamówienia. Ciesz się więc nie tylko łykiem dobrej herbaty czy kawy, ale także chwilą dla siebie i swojej kreatywności.

3.       Odpoczynek sensoryczny

Przebodźcowanie jest bardzo często powodem zbyt dużej ilości odpieranych przez nas wrażeń zmysłowych. Wynikiem tego mogą być chociażby wybuchy złości. Warto w takiej sytuacji postawić właśnie na odpoczynek sensoryczny. W domu może to być nawet spokojny wieczór przy przyciemnionym świetle i w zupełnej ciszy. Koniecznie odetnij się od wszelkich mediów (smartfon!). Załóż najwygodniejsze ubranie, zapal wybraną świecę sojową i spraw sobie domową aromaterapię. Możesz połączyć to z odpoczynkiem emocjonalnym i w międzyczasie przelać swoje myśli na strony dzienniczka lub skupić się na ulubionym zajęciu, np. malowaniu paznokci.

Sama widzisz, że na pierwszy rzut oka nie ma w tym żadnej filozofii, a jednak. Dla większości z nas odcięcie się od pędzących myśli i zmartwień jest bardzo trudnym zadaniem. Trudnym, ale wykonalnym. Wystarczy dać sobie trochę czasu i nie zniechęcać się niepowodzeniami. My możemy zaopatrzyć Cię w herbatę liściastą najlepszej jakości , sojowe świece do domowej aromaterapii oraz pocztówkę DIY do kolorowania, którą dostaniesz razem z zamówieniem. Resztę zostawiamy Tobie. Korzystaj i odpoczywaj!

napisała Monika

 

świeca sojowa mech dębowy + paczula