„Typowy ojciec” – sprawdź czy Twój Tata jest jednym z nich!

W czasie, gdy w Ameryce prym wiodą popularne „dad jokes”, my bogacimy się o coraz to nowe powiedzonka polskich tatusiów. Jak zwykle przedstawiany jest u nas typowy ojciec? Jak to jest, że to właśnie oni są źródłem nieskończonej wiedzy na każdy temat i posiadają (często) najbardziej absurdalną odpowiedź na każde pytanie? Z okazji nadchodzącego Dnia Ojca, przedstawiamy typy rodziców z najlepszym poczuciem humoru, które często zrozumiałe jest tylko dla nich samych.

Co to są „dad jokes”?

Dad jokes to mało śmieszne żarty opowiadane zwykle przez ojców w średnim wieku. Od 2000r coraz bardziej zyskują na popularności. Podobno ze względu na to, że wraz z rozwojem Internetu, dzieci są w stanie dzielić się w sieci suchymi dowcipami swoich ojców. Nie znaczy to jednak, że wcześniej nasi tatusiowie nie mieli skłonności do uzewnętrzniania swojego specyficznego poczucia humoru. Uważa się, że pierwszą oficjalną wzmianką na temat „dad jokes” był artykuł napisany przez Jima Kalbaugh, który ujrzał światło dzienne na łamach ""Gettysburg Times"" w 1987 roku.

Jak to wygląda w praktyce? Spędzacie czas w gronie rodziny, gdy nagle tata rzuca nieśmiesznym żartem, nawiązującym do aktualnej sytuacji. Wy zastygacie w poczuciu totalnej żenady, a tata śmieje się w najlepsze, pękając z dumy ze swojego „trafionego” dowcipu.

Przykład! Ojciec zapytany na kasie o to, czy zapakować mleko do torby odpowiada „Nie, proszę zostawić w kartoniku!”.

Dziecko mówi: „Tato, zimno mi!”. Na co tata: „Idź do kąta, tam jest 90 stopni.”

Polski odpowiednik? „Typowy ojciec”

Podczas gdy na zachodzie popularyzowana jest sylwetka pociesznego taty, rzucającego żenującymi żartami, u nas wykształciła się postać „typowego ojca”, która określana jest czasem jako „Janusz”. Sprawdź, czy i Twój tata wpisuje się w tę kategorię!  

Czym charakteryzuje się nasz „typowy ojciec”?

 • Wstaje bardzo wcześnie i wytyka Ci spanie do późna, po czym znajdujesz go śpiącego w najlepsze już o 17:00.
 • Zrzuca winę za każdą dolegliwość na zbyt długie siedzenie przed komputerem – „Brzuch Cię boli? To od tego komputera”.
 • Gasi światło i wyłącza wszystkie urządzenia sekundę po tym, jak opuścisz pokój mrucząc pod nosem, że prąd drogi.
 • Kupuje Ci coś o co prosiłeś, ale z komentarzem, że to już na urodziny.
 • Daje tysiąc złotych rad, gdy pomagasz mu w drobnych naprawach, bo „kiedyś to nie było takich udogodnień” po to, by zwieńczyć pracę standardowym „sobie świecisz czy mi?!”
 • Po raz setny opowiada swoją mrożącą krew w żyłach historię o tym, jak wyglądała kiedyś wielogodzinna droga do szkoły. W zimie po kolana w śniegu, a latem przez gąszcz pokrzyw, z którymi musiał stoczyć walkę za pomocą znalezionego kija.

Zabawa z dziećmi w wykonaniu taty

Poczucie humoru naszych ojców nie ogranicza się tylko i wyłącznie do sucharów czy standardowych powiedzonek. Młodzi tatusiowie coraz częściej zajmują się swoimi pociechami, podczas gdy mamy zajęte są innymi obowiązkami. Zwykle robią to na swój osobliwy sposób, który bardzo często jeży włos na głowie niejednej matki. Poczynając od mrożących krew w żyłach fikołkach, którym wtóruje niepochamowany śmiech maluchów, aż po sytuacje, gdy mama wchodząc do pokoju zastanawia się kto ma więcej radochy przy zabawie – tata czy dzieci. Ba! Często dzikie zabawy z pociechami organizowane są z premedytacją! Tatusiowie czerpią niewytłumaczalną wprost radość z widoku zastygłej w szoku matki.

Prezent na Dzień Ojca dla „typowego taty”

Czy herbata będzie dobrym pomysłem na prezent z okazji Dnia Ojca? Tak! I to nawet dla tego „typowego ojca”, który standardową torebkę czarnej herbaty z supermarketu parzy po cztery razy, bo nie może się zmarnować.

Wiesz dlaczego Duży zestaw herbat dla Taty będzie dobrym wyborem na upominek?

 • bo „duże” znaczy lepsze
 • bo naszą herbatę też będzie mógł zaparzyć kilka razy, żeby się nie zmarnowała
 • bo sąsiad na pewno takiej nie ma

A co z kawą? Zestaw z kawą dla Taty przypadnie do gustu każdemu ojcu, który:

 • zawsze stwierdzi: „Dobra kawa, taka nie za mocna, nie za słaba”
 • poprosi Cię czasem, żebyś zrobił mu tej „kapucziny”
 • woli normalną czarną kawę, a nie jakieś „late maćato”

Zamów prezent dla Taty i dodaj bilecik ze śmieszną wiadomością dla ojca-żartownisia, który uwielbia suche dowcipy. Nasza propozycja?

-      Zestaw kaw z dopiskiem „Jak sie nazywa kawa która leży? KAWALERZY!”

-      Porcja dobrej herbaty + bilecik z sucharem „Co dwie herbaty robią na ringu? Naparzają się.”

Proste, a jak skuteczne! Pokonaj tatę jego własną bronią i podaruj mu zestaw prezentowy na Dzień Ojca z sucharem.

napisała Monika