Sylwestrowy gość na medal, czyli jak nie przychodzić z pustymi rękami

Sylwestrowe domówki są dziś najchętniej wybieraną opcją na powitanie Nowego Roku wśród młodszych i starszych. Ich popularność wzrosła jeszcze bardziej w trakcie pandemicznych ograniczeń i utrzymuje się na podium po dziś dzień. Nie oszukujmy się. Co może być lepszego niż świętowanie na własnych zasadach, w gronie najlepszych przyjaciół czy rodziny. Kolejnym plusem jest to, że jako gospodarz imprezy, zawsze możesz liczyć na pomoc gości w organizacji całej oprawy. Jako gość, w ramach wdzięczności za zorganizowanie przyjęcia, możesz wspomóc gospodarza w dowolny sposób. Ba! Zgodnie z etykietą nawet wypada to zrobić! Co przynieść ze sobą na sylwestra? Jak zaangażować się w przygotowania? Bądź gościem na medal!

Dlaczego wypada?

Duża część naszego społeczeństwa wpojone ma, że nie powinno przychodzić się w gości z pustymi rękami. Niezależnie od tego, jaka relacja łączy Cię z gospodarzem. Forma odwdzięczenia się za zaproszenie może różnić się od rodzaju wydarzenia. Czy to zwykłe spotkanie przy lampce wina, przyjęcie urodzinowe czy właśnie impreza sylwestrowa. To gospodarz wziął na siebie trud zorganizowania spotkania i miłym gestem będzie wręczenie mu niezobowiązującego upominku lub zaproponowanie pomocy przy wyprawieniu przyjęcia. Nawet jeśli usłyszysz za każdym razem tradycyjne „nie trzeba”, gospodarze z pewnością bardzo się ucieszą z każdego miłego gestu, a Ty zostaniesz uznany za osobę dobrze wychowaną.

Sylwestrowa noc to okazja wyjątkowa, bo nadarza się raz w roku i każdemu zależy na tym, by wszystko dopięte było na ostatni guzik. A tu zwykle jest co „dopinać”. Poczynając od całego menu z głównym daniem, przekąskami itd., na wszelkiego rodzaju napojach kończąc. Nie będziemy już wspominać o przystrojeniu pokoju czy tradycyjnych sylwestrowych gadżetach.

Co przynieść ze sobą na sylwestra do znajomych?

Tak jak wspomnieliśmy, wyprawienie imprezy sylwestrowej to nie lada zadanie. Otrzymując zaproszenie do wspólnego świętowania, zawsze dobrze jest zaoferować pomoc w przygotowaniu czegoś do jedzenia lub jeśli dobrze znamy się z gospodarzami, zaproponować wcześniejsze przybycie i pomoc w rozwieszeniu dekoracji. Każdy, kto kiedykolwiek zajmował się wyprawieniem przyjęcia, z pewnością bardzo to doceni. Sam oceń, jak możesz przyczynić się do uświetnienia tego wieczoru.

Jeśli chodzi o menu, zwykle dobrze jest zostawić główny posiłek gospodarzowi. Sami możemy zaproponować przygotowanie pasujących przystawek, sałatek czy deserów. Każdy dobrze wie, że będą one „kluczowe” w późniejszych godzinach sylwestrowej nocy, gdy dopadnie Was „mały głód”.

Kwestia napojów jest do dogadania. Czasem gospodarze sami chcą się nimi zająć, a czasem proponują, by każdy przyniósł swoje ulubione.

Tak czy siak, możemy się spotkać z gospodarzami, którzy są mistrzami w wyprawianiu takich przyjęć i czerpią ogromną radość z przygotowania każdego elementu imprezy. Co wtedy? Przychodzenie z pustymi rękoma raczej nie każdemu odpowiada. Tu wkraczają standardowe zasady dobrego wychowania przy składaniu wizyt. Postaw na mały, niezobowiązujący podarunek. Idealną opcją na sylwestra będzie butelka wina lub innego lubianego przez gospodarzy alkoholu. Przy tej okazji dobrym pomysłem mogą być też zimne ognie bądź sylwestrowe gadżety – np. czapeczki. To jednak warto wcześniej przedyskutować z gospodarzami.

Jeśli szukasz czegoś bardziej oryginalnego, postaw na gustowny zestaw herbat lub kaw. Taka forma podarunków zawsze będzie mile odebrana. Kubek mocnej kawy kolejnego dnia po sylwestrowym szaleństwie będzie strzałem w dziesiątkę.  Sprawdź nasze propozycje na elegancki podarunek z herbatą i kawą, przejrzyj promocyjną ofertę (klik) i wybierz prezent dla tegorocznych organizatorów sylwestrowego szaleństwa. 

Najważniejszą rzeczą, jaką koniecznie trzeba zabrać na przywitanie Nowego Roku jest oczywiście dobry humor i nastawienie na świetną zabawę w najlepszym towarzystwie. Bez tego ani rusz!

napisała Monika