O niezapominajkach i o tym, dlaczego Babcia chowa majtki do lodówki...

Przed nami Dzień Babci i Dziadka. Święto, które ma zwrócić uwagę na te postaci w naszym życiu, które zaraz po rodzicach, najbardziej zasłużyły się w wychowaniu nas. O ile w przypadku rodziców mówimy o bardziej zasadniczym wychowaniu, o tyle Babcia i Dziadek są w głównej mierze od nauki tego, jak kochać, być cierpliwym i jak przemycać słodycze, by nie zauważyła tego Mama. Skąd wzięła się inicjatywa ustanowienia Dnia Babci i Dziadka? Dlaczego niezapominajki stały się ich symbolem i dlaczego Babcia chowa majtki do lodówki? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.  

O nieśmiałych początkach za oceanem 

W 1973r Marian Lucille Herndon McQuade, gospodyni domowa i aktywna działaczka na rzecz osób starszych w swoim regionie, zaapelowała o ustanowienie specjalnego dnia, który poświęcony zostanie zwróceniu uwagi na osoby w podeszłym wieku, samotne i schorowane. Udało jej się wywalczyć ustanowienie takiego święta w swoim stanie - Zachodniej Wirginii.  5 lat później, prezydent Jimmy Carter oficjalnie ogłosił ustanowienie National Grandparents Day. Zgodnie z proklamacją, święto ma uhonorować wszystkie Babcie i wszystkich Dziadków, którzy jednocześnie mają okazję pokazać swoją miłość względem wnuków. Ma także uświadomić młode pokolenie jak wielką wartość i wiedzę skrywają nasi Dziadkowie. Dzień Babci i Dziadka ma również zwrócić uwagę na to, że często samotność stanowi dla osób starszych większe wyzwanie, niż choroby. 

Ciekawostka! Pani McQuade doczekała się 15 dzieci, 43 wnuków, 15 prawnuków i 3 praprawnuków. W byciu Babcią z pewnością osiągnęła mistrzostwo. Zmarła w 2008r w wieku 91 lat. 

Dlaczego drobne kwiatki, o delikatnych, niebieskich płatkach stały się symbolem Dnia Babci i Dziadka? 

Zacznijmy od tego, że Niezapominajki w języku angielskim to “forget-me-not". Jest kilka wersji legend, które tłumaczą nazwę tych kwiatów. Jedna z nich pochodzi od naszych zachodnich sąsiadów. Pewien Niemiecki rycerz przechadzał się brzegiem Dunaju ze swoją piękną wybranką. Ta spostrzegła delikatne kwiaty, o wyjątkowym kolorze, które unosił nurt rzeki. Chciała wyłowić je, zanim znikną w głębinach. Zakochany rycerz rzucił się za nimi w wodę, jednak ciężar jego zbroi sprawił, że zaczął tonąć. Biedak zdążył tylko krzyknąć “Vergiss mein nicht!”co w tłumaczeniu ze staroniemieckiego oznacza “nie zapomnij mnie”.   

Inne legendy mają znów chrześcijańskie korzenie. Gdy Bóg przy stwarzaniu Ziemi nadawał nazwy kwiatom, właśnie one jako ostatnie domagały się uwagi wołając “Nie zapomnij o nas!” i tak też zostały nazwane.  

Od wieków Niezapominajki są symbolem wiecznej, bezgranicznej miłości i oddania. Z czasem zostały również symbolem Dnia Babci i Dziadka, a także Towarzystwa Alzheimera, które szerzy świadomość o chorobie i zwraca uwagę na potrzeby ludzi cierpiących na demencję oraz ich opiekunów. To właśnie osoby starsze najczęściej borykają się z tym schorzeniem.

Więc dlaczego Babcia chowa majtki do lodówki? 

Nas to pytanie zaintrygowało w tym samym stopniu co i Was. Okazuje się, że jest to tytuł książki dla dzieci, która ma pomóc w zrozumieniu zmian w zachowaniu osób starszych, cierpiących właśnie na demencję. Książka opowiada historię małej Julii, której Babcia toczy walkę z tą chorobą. Dziewczynka opowiada o swoich doświadczeniach, o tym jak pewnego dnia rzeczywiście znajduje majtki w lodówce, zaznajamia z objawami i tłumaczy, dlaczego Babcia zachowuje się tak, a nie inaczej. Książka w przystępny sposób pozwala zrozumieć najmłodszym chorobę i jak należy postępować w jej przypadku. Dobra lektura, którą warto dołączyć do domowej biblioteczki dla tych młodszych, zwłaszcza, jeśli na demencję cierpi któryś z naszych Dziadków. 

Co podarować na Dzień Babci i Dziadka? 

Zacznijmy od tego, że o naszych Dziadkach powinniśmy pamiętać na co dzień, nie tylko od święta. Nie pozwólmy im czekać cały rok po to, by wpaść do nich przelotem, wręczyć czekoladki i zniknąć na kolejny rok. Zarezerwujmy sobie cały dzień tylko dla nich. Co dać w prezencie na Dzień Babci i Dziadka? Kwiaty, czekoladki, herbata i czas. To nasz przepis na udany dzień z Dziadkami. Kwiaty dla Babci, no bo kto jak nie Babcia będzie się cieszyć z nich najbardziej. Czekoladki dla Dziadka, bo dobrze wiemy, że uwielbia je podjadać, mimo że Babcia ostrzegawczo łypie okiem i mruczy coś pod nosem o cukrze. Przecież raz do roku bardziej ucieszą niż zaszkodzą. Herbata i czas to nasza ulubiona część. Jedno idzie w parze z drugim. Herbata daje czas, a czas rodzi dobrą herbatę. Nasz czas to najcenniejsze, co możemy podarować Babci i Dziadkowi. Herbaty nie da się wypić na szybko. Przy herbacie się siedzi i rozmawia. Na tym najbardziej im zależy. Postaw więc na zestaw pełen herbacianych mieszanek, specjalnie dla Babci i dla Dziadka (klik). Każda z saszetek będzie prezentem w postaci Twojego czasu dla nich. Im większy zestaw, tym więcej wspólnych chwil. Proste prawda? A i coś słodkiego się znajdzie. Czekoladowe serce z truskawkami lub orzechami laskowymi (klik) idealnie dopełni całości podarunku. Kwiatów w ofercie nie mamy. Jeszcze. Ale możemy Ci dać kilka pomysłów na herbaciany bukiet. Czerwona róża (klik), Radość (klik) czy Miłość (klik) to mieszanki, w których znajdzie się nie jeden kwiat.  

Dla chcącego, nic trudnego. Nie trzeba dużo, by sprawić ogrom radości na Dzień Babci i Dziadka. Poświęć chwilę, by wybrać herbaciany lub kawowy zestaw dla ukochanych Dziadków, dodaj do tego Twój czas i wierz nam, uszczęśliwisz ich jak nigdy w życiu. Pochwal nam się, jak planujesz spędzić Dzień Babci i Dziadka w tym roku.

napisała Monika