Herbaciany flower power

Suszone kwiaty dodaje się do herbat od bardzo dawna. Pierwsza aromatyzowana kwiatami herbata powstała około 1000 lat temu i do dziś należy do jednej z najszlachetniejszych. Po co dodaje się kwiaty do herbaty? Jak suszyć kwiaty i tworzyć swoje własne mieszanki? Na wszystkie pytania odpowiadamy poniższym artykule!

Po co dodaje się kwiaty do herbaty?

Tradycja dodawania całych kwiatów lub tylko ich płatków sięga już starożytności. Nie tylko nadają mieszance wyjątkowego wyglądu, ale także wzbogacają napar o wyjątkowe nuty smakowe i zapachowe. Co niektóre z nich przekazują do herbaty swoje prozdrowotne właściwości. Kwiatowe nuty w herbacie są bardzo delikatne i czasem trudno wyczuwalne. Nie zaleca się więc dodawania do nich cukru, co zupełnie zagłuszyłoby całość kompozycji.

Najszlachetniejsze z herbat aromatyzowanych

Już w starożytnych Chinach aromatyzowano liście zielonej herbaty kwiatami jaśminu, by nadać im charakterystycznych nut zapachowych i smakowych. W tym procesie wykorzystywano wyłącznie świeże kwiaty, które tylko w tej postaci oddają zawarte w nich olejki eteryczne. Zbierano je wcześnie rano, gdy kielichy były jeszcze zamknięte, a następnie przechowywano je w zacienionych magazynach aż do wieczora. Wysuszone liście zielonej herbaty przekładano świeżymi kwiatami jaśminu tak, aby ich wilgoć razem z cennymi olejkami została wchłonięta przez herbatę. Następnie odsiewano kwiaty jaśminu, gdyż po całym procesie nie dają już herbacie żadnych walorów smakowych. Cały proces powtarzano jeszcze kilka razy, a na koniec liście poddawano suszeniu. Tak pieczołowicie stworzonych mieszanek godni byli tylko najwyżej urodzeni. 

Innym z popularnych i cenionych w Wietnamie kwiatów był kwiat lotosu. W jego kielichu zamykano na noc herbaciany susz, który co rano zbierano i przygotowywano z niego napar dla monarchy. Sekret tak przyrządzanej herbaty znają do dziś nieliczni.

Jakie kwiaty dodaje się do herbaty?

W tej kwestii panuje absolutna dowolność. Do herbaty można dodać każdy jadalny kwiat. Ze względu na ich bardzo delikatne smak które, jako bazę naszych własnych mieszanek najlepiej wykorzystać zieloną bądź białą herbatę. Same w sobie mają delikatniejszy smak, w którym aromat kwiatowych dodatków będzie bardziej wyczuwalny niż na przykład w intensywnej herbacie czarnej. Oprócz wyjątkowego aromatu, poszczególne kwiaty wzbogacają napar o konkretne właściwości zdrowotne.

Do najpopularniejszych kwiatów dodawanych do herbaty należą:

- róża – nadaje delikatnej słodyczy; pomaga w walce z niestrawnością, poprawia nastrój, rozgrzewa i dostarcza wit. C

- nagietek – wnosi lekko goryczkowe nuty przez co może równoważyć słodycz naparu; pomaga przy stanach zapalnych dróg żółciowych, łagodzi bolesne objawy menstruacji

- malwa – dodaje delikatnie słodkich nut; działa ochronnie na błony śluzowe górnych dróg oddechowych oraz przełyku

- jaśmin – nadaje charakterystycznego aromatu; działa kojąco, zawiera silne antyoksydanty oraz wspomaga pracę układu pokarmowego

- słonecznik – ma łagodny smak; działa przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo

- rumianek – niweluje gorycz samej herbaty; uspokaja i ułatwia zasypianie, działa przeciwbólowo

- chaber – nadaje delikatnego smaku; korzystnie wpływa na układ moczowy, zawiera silne antyoksydanty, działa przeciwzapalnie

Jak stworzyć swoją własną herbatę z kwiatami?

Aromatyzowanie herbaty kwiatami nie należy do najtrudniejszych i może to robić każdy. Podstawą jest, by nie zbierać kwiatów rosnących przy ruchliwych drogach i przy zabudowaniach. Te wystarczająco „nawdychały” się komunikacyjnych wyziewów. Kwiaty powinno zbierać się rano i tylko te, które właśnie zakwitły bądź są chwilę przed kwitnięciem. Nie zbieramy kwiatów, u których rozpoczął się już proces więdnięcia. Do suszenia przygotuj jakiś zaciemniony, ciepły kąt z lekkim przewiewem. Ułóż zebrane kwiaty na ręczniku papierowym lub gazecie, gdyż w trakcie suszenia mogą zacząć się sypać i oddawać wilgoć.

A jaki bukiet możesz znaleźć u nas?

Poszczególne nasze mieszanki, oprócz kawałków owoców, zawierają właśnie kwiecisty susz, który nadaje każdej z nich wyjątkowego charakteru.

W zielonej herbacie Piękno (klik) znajdziecie jaśmin. W Egzotycznej (klik) płatki malwy oraz pąki róż. W Śliwkach w cynamonie (klik) czerwony chaber. Madam butterfly (klik) pięknie żółci się kwiatami słonecznika, a w owocowym Mango tango (klik) doszukacie się nagietka. W ziołowej mieszance Na dobry sen (klik) zasypianie ułatwi między innymi delikatny rumianek.

Wybierz kwiecistą mieszankę dla siebie i sprawdź jak niepozorne kwiaty mogą zmienić całą herbatę! Odkryj każdy z bukietów na www.cupandyou.pl

napisała Monika