suszenie owoców do herbaty

Jesień to czas aromatycznych, rozgrzewających herbat z pysznymi dodatkami. Najczęściej przerzucamy się z lekkich zielonych czy białych herbat na czarne, pu-erh czy owocowe mieszanki. Dodatek suszonych owoców świetnie urozmaica ich smak i dodaje witamin, tak potrzebnych w okresie jesienno-zimowym. Jak suszyć owoce do herbaty?  Czy koniecznie potrzebna nam jest do tego specjalna suszarka? W jaki sposób dodawać suszone owoce do herbaty? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Jakie owoce suszyć na herbatę

Najpopularniejsze owoce do suszenia w domu to jabłka, pomarańcze, cytryny, maliny, truskawki czy winogrona. Idealnie sprawdzają się one jako dodatki do jesienno-zimowej herbaty. Niektóre z nich, jak truskawki czy maliny, należy zebrać i wysuszyć w sezonie. Jabłka, pomarańcze i cytryny można suszyć cały rok. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, by wybrane owoce były dojrzałe i nie miały śladów rozpoczynającego się procesu gnilnego.

Metody suszenia owoców

W sklepach dostępny jest duży wybór specjalnych suszarek do owoców i grzybów, które już w kilka godzin poradzą sobie z konkretną porcją owoców na raz. Inną opcją jest oczywiście zwykły piekarnik, jeśli nie chcemy inwestować w dodatkowy sprzęt. Musimy się jednak liczyć z tym, że nie jest to zbyt oszczędne rozwiązanie. Kolejnym sposobem jest rozłożenie plastrów owoców na papierze do pieczenia i ułożenie ich na kaloryferze. Cały proces suszenia może w tym przypadku trwać nawet do tygodnia, jednak rekompensować nam to będzie rozchodzący się po całym mieszkaniu owocowy aromat.

Jak suszyć jabłka?

Umyte wcześniej jabłka należy pokroić w plastry ok. 5mm, wyciąć z nich gniazda nasienne i tak przygotowane kawałki rozłożyć równomiernie na blaszce lub papierze do pieczenia. Dawniej zawieszało się je również na sznurkach i suszyło nad piecem lub przy kaloryferze. W przypadku piekarnika, należy ustawić temp. 50-70°C i suszyć ok 4h. Na kaloryferze suszenie jabłek zajmie ok. tygodnia.

Jak suszyć cytrusy?

Owoce cytrusowe zawierają dużo więcej wody niż wcześniej wspomniane jabłka czy inne owoce. Z tego względu cały proces może zająć trochę dłużej. Należy bardzo dokładnie umyć i wyszorować ich skórkę, a następnie pokroić na bardzo cienkie plastry. Do suszenia cytrusów potrzebna będzie duża ilość ciepła, dlatego najlepiej wykorzystać do tego suszarkę lub piekarnik. Jeśli masz na tyle cierpliwości i czasu, kaloryfer również będzie do zaakceptowania.

Jak dodawać suszone owoce do herbaty?

Suszone owoce możecie łączyć z dowolnie wybraną przez Was herbatą, zgodnie z własnymi upodobaniami. Rodzaje herbat o bardziej intensywnym smaku będą potrzebować większej ilości suszonych owoców, by ich smak przebił się przez aromat naparu. Na co warto zwrócić uwagę? Raz wykorzystane owoce nie nadają się już do ponownego parzenia. Poszczególne rodzaje herbat, jakie możecie znaleźć w naszym sklepie internetowym można parzyć kilkukrotnie. M.in. taką informację znajdziecie na każdej naszej herbacianej etykiecie. Raz zaparzony susz z dodatkiem suszonych owoców, raczej nie nada się już do kolejnego wykorzystania.

Jakie połączenia polecamy? Twoje suszone owoce z pewnością świetnie skomponują się z jedną z naszych czarnych herbat liściastych. Polecamy również poeksperymentować z mieszankami ziołowymi, a także pu-erh. W naszym sklepie czeka również cała gama gotowych owocowych mieszanek, które możesz dodatkowo wzbogacić o susz swoich ulubionych owoców. Całość po zaparzeniu nadaje się do zjedzenia! Każda z tych propozycji idealnie nadaje się na coraz chłodniejsze jesienno-zimowe wieczory. Pochwal się swoim owocowym połączeniem w komentarzu!

napisała Monika