Masz już swój kalendarz adwentowy?

Tradycja kalendarzy adwentowych jest z nami już od wielu lat. Od dłuższego czasu cieszą już nie tylko najmłodszych, ale też dorosłych. Na przestrzeni wieków ich forma znacznie się zmieniała lecz jedna kwestia pozostaje bez zmian, kalendarze adwentowe miały i zawsze mieć będą jeden cel - uprzyjemnić czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.

Dlaczego kalendarze adwentowe stały się tak popularne, również dla dorosłych?

Adwent w kościele katolickim od zawsze związany był z radosnym oczekiwaniem na narodzenie Jezusa. Z tego względu dzieci w domach każdego dnia wkładały po jednym źdźble siana do pustego żłóbka tak, aby stworzyć Dzieciątku wygodne posłanie. Innym sposobem na odliczanie czasu do Bożego Narodzenia było skreślanie kresek namalowanych kredą na drzwiach. Pierwszym kalendarzem adwentowym, który przypominał już w pewnym sensie te dzisiejsze, była wydrukowana wkładka do gazety z 24 obrazkami. Był to rok 1904, a pomysł należał do Niemca Gerharda Langa. Sam posiadał w dzieciństwie taki kalendarz, zrobiony przez jego matkę, która na każdy dzień Adwentu miała dla niego słodki biszkopcik. Wprowadził więc później małą modyfikację i kolejny kalendarz adwentowy posiadał już 24 okienka z ukrytymi w środku upominkami. Od tego momentu koncepcja kalendarza zaczęła rozchodzić się po całym świecie i cieszyła się coraz większą popularnością. W Polsce rozpowszechniły się jednak dopiero w latach 90.

Dlaczego kalendarze adwentowe stały się tak popularne, również dla dorosłych?

Pierwotnie kalendarze adwentowe stworzone zostały z myślą o zniecierpliwionych dzieciach, którym oczekiwanie na Boże Narodzenie okropnie się dłużyło. Dziś swój egzemplarz może mieć każdy dorosły, a oferta na kalendarze jest tak szeroka, że praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Czekamy cały rok na to, by znaleźć ten idealny kalendarz, który da nam odrobinę przedświątecznej, dziecięcej radości, którą pamiętamy sprzed lat. Obecnie w okienkach znaleźć możemy biżuterię, kosmetyki, przeróżne akcesoria czy nawet świece zapachowe, które umilą każdy wieczór Adwentu.

Przyjemne i aromatyczne oczekiwanie Świąt.

Dla wielbicieli spokojnych wieczorów z kubkiem dobrej herbaty i książką, przygotowana została wyjątkowo aromatyczna propozycja kalendarza adwentowego marki Cup&You. 24 okienka z wysokogatunkową herbatą sypaną. Każda innego rodzaju i smaku – od rozgrzewających czarnych, przez świąteczne owocowe, aż po egzotyczne rooibos. Dobra herbata to świetna okazja do rozmów z najbliższymi, bo właśnie o ten wspólny czas chodzi w Adwencie. Piękna oprawa, wykonana z dbałością o każdy detal sprawi, że kalendarz będzie idealnym akcentem świątecznego wystroju. Dom nabierze prawdziwie magicznej atmosfery, a korzenny zapach rozgrzewających naparów tylko spotęguje to ciepło.

Na wielbicieli “małej czarnej” czeka duży kalendarz po brzegi wypełniony aromatyczną kawą. Każde okienko, to inny smak 100% mielonej odmiany arabica. Chałwowa, belgijskie praliny czy zimowy grzaniec to tylko niektóre z czekających tam aromatów.  Kalendarz adwentowy z kawą to idealna opcja dla wszystkich tych, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez filiżanki mocnego naparu.

Tu znajdziesz kalendarze adwentowe Cup&You (klik). Który kalendarz wybierzesz dla siebie?

napisała Monika