Dzień Chłopaka a Dzień Mężczyzny

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Chłopaka. Z reguły myślimy o wszystkich bliskich nam chłopakach, począwszy od młodszego brata, przez narzeczonego, aż po tatę. Czy Dzień Chłopaka to rzeczywiście święto wszystkich Panów? A co z obchodzonym w innym terminie Dniem Mężczyzn? Jaka jest różnica między Dniem Chłopaka a Dniem Mężczyzny?

Dzień Chłopaka a Dzień Mężczyzn – pochodzenie

Dzień Chłopaka co roku obchodzony jest 30. września i jako święto, bezpośrednio wywodzi się od obchodzonego w innym terminie Dnia Mężczyzn. Pierwszy raz celebrowano 19. listopada 1999r na wyspach Trinidad i Tobago, kiedy to miejscowe drużyny piłkarskie walczyły, by dostać się na Mundial. Całe wydarzenie ostatecznie pogodziło zwaśnione wcześniej społeczności. Po czasie Organizacja Narodów Zjednoczonych przejęła inicjatywę i na stałe wprowadziła Dzień Mężczyzn w nasze kalendarze i do dziś obchodzone jest jako Międzynarodowy Dzień Mężczyzn.

Oprócz tego, ustanowiono również Dzień Mężczyzn 10. marca, czyli dwa dni po Dniu Kobiet, które było obchodzone na świecie już dużo wcześniej. Co ciekawe, święto to powstało, by podkreślić równość płci, a także wkład Panów w zabezpieczenie rodziny i wychowanie dzieci. Dlaczego Dzień Mężczyzn obchodzimy właśnie 10. marca? Wiąże się to z obchodzonym w kościele katolickim wspomnieniem 40 męczenników z Sebasty. Byli to rzymscy legioniści, którzy w 302r zostali skazani na śmierć za odmowę wyrzeczenia się swojej wiary. Natomiast data 30. września jako Dzień Chłopaka, została wybrana zupełnie przypadkowo.

Kto obchodzi Dzień Chłopaka?

Mimo, że Dzień Chłopaka w domyśle jest świętem dzieci i młodzieży, czyli kolegów z klasy, braci czy sympatii, w praktyce obdarowujemy wszystkich mężczyzn! Młodszych i starszych. Zdaniem socjologów, dziś większość dojrzałych Panów chce być określanymi jako „chłopak”. Czują się młodzi duchem, ubierają się zgodnie z obowiązującymi dla młodych standardami, dbają o zdrowie i kondycję. Nie możemy im więc odebrać radości świętowania Dnia Chłopaka.

Podsumowując. Dzień Mężczyzn obchodzone jest praktycznie 3 razy w roku. 10. marca, 19. listopada i… 30. września, bo ostatecznie to właśnie wrześniowa data jest tą ogólnie uznawaną w Polsce.

Jaki prezent dla Chłopaka, a jaki dla Mężczyzny?

Podobno dorośli Panowie w środku są dalej dziećmi. Coś w tym jest, bo z reguły cieszą ich takie same podarunki, jakie przynosiły im radość w czasach młodości. Stawiamy więc na słodycze, ale nie takie zwyczajne! Duży kontroler z czekolady ucieszy każdego zapalonego gracza. Czekoladowa śruba z nakrętką, które pasują do siebie jak ulał uraduje wielbiciela majsterkowania, a czekoladowa podkowa z pewnością przyniesie szczęście niejednemu!

Te oraz inne słodkie pomysły na prezent na Dzień Chłopaka znajdziesz na cupandyou.pl

Dzień Chłopaka już w następnym tygodniu! Mimo, że Dzień Mężczyzn oficjalnie celebruje się w innym terminie, to pamiętaj, że 30. września każdy Pan – młodszy i starszy – ucieszy się z małego upominku.       

napisała Monika