Zeszyt, piórnik i herbata, czyli co spakować dziecku do picia?

Wakacyjny czas powoli dobiega końca. Kompletujemy szkolną wyprawkę, kupujemy obuwie zmienne, sportowy strój i wszelkiego rodzaju pudełka na drugie śniadanie. Obok nich dumnie stanąć powinien bidon na napój. Jak wiadomo, najzdrowszą opcją dla dzieci jest średnio zmineralizowana woda niegazowana. Jednak nie każde dziecko przyzwyczajone jest do jej smaku. Nasze pociechy często wolą raczyć się słodkimi napojami, jeśli w odpowiednim momencie nie nauczymy ich picia wody. Jak znaleźć złoty środek i zaopatrzyć je w coś odpowiednio nawadniającego, zdrowego i bez cukru? Sprawdź jak przemycić dobrą herbatę w szkolnym lunch boxie.   

Ile powinno pić dziecko na poszczególnych etapach rozwoju?

Według Instytutu Żywności i Żywienia, dzieci w poszczególnych przedziałach wiekowych powinny pić odpowiednie ilości płynów:

  • 1-3 lata – 1,3L
  • 4-6 lat – 1,7L
  • 7-9 lat – 1,9L
  • 10-18 lat – 2,1-2,3L (dziewczynki)
  • 10-18 lat – 2,4-3,3L (chłopcy)

Nawyk picia wody powinno kształtować się u dzieci już przed 2 rokiem życia, a następnie pielęgnować go na przestrzeni lat. Bardzo ważny jest tu przykład, jaki dajemy naszym pociechom, a więc wybierz herbacianą mieszankę również dla siebie!

Herbata jako przyjemne urozmaicenie

Podając dzieciom na wczesnych etapach słodzone napoje, dużo trudniej będzie przekonać je później do wypicia niegazowanej wody. Warto więc robić to stopniowo, podając im zdrowe, słodkie alternatywy. Idealnie sprawdzi się tu dobrej jakości herbata, która będzie naturalnie słodka w smaku, dobrze nawodni i dostarczy dawkę witamin.

Wg badań przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetu St. Andrews, herbata plasuje się o kilka stopni wyżej w rankingu nawadniających napojów niż woda! Warto więc poświęcić jej więcej uwagi przy wyborze odpowiedniego napoju do szkoły dla dzieci.

Jaką herbatę wybrać dla swojego dziecka?

Mieszankami odpowiednimi dla małych dzieci będą wszelkiego rodzaju mieszanki owocowe, ziołowe oraz rooibos. Nie mają one w swoim składzie liście Camellia sinensis, więc teoretycznie nie są „herbatami”. Przez to również ich napar nie zawiera kofeiny, która niewskazana jest dla najmłodszych.  

Rooibos otrzymywany jest z rosnącego w poszczególnych częściach Afryki czerwonokrzewu. Śladowe ilości garbników w naparze sprawiają, że ma słodki, delikatny, miodowy smak. Uspokaja, zawiera sporo wit. C i konkretną dawkę przeciwutleniaczy. Ma wyjątkowe działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Zawartość wapna, manganu i fluoru będzie szczególnie istotna dla kości i zębów, które cały czas rozwijają się u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Lekarze szczególnie polecają rooibos jako pierwszą herbatę wprowadzaną do diety najmłodszych.

Mieszanki owocowe są szczególnie lubiane przez nasze dzieci. Mogą być wprowadzane już przed 1 r.ż. Nie zawierają substancji pobudzających, a w ich składzie znajdziemy tylko suszone owoce, kwiaty lub nasiona. Są słodkie i smaczne, a dodatkowo naładowane witaminami i mikroelementami. Wzmacniają odporność, wspomagają układ moczowy i procesy trawienne.

Pozwól swoim pociechom wybrać, jaką herbatę przygotujesz im do szkoły. Kolorowe płatki kwiatów w rooibosie ananasowym (kilk) i duże kawałki owoców w mandarynkach z imbirem (klik) z pewnością wzbudzą dziecięcą ciekawość. Wśród intensywnie pachnących mieszanek suszonych owoców z kolorowymi dodatkami również znajdzie się wielu ulubieńców. Dla małych wielbicieli jabłek mamy mieszankę Jabłkowy szejk (klik), dla tych wiecznie uśmiechniętych – wiśniowy Cherry smile (klik). Dla młodych odkrywców polecamy jagodową Berry flamingo (klik), w której chowają się urocze, różowe flamingi lub pełną witamin Cytrusową żurawinę (klik), w której Twoi milusińscy będą mogli policzyć wszystkie gwiazdki.

O ile rooibos i mieszanki owocowe są określane jako bezpiecznie dla dzieci już od wczesnych lat życia, o tyle ziołowe mieszanki zalecane są już dla tych starszych. Postaw na susz z pojedynczych ziół – melisy, rumianku, czystka lub kopru włoskiego.

Urozmaicaj herbaciane napoje do szkoły zależnie od pory roku. W ciepłe wiosenne dni oraz latem niech to będzie mrożona herbata z owocowymi dodatkami. Jesienią i zimą rozgrzewający napar z cytryną i miodem. Zależnie od preferencji smakowych Twoich dzieci.

napisała Monika