kawa na niskie ciśnienie

Z niedociśnieniem tętniczym ma dziś do czynienia ok. 15% społeczeństwa. A z pewnością spora część z nas nawet nie jest świadoma tego, że coś może być nie tak, gdyż objawy zbyt niskiego ciśnienia mogą być mylone ze zwyczajnym zmęczeniem. Mimo że zbyt niskie ciśnienie nie stanowi aż tak dużego zagrożenia dla naszego zdrowia jak nadciśnienie, jednak jego objawy mogą utrudnić nam sprawne funkcjonowanie na co dzień. Dowiedz się czym jest niedociśnienie tętnicze, jakie są jego objawy, czym to grozi i jak skutecznie poradzić sobie ze zbyt niskim ciśnieniem domowym sposobem.  

Niskie ciśnienie – co to znaczy?

Niskie ciśnienie może występować praktycznie u każdego, niezależnie od wieku i prowadzonego trybu życia. U zdrowego człowieka prawidłowe ciśnienie wynosi ok. 120-129/80-84 mm Hg. Niedociśnienie tętnicze pojawia się w momencie, gdy ciśnienie skurczowe (pierwsza wartość) spada poniżej 100, a ciśnienie rozkurczowe (druga wartość) poniżej 60.

Ciekawostka! Ciśnienie tętnicze u kobiet może być niższe niż wyżej podane wartości i wynosić 110/70 mm Hg.

Jakie są przyczyny niskiego ciśnienia?

Przyczyny występowania niskiego ciśnienia mogą być czasami niejasne. Niedociśnienie tętnicze może pojawić się u poszczególnych osób bez konkretnego powodu. U innych duży wpływ będą miały czynniki genetyczne. Zbyt wysokie ciśnienie występuje również często u dojrzewającej młodzieży. W takim wypadku objawy mogą pojawić się przy wykonywaniu gwałtownych ruchów jak np. zbyt szybkie wstanie. Niedociśnienie często występuje w powiązaniu z konkretnymi chorobami, a także przy stosowaniu niektórych leków. Powodem może być też najzwyczajniej odwodnienie organizmu lub długotrwały stres.  

Objawy niskiego ciśnienia

Tak jak wspomnieliśmy na początku, objawy niedociśnienia tętniczego nie stanowią aż takiego zagrożenia dla zdrowia jak nadciśnienie. Mogą jednak źle wpłynąć na nasze samopoczucie na co dzień. Warto znać typowe objawy niskiego ciśnienia i zawczasu im przeciwdziałać. Osoby o zbyt niskim ciśnieniu mogą czuć senność, nadmierne zmęczenie, niepokój, problemy z koncentracją, nudności, a nawet omdlenia. Można również zaobserwować przyspieszone tętno, które jest wynikiem reakcji organizmu na obniżone ciśnienie. Przez naczynia krwionośne tłoczona jest wtedy większa ilość krwi, aby zapewnić tkankom i narządom odpowiednie natlenienie.

Jak podnieść za niskie ciśnienie

Zbyt niskie ciśnienie można podnieść „domowymi” metodami takimi jak np. wypicie mocnej kawy lub czarnej herbaty, która również zawiera dużo kofeiny. Świetnym zamiennikiem kawy może być również yerba mate. Warto również dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Ciśnienie może również podnieść jakakolwiek aktywność fizyczna. Dbajmy o to, by pracując, robić regularne przerwy i choć trochę się przespacerować, by poprawić krążenie.

Podsumowując. Niskie ciśnienie może objawiać się zmęczeniem, sennością, brakiem koncentracji, a nawet omdleniami. Niedociśnienie tętnicze może czasem występować bez konkretnego powodu, a często występuje w związku z inną jednostką chorobową, braniem konkretnych leków lub zwyczajnie z przeciągającym się stresem. Zbyt niskie ciśnienie można podnieść pijąc kawę, czarną herbatę lub inny napój zawierający kofeinę, a także przez aktywność fizyczną.

napisała Monika