Jak uspokoić ciało i umysł naturalnymi sposobami?

Bywają takie chwile w ciągu dnia, że potrzebujemy czegoś na odprężenie. Szukamy remedium na zestresowany i przeciążony umysł oraz spięte ciało. Żyjemy coraz szybciej i często wiąże się to z większym nagromadzeniem czynników stresowych. Zbliżająca się majówka jest świetną okazją, by zrzucić z siebie trochę tego ciężaru i skupić na sobie. Poświęć trochę czasu, by zrobić mały research i przy kolejnej sytuacji kryzysowej, wiedzieć jak wyjść z niej obronną ręką. Jako zapaleni herbaciarze jesteśmy zwolennikami naturalnych sposobów radzenia sobie ze stresem. Matka Natura wyposażyła nas przecież w tyle dobrodziejstw!

Zrób przerwę od teiny

Kolejny kubek kawy w stresującej sytuacji jest ostatnią rzeczą, jaką powinnaś zrobić. Byłoby to trochę jak dolewanie oliwy do ognia. Filiżanka herbaty jeszcze będzie dobrym pomysłem w momencie, gdy będziesz potrzebować koncentracji i jednocześnie opanowania emocji. Zawarta w herbacie teina, która jest odpowiednikiem kofeiny w kawie, inaczej się wchłania i trochę inaczej działa na nasz organizm. Potrafi odprężyć, jednocześnie pobudzając i poprawiając koncentrację. W momencie, gdy potrzebujemy już tylko spokoju i wyciszenia, warto zupełnie odstawić kofeinę oraz teinę i postawić na odprężające opcje.

Która herbata ma najmniej teiny?

Zacznijmy od tego, że herbatą powinno nazywać się tylko i wyłącznie mieszanki pochodzące z liści Camelia sinensis, czyli czarne, zielone, białe czy pu-erh. Owocowe czy ziołowe susze nie są już typową herbatą, gdyż nie zawierają jej liści. Poszczególne rodzaje herbat wyodrębniamy ze względu na różnice w procesie jej obróbki od zerwania z krzaka Camelia sinensis, przez proces fermentacji, aż po końcowe suszenie. Najmniej przetworzona jest herbata biała, dlatego też zawiera najmniej teiny. Cały czas jednak będzie działać pobudzająco. Zerknijmy więc dalej w naszych poszukiwaniach herbaty na uspokojenie.

Jak spokój, to ziółka!

Ziołowe mieszanki to najczęstszy wybór, jeśli chodzi o herbatę na uspokojenie. I słusznie! Wystarczy znaleźć odpowiednio skomponowany mix i cieszyć się działaniem naturalnych składników! Sprawdź, które z ziół są specjalistami w swojej odprężającej dziedzinie i znajdź mieszankę dla siebie!

Melisa – wycisza i uspokaja. Jest jednym z najbardziej znanych ziół, po które sięgamy nie tylko w celu ukojenia nadszarpniętych nerwów, ale też ze względu na jej odświeżający smak. Skutecznie pomoże rozluźnić ściśnięty ze zdenerwowania żołądek i wyciszy organizm przed snem.

Wrzos – przeciwdziała bezsenności, działa rozkurczowo i reguluje pracę układu trawiennego, który jest równie wrażliwy na stres. Zawarte we wrzosie olejki eteryczne odprężają i często są wykorzystywane w preparatach poprawiających jakość snu.

Rumianek – tak samo jak melisa działa uspokajająco i rozkurczowo, łagodzi napięcie nerwowe i zawiera cholinę, która korzystnie wpływa na działanie układu nerwowego. 

Melisę, wrzos i rumianek znajdziecie między innymi w naszej ziołowej mieszance Na dobry sen. Skład mówi sam za siebie. Tak skomponowany susz pomoże Ci się odprężyć, wyciszyć i spokojnie przespać całą noc.

Werbena – reguluje ciśnienie krwi, działa rozkurczowo, uspokaja układ nerwowy oraz wzmacnia odporność, która w czasie długotrwałego stresu znacznie słabnie, przez co stajemy się bardziej podatni na różnego rodzaju zachorowania .

Dziurawiec zwyczajny – łagodzi objawy depresji i stanów lękowych oraz działa uspokajająco dzięki zawartej w nim hyperycynie, która ogranicza rozkładanie serotoniny (hormonu szczęścia). Napar z dziurawca łagodzi napięcie mięśni gładkich oraz skutecznie wspomaga trawienie.

Dziurawiec zwyczajny w połączeniu z melisą znajdziecie w mieszance Na spokojny wieczór. Zaparz i odpręż się po całym dniu w biegu.

A co oprócz ziół?

Z czystym sumieniem możemy polecić Wam rooibos! Tak samo jak zioła, nie powinien być on nazywany „herbatą”, choć często można spotkać się z określeniem „czerwona herbata”. Rooibos pochodzi od Czerwonokrzewu afrykańskiego, który uprawiany jest na ściśle określonych terenach Afryki. Jego liście i gałązki nie zawierają charakterystycznych dla Camellia sinensis teiny ani garbników. Dzięki temu rooibos można pić o każdej porze dnia, a jego słodko-miodowym smakiem może cieszyć się każdy – od najmłodszych, po najstarszych.

Rooibos to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Dla szukających odprężenia i wyciszenia będzie szczególnie odpowiedni przez wysoką zawartość magnezu, który jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Duża dawka flawonoidów skutecznie zrelaksuje ciało i umysł, rozluźni napięte mięśnie i w razie potrzeby zadziała przeciwbólowo.

Zanim sięgniesz po syntetyczne środki wspomagające wyciszenie i odprężenie, daj szansę naturze! Bogaty zielnik jaki nam oferuje pełen jest rozwiązań na niejedną bolączkę. Jest to wiadome już od bardzo dawna. Mieszanki ziołowe oraz rooibos to nasza propozycja na spokojny wieczór i odprężającą chwilę dla siebie.

napisała Monika