uprawa kawy w doniczce

Uprawa kawy raczej kojarzy nam się z ogromnymi plantacjami gdzieś w środku tropikalnego lasu. I słusznie. Tak właśnie wygląda produkcja ziaren, które po wielu tygodniach obróbki i podróży przez ocean trafiają do sklepów. Czy można uszczknął trochę tego tropikalnego klimatu i uprawiać kawę w domu? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule!

Uprawa kawy

Najlepsze warunki do uprawy kawy występują w tzw. pasie kawowym. Jest to teren pomiędzy zwrotnikami Raka oraz Koziorożca. Cały rok panują tam umiarkowane temperatury, bez przymrozków, z dwoma porami – deszczową i suchą. Dzięki temu, okres wegetacji kawowca trwa cały rok.

Największym producentem kawy na świecie jest Brazylia. Dotychczas odkryto ok. 150 różnych gatunków kawy, jednak tylko arabika i robusta stanowią aż 99% całkowitej produkcji, z czego prym wiedzie delikatniejsza w smaku arabika. Ten gatunek charakteryzuje się średnią kwasowością i niższą zawartością kofeiny. Jest on jednak dużo bardziej wymagający w uprawie i podatny na choroby i działanie szkodników. Robusta nie wymaga aż tak ściśle określonych warunków, jest gatunkiem dużo bardziej odpornym i prostszym w uprawie oraz cechuje się dużo wyższą zawartością kofeiny, co przekłada się na bardzo intensywny, bardziej gorzki smak. 

Jak rośnie kawa

Musi minąć aż 12 miesięcy, zanim sadzonka kawowca osiągnie wystarczający poziom rozwoju, by mogła być przeniesiona z tzw. przedszkola, na główną plantację. Tam spędza kolejne 4 lata, zanim wyda pierwsze owoce, jednak dopiero po ok. 7 latach przeprowadza się pierwszy zbiór. Od tego momentu, zbiera się ziarna przez kolejne 40 lat. Kawowce kwitną w postaci drobnych, białych kwiatów o bardzo intensywnej, podobnej do jaśminu woni.

Czy można uprawiać kawę w doniczce?

Jeśli marzyła Ci się kiedyś swoja własna plantacja kawy w domu, to musimy Cię trochę zmartwić. Oczywiście można uprawiać kawę w domu, jednak wyhodowany w takich warunkach krzaczek będzie spełniał raczej funkcję ozdobną. Zakwitnie, wyda owoce, jednak nie w wystarczającej ilości, by zaparzyć kubek kawy, a dodatkowo musiałoby to trwać bardzo długo, a na końcu czekałby Cię jeszcze proces wypalania ziaren. Ale hej! Nie każdy może się pochwalić tym, że wyhodował sobie kawowy krzaczek w domu, więc uważamy, że warto dać temu szansę. Sama roślina wizualnie jest bardzo atrakcyjna i na pewno wpasuje się w Twoją doniczkową kolekcję.

Co musisz wiedzieć?

Wszystko czego potrzebujesz do uprawy kawy w doniczce znajdziesz w Internecie. Na ten moment ciężko zaopatrzyć się w sadzonki lub ziarna kawy w stacjonarnych kwiaciarniach. Polecamy na początek zdecydować się na sadzonkę. Wyhodowanie kawy z ziarna to bardzo czasochłonny proces, a same ziarna do wykiełkowania potrzebują konkretnych warunków.

Jakich warunków potrzebuje kawowiec?

 Aby jak najlepiej odzwierciedlić naturalne warunki, w jakich rośnie krzew kawowca, należy ustawić doniczkę w jasnym miejscu lecz nie bezpośrednio na słońcu. Latem wymaga częstego podlewania, jednak należy zwrócić szczególną uwagę, by nie przelać sadzonki. Od czasu do czasu warto zrosić go wodą. Do prawidłowego wzrostu, kawowiec potrzebuje odpowiedniej temperatury (absolutnie nie wystawiamy go na zimno). Podziękuje Ci również za odpowiednią, ubogą w wapń glebę.

Pierwsze kwiaty i owoce pojawią się latem, po dwóch latach od posadzenia. Intensywnie pachnące, białe kwiaty z pewnością zrekompensują Ci długi czas oczekiwania i masę czułości, jaką włożysz w pielęgnację sadzonki. Przesadzaj swój krzak kawowca co dwa lata do większej doniczki, gdyż po czasie może on osiągnąć do 2m wysokości.

Jak zabezpieczyć sadzonkę przed chorobami?

Krzaki kawowca często atakowane są przez grzyby, powodujące „rdzę kawową”. Rozpoznasz jej objawy po charakterystycznych pomarańczowych plamach na spodniej stronie liści. Grzyb rozkłada zawarty w liściach chlorofil, przez co uniemożliwia im przeprowadzanie fotosyntezy. W wyniku tego, roślina ostatecznie usycha. Właściciele plantacji najczęściej radzą sobie z tym przez eliminację zarażonych sadzonek. Ty możesz zabezpieczyć się przed rdzą wybierając odmianę odporniejszą na choroby – Robustę.

Jak widzisz można uprawiać kawę w domu i wcale nie jest to trudne zadanie. Mimo że ciężko będzie z wyhodowanego w doniczce krzaczka uzyskać kubek kawy, to na pewno co rano będzie on cieszyć Twoje oko. Kawę możesz przecież zawsze zamówić w Cup&You – ponad 30 różnych smaków czeka, by uprzyjemnić Ci każdy poranek! 

napisała Monika