kawa a trening

Wszyscy Wiemy, że po filiżankę kawy sięgamy najczęściej dla tego pobudzającego pierwiastka, jaki drzemie w jej wnętrzu – dla kofeiny. Poprawia koordynację i dodaje energii na kilka godzin po jej wypiciu. Właśnie dlatego kawa stała się nieodłącznym elementem treningu wielu sportowców. Jak kawa wspiera nasz organizm podczas treningu? Kiedy najlepiej ją wypić – przed, w trakcie czy po? Czy kawa przed treningiem siłowym rzeczywiście jest dobrym pomysłem? Dowiedz się więcej!

Jaki wpływ na nasz organizm ma kawa przed treningiem?

Wiemy już, że kawa doskonale pobudza umysł i pomaga się skupić. Taki sam pobudzający wpływ ma również na nasze ciało. Poprawia naszą koordynację ruchową i wydolność. Powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych, dzięki czemu nasze tkanki są dużo lepiej ukrwione, co ma bezpośredni wpływ na pracę naszych mięśni. W tym przypadku jednak osoby z nadciśnieniem powinny zachować szczególną ostrożność, jako że wraz ze zwiększonym przepływem krwi, wzrasta również tętno podczas treningu.

Naukowcy wykazali również, że kawa wypita ok. godziny przed treningiem znacznie zwiększa proces spalania tłuszczu jeszcze na kilka godzin po zakończonym wysiłku.  

Wyniki badań naukowców z Illinois i Georgii dowiodły również, że po spożyciu kawy przed treningiem, sportowcy odczuwali mniejszy poziom bólu w trakcie aktywności. Co więcej, kawa może zmniejszać występowanie zakwasów po treningu poprzez blokowanie receptorów dla adenozyny. Podczas wykonywania ćwiczeń, powstają liczne mikrouszkodzenia w naszych mięśniach i to właśnie adenozyna odpowiada za aktywowanie w tym czasie receptorów bólu. Kofeina łączy się z tymi receptorami, blokując dostęp adenozynie, dzięki czemu zakwasy odczuwane są w dużo mniejszym stopniu.

Kiedy nie należy pić kawy przed treningiem

Rodzaj wykonywanej aktywności również ma tu znaczenie. Kofeina może znacznie poprawić naszą wydolność głównie przy treningach typu cardio. Nie zaleca się jednak spożywanie kawy przed treningiem siłowym z tego względu, że znacznym stopniu obciąża to serca i może doprowadzić do problemów w przyszłości.

Nie zaleca się również spożywania kawy przed treningiem osobom, które mają problemy z nadciśnieniem lub przyjmują inne suplementy, zawierające kofeinę.

Jaką kawę pić przed treningiem?

Najlepszym wyborem będzie wypicie czarnej kawy lub espresso. Dodatek mleka może spowolnić wchłanianie kofeiny i opóźnić jej działanie. Oprócz tego, mleko będzie w tym przypadku zbędną porcją kalorii.

Czy wypić kawę przed, po czy w trakcie treningu?

Zaleca się wypicie kawy ok. godziny przed wykonywaną aktywnością. Tym sposobem skorzystamy z jej pozytywnego wpływu w trakcie i jeszcze długo po treningu. Kawa po treningu może wypłukiwać magnezu, który będzie potrzebny naszemu organizmowi do zregenerowania się, a także może utrudnić nam zaśnięcie i pogorszyć jakość snu. Wniosek z tego taki, że kawa po treningu nie jest dobrym pomysłem.  

Jeśli należysz do osób regularnie ćwiczących, warto pomyśleć o dołączeniu do swojego planu treningowego filiżanki czarnej kawy. Zwiększysz dzięki temu swoją wydolność, a także przyspieszysz spalanie tłuszczu w trakcie wysiłku, a po wszystkim szybciej pozbędziesz się uporczywych zakwasów. Mowa tu oczywiście o treningu wydolnościowym (cardio). Wejdź do naszego sklepu, wybierz swój ulubiony smak kawy i ciesz się jego aromatem przed każdym wysiłkiem.

Jeśli sport to nie Twoja bajka pamiętaj, że dobrej jakości kawa może być świetnym pomysłem na prezent dla każdego znanego Ci sportowego zapaleńca. Zbliża się Dzień Chłopaka. Być może i Twój Chłopak, brat czy przyjaciel ucieszą się z porcji kofeiny w wyjątkowym smaku?

napisała Monika