3 pomysły na herbacianą zabawę latem dla młodszych i starszych

Lato to dla dzieci upragniony czas wakacji. Przedszkola i szkoły są zamknięte, a nasze pociechy liczą na niekończącą się zabawę w domu. Jak w kreatywny sposób zapewnić im ciekawe zajęcie na długie godziny, które dodatkowo pomoże im się rozwijać? Sprawdź, ile propozycji na wyjątkową zabawę ma dla Twoich dzieci herbata i jak w prosty sposób wykorzystać ją do rozwoju sensorycznego.

Herbaciana integracja sensoryczna

Ostatnimi czasy szczególną uwagę przywiązuje się do prawidłowego rozwoju sensorycznego młodszych i starszych dzieci. Odpowiednie wykształcenie się poszczególnych zmysłów ma ogromne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu naszych pociech. Według definicji, integracja sensoryczna to możliwość odbierania bodźców z zewnątrz, przetwarzania ich i odpowiednia reakcja na nie. Nieodpowiednio wykształcona, może powodować u dzieci trudności z reakcją na poszczególne bodźce i odpowiednie dostosowanie jej intensywności.

Domowe torebki z herbatą

Pokaż swoim dzieciom, jak w prosty sposób przygotować aromatyczną herbatę z ulubionymi dodatkami. Potrzebne będą czyste herbaty liściaste, suszone owoce, kwiaty, zioła, przyprawy, jałowa gaza i kawałek sznurka.

Wybierzcie swoją bazę. Czarną herbatę five o’clock (klik), zieloną Korea OP Jeju organic (klik) lub rooibos organic (klik). Młodszym dzieciom polecamy szczególnie rooibos, który nie zawiera teiny lub mieszanki na bazie owoców. Niech każdy dobierze do swojej bazy ulubione dodatki. Czarna herbata będzie świetnie współgrała z suszonymi owocami, kwiatami czy przyprawami takimi jak cynamon, kardamon czy goździki. Do zielonej pasują owoce, kwiaty oraz zioła takie jak mięta czy melisa. Możecie dodać nawet skórkę pomarańczy lub cytryny. Słodki rooibos będzie wdzięczny za kwiaty i suszone lub kandyzowane owoce. Wasze herbaciane torebki mogą równie dobrze zawierać sam susz owocowo-kwiatowy. Do wyboru, do koloru. Każdy niech stworzy swój ulubiony mix.

Zabawa i stymulacja zmysłów rozpocznie się już na tym etapie. Spróbujcie rozpoznać jaka to herbata, jak pachnie, jaka jest w dotyku, jaki ma kolor? Tu głównie działać będzie zmysł węchu i dotyku, zalecamy więc zaopatrzenie się w prawdziwą herbatę liściastą dobrej jakości, aby intensywniej pobudzić poszczególne zmysły.

Wytnij wcześniej odpowiednio duże kwadraciki z jałowej gazy. Do środka wsypcie po 1-2 łyżeczki herbacianych mieszanek, unieście cztery rogi gazy i zwiążcie sznurkiem u szczytu tak, aby zamknąć susz w środku. Jest to świetnie ćwiczenie motoryki małej u dzieci, czyli wszystkich czynności wykonywanych przy pomocy rąk. Zwróćcie uwagę na to, by Wasze torebki były odpowiednio duże, aby umożliwić herbacianym liściom i kwiatom swobodne rozwinięcie się podczas parzenia.  

Obserwujcie jak susz zachowuje się w trakcie parzenia. Zauważcie różnicę w wyglądzie liści przed i po. Oceńcie różnice w kolorach. Próbujcie swoich autorskich herbacianych mieszanek, kombinujcie ze smakami i twórzcie kolejne!

Herbaciane arcydzieła

Herbaciane napary są świetnym zamiennikiem farb. Można dzięki nim uzyskać naprawdę zaskakujące efekty i wykorzystać je na wiele sposobów. W tym przypadku możesz zaopatrzyć się w zwykłe torebki z herbatą z supermarketu.

Zaparz herbatę i odstaw do ostygnięcia (bez wyciągania z nich torebek). Wykorzystajcie torebki w roli pędzla. Złapcie za koniec sznurka i spróbujcie stworzyć coś wyjątkowego na kartce z bloku technicznego lub większym brystolu czy kartonie. Łapiąc bezpośrednio za torebkę, możecie wykorzystać ją jako pieczątkę.

Rozlejcie odrobinę naparu na środku kartki i spróbujcie rozdmuchać ze zrobionej plamy jakiś kształt wykorzystując słomkę lub przechylając kartkę na różne strony. Taka zabawa wzbudzi w dzieciach kreatywność i rozwinie wyobraźnię. Malowanie w tej formie zainteresuje nawet dzieci, które za rysowaniem i malowaniem nie przepadają. Wykorzystajcie różne rodzaje herbat, aby uzyskać różne kolory. Czarną, zieloną, owocową, rooibos. Parzcie napary mocniejsze albo słabsze, aby uzyskać ciemniejsze bądź jaśniejsze odcienie naparów.

Herbaciane lody na patyku

Kto jak kto, ale dzieci latem mogłyby żyć jedząc same lody. Dlaczego by więc nie wykorzystać tego na dodatkową aktywność w domu? Zróbcie wspólnie słodkie, kolorowe lody z wykorzystaniem owocowych naparów.

Przygotuj mocny napar z wybranej owocowej mieszanki. Nasze propozycje? Soczysta Malina (klik) lub Berry flamingo (klik), egzotyczne Mango tango (klik) lub orzeźwiająca Gorzka lemoniada (klik). Polecamy również dodać do parzenia gałązkę mięty, dzięki czemu lody będą bardziej orzeźwiające. Pozostaw do ostygnięcia.

Wybierzcie ulubione letnie owoce, dodajcie miód lub syrop klonowy i zmiksujcie z wcześniej przygotowanym naparem. Przelejcie do foremek, zamroźcie i gotowe! Po kliku godzinach możecie cieszyć się naturalnymi, lekkimi lodami z konkretną dawką witamin.

Wskazówka! Aby nadać lodom charakteru dorzućcie przed mrożeniem kilka kawałków owoców. A jeśli chcecie, aby Wasze lody miały bardziej kremowy smak, wmiksujcie trochę jogurtu lub mleka.

Ze starszymi dziećmi możecie też przygotować lody na bazie zielonej herbaty. Tym młodszym zalecamy owocowe mieszanki lub słodki rooibos. Angażuj swoje pociechy w proste czynności, takie jak mycie owoców czy wkładanie ich do foremek. Niech same zadecydują, co znajdzie się w środku. Radości nie będzie końca!  

Herbata wiele ma twarzy. Uspokaja, relaksuje, korzystnie wpływa na zdrowie i jak widać może być świetnym sposobem na zabawę i rozwój dzieci. Wszystkie powyższe pomysły na herbaciane zajęcia możesz zorganizować na zewnątrz, by dzieci mogły cieszyć się ciepłymi, letnimi dniami. Gdy pogoda nie dopisze, przenieście herbaciane atrakcje do środka. Takie zabawy sprawdzą się szczególnie (!) w deszczowe dni, bo jak wiadomo „w czasie deszczu dzieci się nudzą”…

Wypróbuj nasze pomysły na zajęcia dla dzieci z herbatą i podziel się efektami!

napisała Monika