szkolny starter pack

Przed nami wrzesień. Dla jednych to początek nowego roku szkolnego, dla innych ostatnia prosta do rozpoczęcia roku akademickiego. Dla jeszcze innych oficjalne pożegnanie się z sezonem urlopowym i intensyfikacja działań w pracy. Niezależnie od tego do jakiej grupy należysz, Twój umysł w najbliższym czasie zostanie poddany zwiększonemu wysiłkowi. Standardowo w takich sytuacjach sięgamy po kubek kawy. Jak kofeina sprawia, że po nieprzespanej nocy udaje nam się zmobilizować umysł do wysiłku? Czy herbata może w ciągu snu poprawić naszą pamięć? Co będzie lepszym sprzymierzeńcem w nauce – kawa czy herbata? Dowiedz się więcej, a powrót do pracowitej rzeczywistości nie będzie Ci straszny!

Czy jest różnica między kofeiną i teiną?

Praktycznie rzecz biorąc, kofeina i teina mają taką samą budowę chemiczną. Kofeinę znaleźć możemy w ziarnach kawy, kakao, a także w napojach energetycznych i niektórych gumach do żucia. Teina znajduje się w każdej herbacie, która pochodzi od rośliny Camellia sinensis. Oprócz tego w suszu yerba mate znaleźć można jeszcze inną formę kofeiny – mateinę.

Skoro mają taką samą budowę chemiczną, czy różnią się czymś od siebie? Zdecydowanie! Najważniejsze różnice pojawiają się w sposobie wchłaniania i działania na nasz organizm. Kofeina, w formie czystego alkaloidu, wchłaniana jest już na etapie żołądka, dlatego działa zdecydowanie szybciej, ale z krótkotrwałym efektem. Z kolei teina, występująca w herbacie jako mieszanina, zaczyna wchłaniać się dopiero w naszych jelitach. Jej działanie możemy odczuć po mniej więcej godzinie i utrzymuje się przez ok. 4 kolejne. Dlaczego teina nie jest wchłaniana już na etapie żołądka? Wszystko dzięki zawartym w liściach herbaty garbnikom.

Co pobudza bardziej - kawa czy herbata?

Ślęczenie nad książkami po nocach kojarzy nam się bardziej z kubkiem mocnej kawy niż filiżanką herbaty. Czy słusznie? Zarówno kofeina jak i teina działają tak samo na nasz ośrodkowy układ nerwowy. Poprawiają koncentrację, ogólne procesy myślowe i niwelują uczucie zmęczenia. Różnica polega przede wszystkim na stopniu działania. Zawarta w herbacie tanina łączy się teiną, a powstały w wyniku tej reakcji związek ma działanie łagodniejsze niż czysta kofeina, która działa z większą intensywnością i już po 15 minutach. Podsumowując, kawa będzie miała silniejsze działanie pobudzające niż herbata, jednak będzie to efekt krótkotrwały.

Zielona herbata na sprawny umysł

Najbardziej przebadaną pod względem prozdrowotnych właściwości jest chyba zielona herbata. Jak się okazuje, spośród wszystkich rodzajów herbat, to właśnie ona jest największym sprzymierzeńcem naszego mózgu. Na ten moment nie ustalono jeszcze, które dokładnie składniki herbaty odpowiadają za korzystne działanie na nasz umysł. Podejrzewa się, że jest to raczej ich połączenie z innymi związkami. Jednak przeprowadzone dotąd badania jednoznacznie wskazują, że regularne picie zielonej herbaty poprawia pamięć roboczą i przestrzenną, funkcje poznawcze, a także usprawnia neurogenezę, czyli proces powstawania i różnicowania się komórek nerwowych. Co więcej pomiędzy neuronami tworzy się więcej połączeń, a samo przekazywanie informacji jest dużo sprawniejsze.

Te właściwości zielonej herbaty sprawiają, że doszukuje się w nich pomocy dla osób z chorobami degeneracyjnymi takimi jak demencja, Alzheimer czy Parkinson.

Czy herbata i kawa usprawniają naukę?

Stosunkowo niedawno przeprowadzono badania, które wykazały, że najlepsze efekty nauki otrzymujemy w momencie, gdy po efektywnej sesji uczenia się wypijemy kubek kawy lub herbaty. Przez „efektywną” mamy tu na myśli oczywiście stan, gdy do książek lub pracy siadamy wypoczęci. Udowodniono, że porcja kawy lub herbaty spożyta bezpośrednio po nauce sprawia, że na dłużej zapamiętujemy informacje, ale… dopiero kolejnego dnia. Podczas snu, nasz mózg ma czas na to, by „przetworzyć” informacje i lepiej je przyswoić.

Co będzie lepszym sprzymierzeńcem?

Mimo że kofeina i teina to praktycznie ten sam związek, to jednak może inaczej działać na nasz organizm. W momencie, gdy jesteśmy zmęczeni, a przed nami jeszcze trochę obowiązków, można sięgnąć po kawę. Efekt jej działania będzie szybszy i silniejszy. Filiżanka herbaty będzie dobrym wyborem, gdy najzwyczajniej potrzebujemy lekkiego kopa u progu wymagającego dnia.

Jeśli dotrzesz w ciągu roku szkolnego/akademickiego do przysłowiowej ściany, a ogrom materiału do przerobienia sprawi, że zwątpisz – zaparz filiżankę zielonej herbaty. Badanie wykazały, że skutecznie łagodzi stany lękowe. To tak z przymrużeniem oka ;)

Trzymamy za Ciebie kciuki u progu nowego roku szkolnego, a także w każdym jednym wyzwaniu, jakie czeka na Ciebie w nadchodzącym czasie. Pamiętaj, że w Cup&You zawsze znajdziesz aromatyczną dawkę energii w postaci najpyszniejszej kawy smakowej, a także herbatę liściastą do zadań specjalnych. Jeśli będziesz chciał wypróbować działanie zielonej herbaty podczas nauki lub pracy, znajdziesz ją właśnie TUTAJ! Przygotuj się do powrotu do powakacyjnej rzeczywistości ze smakiem. Powodzenia!

napisała Monika