Pod choinką czy w skarpecie? Poznaj historię tradycji świątecznych prezentów w Polsce i na świecie.

Wraz z początkiem grudnia, świat w pełni ogarnia szał bożonarodzeniowych przygotowań. Najmłodsi piszą listy do św. Mikołaja, a dorośli często już od dłuższego czasu pochłonięci są poszukiwaniami odpowiednich podarunków dla bliskich, przystrajaniem domów i planowaniem rodzinnych spotkań. Tradycja obdarowywania się prezentami na Boże Narodzenie obecna jest w prawie każdym zakątku świata już od wieków. Może różnić się nieco w poszczególnych regionach, ale zawsze przyświeca jej jeden cel - sprawić radość drugiej osobie w tym wyjątkowym czasie.


Kto zapoczątkował zwyczaj bożonarodzeniowych podarunków?
Jedne źródła podają, że świąteczne upominki nawiązują do darów złożonych małemu Jezusowi przez Trzech Mędrców w Betlejem. Jest to szczególnie uwzględniane w Hiszpanii, gdzie wszystkie świąteczne podarunki wręczane są właśnie w święto Trzech Króli - 6. stycznia. Inne źródła mówią, że to ku pamięci żyjącego na przełomie III i IV wieku biskupa Miry - Mikołaja. Potajemnie rozdawał on swój majątek najbardziej potrzebującym, a za swoje dobre czyny został uznany za świętego.
Do Polski tradycja bożonarodzeniowych prezentów dotarła dopiero w XIX wieku i praktykowana była głównie na dworach monarchów, którzy obdarowywali swoją służbę drobnymi upominkami.


Gwiazdor, Aniołek czy Dziadek Mróz?
Zależnie od regionu, za “sprawcę” świątecznych niespodzianek uchodzić może inna postać. W Wielkopolsce i na Kaszubach jest to Gwiazdor - postać w futrzanej czapce, kożuchu, z zakrytą twarzą i rózgą w ręku. Uwaga - nie mylić z Mikołajem! W Małopolsce Aniołek, a na Dolnym Śląsku i w Opolskim - Gwiazdka. Na Górnym Śląsku, Węgrzech i Czechach prezenty pod choinką zostawia małe Dzieciątko Jezus. Nie zapomnijmy również o Dziadku Mrozie, którego spotkać można na wschodzie. Co ciekawe, nigdzie nie ma informacji o tym, dlaczego w Polsce właśnie pod choinką zostawiane są wszystkie podarunki. Zwyczajowo rozdawane są one w wieczór wigilijny, choć są regiony, w których upominki wręcza się tylko 6. grudnia, przy wspomnieniu św. Mikołaja.


Bożonarodzeniowe tradycje na świecie
Świętowanie Bożego Narodzenia różni się w poszczególnych krajach nie tylko pod względem tradycyjnych potraw, ale czasem także formą upominków. Na uwagę zasługuje tu Wielka Brytania, w której to dzieci rozwieszają w domu skarpety, do których św. Mikołaj wkłada prezenty. Nie świętuje się tam Wigilii, za to ma miejsce uroczysty obiad 25. grudnia. Zamiast dzielenia się opłatkiem, Brytyjczycy rozrywają między sobą popularne na Wyspach “Christmas crackers”. Ozdobne tuby, przypominające cukierki, pociągnięte za oba końce rozrywają się z trzaskiem, a z wnętrza wysypuje się papierowa korona, bilecik z żarcikiem oraz drobny upominek. Ta charakterystyczna forma świątecznych upominków stała się tak popularna, że obecnie bożonarodzeniowe crackery znaleźć można z przeróżną zawartością.

Świetnym przykładem są kolorowe crackery (klik), które znajdziecie w naszej internetowej herbaciarni. Po pociągnięciu za oba końce, ze środka dużego cukierka wypada 14 saszetek z wysokogatunkową herbatą sypaną lub kawą Arabica w przeróżnych smakach. Oprócz tego, znaleźć w nich możecie urocze skarpetki ze świątecznym motywem, a także zaparzacze w kształcie gwiazdki. Taka forma upominku zawsze sprawia ogrom radości i angażuje całą rodzinę w bożonarodzeniowe świętowanie. W naszej ofercie czekają również gotowe zestawy prezentowe pełne aromatycznych mieszanek i gustownych akcesoriów, które pięknie prezentować się będą i pod choinką i w skarpecie. Herbaciane i kawowe upominki będą pomysłem w sam raz dla każdego wielbiciela dobrej herbaty i mocnej kawy.

Te oraz inne aromatyczne upominki na Gwiazdkę oraz Mikołaja odnajdziecie na naszych wirtualnych półkach - zajrzyjcie koniecznie!

napisała Monika